Google Faqja Max Rishikimi

Google Home Max Review
Rezultati i përgjithshëm4.5
  • Google Faqja Max është një upgrade i madh shëndoshë për Google Asistent, prodhimin e fuqishme, dhomë-mbushje tingull dhe lulëzon bas.

Big folësi i ri Google Assistant zgjuar më në fund nis në Britani të Madhe me të mirë-në-klasë kontroll zë me qëllim që të jetë jeta dhe shpirti i partisë


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Google Faqja Max shqyrtim: më e madhe dhe të shëndoshë të zgjuar” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të enjten më 30 gusht 2018 08.00 UTC

big Google, premium Apple HomePod rival Home Max është më në fund duke u lëshuar në Britani të Madhe sot, duke sjellë Google Asistent në fund të lartë të tregut Gjuha zgjuar.

Shpallur në tetor 2017 dhe në shitje në SHBA që nga nëntori, Home Max bashkohet Google vogël Shtëpi dhe më i vogël Faqja Mini Folësit zgjuar si ai i madh. Google Assistant llojet komandat me zë, Kontrollet dhe pyetjet saktësisht njëjtë si ofertat më të vogla të Google-it smart altoparlantit, por mënyrën se si ajo tingëllon nuk mund të jetë më ndryshe.

Kuti e madhe, front pëlhurë

google shqyrtim max shtëpi
Home Max bashkohet origjinale Google shtëpi (majtas) dhe të vogla Faqja Mini (e drejtë). Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Home Max Folësi relativisht e madhe kuti është, nga standardet zgjuar altoparlantit, me një trup të bardhë apo të zi të butë plastike dhe gri apo qymyr druri me ngjyrë para pëlhurë. Në të bardhë dhe gri është e para e thjeshtë pëlhurë dhe qoshe të rrumbullakosura të bëjë Faqja Max duket pak i butë deri pranë një Luaj Sonos:5 ose një Apple HomePod, por ajo mund të jetë më e lehtë për të përzierë me veshje të buta në shtëpi. Kjo është në lidhje me madhësinë e një drejtues i madh raft librash, por peshon mbi 5 kg.

pika e bardhë në qendër të tregojnë para pëlhurë kur Faqja Max është në mënyrë aktive duke dëgjuar për ju, kur ajo është duke punuar në një pyetje apo duke folur për ju, ose tregon nivelin e volumit, kur ju të rregulluar atë.

Ajo mund të jetë u ngrit vertikalisht apo horizontalisht vendosen me një këmbë të vogël gome që i jep fund magnetically. Kur horizontal touch rrip i fshehur në akte të lartë si një buton pauzë-play dhe një slider vëllimit, dy prej të cilave punojnë mirë.

Një kaloni memec në anën e pasme ju lejon të kthehet off mikrofona në qoftë se ju do të doja një intimitet pak nga dëgjimi Google asistent-së për fjalë pas vetes, të cilat janë ose "Hey Google" ose më të vjetër "Okay, Google ". Kur kaloni memec është flicked dots ndizet kuqe deri sa të kthehet përsëri në mics.

Një line-in analog 3.5mm socket dhe USB-C port rrumbullakët mbrapa, së bashku me kabllo të energjisë figura-e-tetë. Ka gjithashtu Bluetooth për streaming muzikë tuaj direkt nga një telefon, tablet apo kompjuter në qoftë se keni nevojë për të.

Ngritja Home Max është super i lehtë, por kërkon një pajisje Android ose iOS. Just plug it në, të hapur app Google shtëpi në smartphone tuaj ose tabletë, trokitje e lehtë butonin për të ngritur një pajisje të re dhe ndiqni udhëzimet. Ajo mori rreth pesë minuta për të marrë altoparlantin nga kutia dhe duke luajtur muzikë.

Hey Google!

google shqyrtim max shtëpi
Në krye të Google Faqja Max ka një rrip me prekje të ndjeshme që vepron si një buton pauzë-play dhe një slider vëllimit. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Google Assistant është i njëjtë në shtëpi Max si ajo është në çdo drejtues tjetër Google shtëpi zgjuar. Meqë Faqja origjinal nisur në maj 2017, Asistent ka bërë të zgjuar përgjigjur më shumë dhe më shumë pyetje, dhe është përshtypjelënëse në gjendje të njohin fjalët që ju jeni duke thënë, por edhe jo vetëm atë që ju jeni duke u përpjekur për të thënë - kur ju kasap një pyetje, Ndihmës do të jenë ende në gjendje për të punuar jashtë atë që ju dëshironi, më shpesh sesa jo.

Assistant gjithashtu ka aftësinë për të njohur zërat individuale duke përdorur Google Voice ndeshje - një tipar ende nuk është në dispozicion për Alexa Amazon në Mbretërinë e Bashkuar - kështu që kur ju kërkoni për një përditësim në kalendarin tuaj ose muzikë nga biblioteka juaj që ju të merrni stuff tuaj, në vend se sende që i përkasin dikujt tjetër që jeton në shtëpinë tuaj.

Google gjithashtu ka shtuar vazhdimisht për të asistentëve të zgjuar në shtëpi të kontrollit të pajisjes, e cila tani rivalët Alexa Amazon në shumicën e kategorive.

Por kjo është aftësia asistent për të kontrolluar një gamë të gjerë të shërbimeve të muzikës, përfshirë Spotify, Google Luaj Muzikë, YouTube Music dhe Deezer - të kombinuara me të mirë njohjen e zërit - e cila e ka bërë atë një të mundë.

shëndoshë e madhe

google shqyrtim max shtëpi
mat pak gome ndalon Home Max nga vibruese në sipërfaqet e vështirë në vëllime të larta. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Home Max sigurisht prodhon një i madh, shëndoshë agresive dhe është me zë të lartë të mjaftueshme si një njësi e vetme për të mbushur dhoma edhe të mëdha. Është front-ballafaqohet dy woofers 4.5in dhe dy tweeters prodhojë tingull mjaft të drejtpërdrejtë, duke e bërë në shtëpi Max një drejtues për të vënë në fund të një dhomë në vend se në mes të saj si HomePod Apple apo Amazon lirë jehonë. Ajo nuk ka të vërtetë kanë një vend i ëmbël, megjithatë, fryrë uniformën e bukur nuk ka rëndësi se ku rri ulur në frontin e tij.

Ajo ka një sistem inteligjent audio tweaking quajtur zgjuar Sound, i cili përdor mics dhe UA për të rregulluar muzikë si ju të luajnë në një llogari për vendndodhjen, burime të zhurmës, udhë dhe madje edhe kohën e ditës. HomePod Apple ka një sistem të ngjashëm ndërtuar në, por Dëgjo Sonos-së:5 dhe të tjerët kërkojnë një iPhone apo iPad për të akorduar folësit çdo herë që lëvizin ato.

Home Max tingëllon trullosur, duke prodhuar muzikë me shumë të sulmonin në mids dhe bas të thellë. Nëse ju pëlqen bas madh lulëzon, ju do të love Home Max, por kam gjetur bas pak të lirshme në disa pista, mungojnë disa finesë - duke e kthyer bas poshtë në barazimin ndihmoi pak.

Rap këngë të tilla si ende Dr Dre-së Dre, Keni harruar About Dre ose episodin e ardhshëm dukej me të vërtetë agresive dhe e madhe. Gjurmët Jazz si Moanin 'nga Art Blakey dukej të ngrohtë dhe të trullosur, dhe madje bëri një punë mjaft të mirë me Jupiterin Holst është kryer nga Filarmonisë së Londrës.

Dukej më në shtëpi me pop këngë të tilla si në ndjenjat e mia nga Drake apo kudo nga Rita Ora. Por, duke luajtur këngë të tilla si Do I Wanna Know? nga Arctic Monkeys, ku intro daulle rreh humbur një grimë e ritmit të tyre alternuara, ose një version të jetojnë e Hotel California nga Shqiponjat, e cila humbi qartësi dhe ndarjen mes shënimet individuale dhe vocals, tregoi dobësi shtëpi Max-it.

Ajo ka një i madh, zë i fuqishëm, por ajo i mungon vetëtin dhe finesë diçka si të Dëgjo Sonos:5 ose HomePod Apple sjell, e cila ju lejon për të zbuluar pjesë të reja të gjurmët tuaj të preferuar që ju nuk mund të ketë qenë në gjendje për të dëgjuar më parë.

Akordim zgjuar Sound përmirësohet me kalimin e kohës, dhe kam gjetur se tingulli ishte një dhomë pak më e varur se të tjerët, fryrë mirë në sa më gjatë, kuzhinë e më të hapur se dhomën e ndenjes.

Volume konsistencë në mes të shinave në Spotify ishte gjithashtu i dobët, me disa këngë në mënyrë drastike më fort se më parë. varg dinamik është e madhe, por ndjenja si ju keni për kalorës vëllimi mes gjurmët nuk është. Unë gjithashtu gjeti thedirect, natyrën agresive të tingëllojë si një pak i veshur gjatë seancave të gjata të dëgjuarit në krahasim me disa rivalët më të immersive.

Home Max gjithashtu mund të luajë në grupet audio multi-dhomë me të tjera të Google në shtëpi apo Chromecast pajisjet, gjë që e bën të plotësojë të gjithë shtëpinë tuaj me të njëjtën muzikë të lehtë. Stereo pairing është gjithashtu në dispozicion, por unë nuk kam dy për të provuar.

vëzhgimet

google shqyrtim max shtëpi
Port USB-C dhe 3.5mm fole analoge ulem pranë prizë në anën e pasme në një panel të vogël. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian
  • Dots në mes orientimit kaloni kur të kthehet folësin mes vertikale apo horizontale
  • Ju mund të ngarkuar telefonin tuaj nga porti USB-C (por jo shpejt)
  • Vëllimi kontrollohet me anë të butonave në telefonin tuaj në aplikacionin e Google shtëpi të rregulluar volumin me mes 4 dhe 6%, e cila është e çuditshme
  • Asistent do të tregojë nëse ju keni vendosur Home Max kokë poshtë - ajo do të vazhdojë të punojë edhe pse
  • Ka një nivel i mirë i granularity në kontrollin e vëllimit, do të thotë që ju mund të merrni me lehtësi volumin vetëm e drejtë

Çmim

Google Faqja Max shpenzimet £ 399 dhe vjen në dy ngjyra: shkumës ose qymyr.

për krahasim, the Google Faqja kryesore shpenzimet £ 99, the Faqja Mini shpenzimet £ 39. Apple HomePod shpenzimet £ 319, the Sonos One shpenzimet £ 199 dhe Sonos Dëgjo:5 shpenzimet £ 499.

Vendim

Google Faqja Max është një upgrade i madh shëndoshë për Google Asistent, prodhimin e fuqishme, dhomë-mbushje tingull dhe lulëzon bas.

Ndërsa Google Assistant është më e mirë asistent zë në dispozicion tani, me gamë të gjerë të shërbimeve të muzikës dhe njohjen më të aftë e zërit dhe të kuptuarit, Home Max nuk ka mjaft të përputhet me audio hollë prodhuar nga preferencat e Apple HomePod ose Sonos Dëgjo:5.

Nëse doni një drejtues të shpërthimit jashtë muzikë në një parti apo në kuzhinë, Home Max është e shkëlqyer. Nëse doni një dhomë të gjallë të lartë-fund dëgjuar përvojë për të zëvendësuar një të madhe hi-fi, pastaj në £ 400 kjo nuk është mjaft ende atje.

Rekuizitë: Google Assistant është e madhe, Orientimi multi, me zë të lartë dhe të trullosur, gjithmonë mund të dëgjoni ju, Bluetooth dhe analog në, të shumta shërbime të tjera të muzikës amtare Spotify dhe, shëndoshë adaptive, kontroll granular volum nëpërmjet përqindje, kontrolle të mira touch

Cons: volumi i ndryshueshëm në playlists, jo shumë e mirë për një-Google jo përdorues, zgjuar shqetësime privacy folës, më e mirë për disa zhanret e muzikës se të tjerët, i shtrenjtë

google shqyrtim max shtëpi
Dritat në qëndrimin e përparme ndezur deri në të kuqe kur mics për Google Assistant janë mbytur. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010