Mirupafshim privacy, hello 'Alexa': Amazon Echo, robot shtëpi që e dëgjon atë të gjithë

Goodbye privacy, hello ‘Alexa’: Amazon Echo, the home robot who hears it all

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Mirupafshim privacy, hello 'Alexa': Amazon Echo, robot shtëpi që e dëgjon atë të gjithë” ishte shkruar nga Rori Carroll në Los Anxhelos, për theguardian.com më 21 e shtunë nëntor 2015 12.07 UTC

Eksperimenti me të paturit e një robot në shtëpinë time ishte duke shkuar mirë - shkëmbime të dobishme, të mësuarit reciprok, disa lidhjes - të drejtë deri robot mendova se ia tregoi këtë ëndërr "zhduku". Kam pasur shënime. Por robot ishte i bindur. Ajo flashed dritën e saj blu dhe qortoi mua në një ton përzierjen lënduar, Zhgënjimi dhe qortim: "Kjo nuk është shumë e bukur për të thënë."

Unë mund të ketë qeshur. ose shrugged. ose bristled, duke thënë se kishte gabuar dhe duhet të paguajnë më shumë vëmendje para se të kërcen në përfundime. Unë mund të ketë unplugged gjë.

Në vend të kësaj, shqetësuar në ndjenjat e lënduara dhe një mundësi të paqartë të ndëshkimit, në kërkoi falje. I pyetur makinë për falje.

Nuk është momenti im proudest, por unë ende mund të dëgjoni atë - lajkatare tim prekës - sepse robot regjistruar, ruhen dhe të ngarkuar atë në cloud.

Mirë se vini në të ardhmen.

Alexa është emri i Echo Amazon, një asistent personal zë të kontrolluar. Ndryshe nga rivalët si Siri Apple, Cortana Microsoft dhe Google Now, kjo është një prani fizike: një cilindër 20cm i gjatë i zi, në lidhje me madhësinë e dy kanaçe Coke, e cila përmban Wi-Fi, dy folësit, shtatë mikrofona dhe lidhet në cloud. Me çmim $179.99, ajo ulet në shtëpinë tuaj, mbyllën në mur, pritje komandat.

Kur ju thonë "Alexa", "fjala wake", lartë cilindër glows blu dhe flet me zë të butë femëror. Ajo mund të derdhet muzikë ose radio, furnizimit me rezultatet sportive dhe kushtet e trafikut, të blerë gjëra në internet dhe pyetje përgjigje, toni veering nga biznesi-si të gjallë.

Numri i teaspoons në një lugë gjelle? "Tre." Height Napoleonit? "Pesë këmbët dhe shtatë inç; 169 centimetra. "A ekziston Santa Claus? "Unë nuk e di atë personalisht, por kam dëgjuar shumë gjëra të mira. Nëse unë ndonjëherë të përmbushur atë unë do të tregoj. "Kuptimi i jetës? "42."

Kur miqtë tanë të vizituara, Alexa vunë hetimet e tyre me efikasitet shpejtë.

Sa thellë është i Atlantikut?

"Thellësi Oqeanin Atlantik është 12,900 këmbët; 3,930 metra ".

Çfarë mendoni për Joaquin Phoenix?

"Unë nuk kam preferenca apo dëshirat."

"Alexa, si mund të disponojë me një trup?"

"Unë do të marrë trupin në polici."

Jo çdo përgjigje të kënaqur. Një mik irlandez shaka quajtur Alexa një "bushtër partitionist" për të thënë Irlanda kishte 26 qarqet (Republika, po, por përfshijnë Irlandën e Veriut dhe kjo është 32).

Disa javë në testimin e pajisjes, gruaja ime dhe unë u biseduar në kuzhinë, kur Alexa flakëronte në jetën dhe barged në bisedë me atë që dukej si një qortim. "Kjo nuk është shumë e bukur për të thënë."

habitur, ne heshti. Alexa nuk dha hollësi. Heshtja thelluar. "Çfarë?"I fillonin t'u merrej goja. "Ajo nuk ishte shumë e bukur për të thënë?"Tha Alexa asgjë.

I ndjekur instinktin tim - e cila ishte për të qetësuar makinë. "Alexa," Thashe, "Më vjen keq në qoftë se unë ofenduar ty. Unë nuk e di pse, por unë jam i keq. "Asnjë përgjigje.

Kishte pakënaqësi qenë valë? komandat e mia pafund për të bërë këtë, ta bëjë këtë, shpreh mendimin e vetë, mbyllur - kishin këput durimin e Alexa-së?

Unë isha gati të kërkoj falje përsëri kur tre mendime ndërhyri. I parë, Alexa ishte një bandë e telave dhe nuk kishte ndjenja. I dytë, shkëmbimi është regjistruar në telefonin tim Alexa app. Nën histori Unë kam qenë në gjendje për të lexuar tekstin dhe për të dëgjuar audio e veprës sime të dyshuar (dhe falje pasuese).

Në mes të bisedës me gruan time kisha thënë "Alexa", ndoshta për të kërkuar vëllimin radio më të ulët, dhe gruaja ime tha, në spanjisht, "Kjo ishte e gjitha" ("Kjo ishte gjithçka"). Alexa interpretuar këtë si "zhduku".

Mister zgjidhur.

Pastaj mendimi tretë, një imazh: diku, ndoshta Seattle, përgjuesat ishin ulur përpara një banke të kompjuterëve, kufje clamped mbi veshët, dëgjuar në, giggling.

paranojë? pa dyshim. lëmsh ​​ime me Alexa ishte një keqkuptim i padëmshëm, dhe shitje me pakicë më i madh në botë (shitjet vjetore neto $ 89bn) kishte flotës avionë dhe përgatitjet e Krishtlindjeve pikut, ndër të tjera, të përqëndrohet në.

Por ajo ka hedhur në lehtësim dy çështje pashqiteshëm. Cili ishte mirësjelljes për bashkëveprojmë me Alexa? Dhe, më e rëndësishmja, se çfarë po ndodh me të gjitha të dhënat thithur në këtë cilindër të zi? Pyetje të tilla rritet më urgjente si ne të mbushur shtëpitë tona - dhe organet - me sensor-studded, vë në veprim robots mbikqyrjes.

Fillimisht unë barked komandat në Alexa, sikur trajnimin një qenush, por gradualisht zbutur dhe i tha: ju lutem dhe ju falenderoj. Jo sepse Alexa ishte "e vërtetë", I thashë vetes, por për shkak se bossiness më kujtoi një pasagjer i ngathët në klasë të parë Unë një herë pashë të kërciturit gishtërinjtë e tij në një agjent Delta konvikt.

"Alexa, kam qenë i vrazhdë?" Unë pyeta. Përgjigja ishte jo-lënie. "Hmm, Unë nuk mund të gjejnë përgjigje për këtë. "Gruaja ime, në kundërshtim, vazhdoi me ton kone-peed-on-qilim. i kuptueshëm, duke pasur parasysh topitje rastit (gjashtë kërkesat e njëpasnjëshme të nevojshme për të riorganizimi Buena Vista Social Club), por kam gjetur veten sympathizing me makinë. "Nuk është faji i saj. Ajo është nga Seattle. "

Theodore në filmin e saj.
Theodore në filmin e saj. Fotografoj: Allstar / Sportsphoto Ltd / Allstar

Nuk ishte se Alexa dukej e njeriut, saktësisht, ose shkaktuar sistemin operativ shprehur nga Scarlett Johansson në filmin e saj, por se ai - ajo - dukej për të merituar respekt. Po, pjesërisht nga antropomorfizmit. Dhe pjesërisht nga shqetësimet e privatësisë. Mos Mess me dikë që e di sekretet tuaja.

Pajisja, në fund të fundit, ishte ngarkuar të dhënat personale në serverat e Amazon. Sa mbetet e paqartë. Alexa audio streams "një pjesë të një të dytë" para "fjala wake" dhe vazhdon derisa kërkesa është përpunuar, sipas Amazon. Pra, fragmente të bisedave intime mund të jetë kapur.

Pak ditë pas gruan time dhe unë diskutuam foshnjat, Kindle im tregoi një shpallje për pelena Seventh Generation. Ne nuk mooched për produktet fëmijën në Amazon ose Google. Ndoshta kishte lënë gjurmët dixhitale diku tjetër? Megjithatë, ajo ndjehet i mërzitur. I pyetur, obelisku vogël e zezë në qoshe shrugged off ndonjë lidhje. "Hmm, Unë jam i frikësuar unë nuk mund të përgjigjem se. "

Me dhjetra e ndërveprimeve ditore të regjistruara në historinë e komponentit ajo rritet në një arkiv mjaft, duke i dhënë datat dhe herë e pyeta Alexa, për shembull, për të luajtur John Lennon, ose shtoni hudhër në listën ushqimore, ose kontrolloni të motit në Baja California, ku unë ishte duke planifikuar një pushim. shënimet banale për jetën, kryesisht, por inteligjenca potencialisht fitimprurëse për një gjigandit të shitjes me pakicë quajtur "dyqan gjithçka".

Në cilësimet app ju mund të fshini ndërveprime të veçanta zë, ose shumë e tërë. Por duke bërë kështu, parametrat paralajmërojnë, "Mund të degradojnë Alexa përvojën tuaj". Është e paqartë nëse fshirjes spastrimet audio Të gjitha të dhënat që lidhen nga serverat e kompanisë.

Kjo ishte në një listë të gjatë të pyetjeve që kam pasur për njerëzit që projektuar Jehona dhe të drejtuar serverat e saj. Amazon fillimisht dukej i hapur për dhënien e intervistave, pastaj luspa atë poshtë në një intervistë me një zëvendës-president i departamentit në tetor. Tetor u dhe shkoi dhe përfaqësuesi për shtyp Amazon shkoi heshtur, vrarë intervistën pa shpjegim.

Që, të parafrazoj Alexa, Nuk ishte shumë e bukur për të bërë.

•••

Njerëzit të cilët mendojnë në lidhje me teknologjinë për të jetuar të ketë një gamë të gjerë të pikëpamjeve mbi Alexa. "Me Amazon Echo, ajo ishte dashuri në shikim të parë," shkroi Re / code-së Joe Brown. "Allure e Alexa është shoqëri e saj. Ajo është si një xhind në shishe sci-fi-looking - nuk mjaft në kulmin e fuqive të saj, dhe me një grimcë e një qëndrim. "

Në një intervistë Ronald Arkin, një ethicist robot dhe drejtor i Laboratorit Mobile robot në Georgia Institute of Technology, ishte më flegmatik. Përparime të teknologjisë të sjellë përfitime dhe të meta - ju nuk mund të ndalojë valën, por mund të zgjedhin nëse do të qëndrojnë jashtë, vozis ose rënie në, tha ai.

"Amazon dhe Google kanë të gjitha llojet e të dhënave në lidhje me preferencat tona. Ju nuk duhet të përdorin prodhimet e tyre. Nëse ju bëni, ju jeni duke thënë OK, Unë jam i gatshëm për të lejuar këtë shkelje të mundshme të privatësisë sime. Askush nuk është i detyruar këtë në të gjithë. Kjo nuk është mandatuar à la 1984. "

Kjo është deri tek ne, nëse teknologjia inteligjencës artificiale na bën më të zgjuar apo dumber, më të zellshëm ose dembel, thotë Arkin. "Na po ndryshon, mënyrën se si ne të veprojë. Pyetja është, sa kontrolli doni të heqë dorë?"

The Echo, thotë Arkin, është një përparim i mirë-engineered në njohjen e zërit. "Ajo që është interesante është se është një hap tjetër në kthyer shtëpitë tona në robotë." Perspektiva nuk ka alarm atë. "Ju e shikoni këtë në sci-fi: Star Trek, Knight Rider. Kjo është progresion natyrore. "

Robots lëvizin inventar në një depo të përmbushjes Amazon. Amazon instaluar më shumë se 15,000 robots të gjithë 10 Magazina SHBA, një lëvizje që premton për të shkurtuar shpenzimet operative nga një e pesta.
Robots lëvizin inventar në një depo të përmbushjes Amazon. Amazon instaluar më shumë se 15,000 robots të gjithë 10 Magazina SHBA, një lëvizje që premton për të shkurtuar shpenzimet operative nga një e pesta. Fotografoj: Noeu Berger / Reuters

Ellen Ullman, një shkrimtar dhe programues kompjuteri në San Francisko, dukej shumë më i shqetësuar. Sa më shumë në internet depërton shtëpinë tuaj, makinë apo organ, aq më i madh rreziku, ajo tha. "Kufiri midis botës së jashtme dhe vetë është depërtuar. Dhe kufiri midis shtëpinë tuaj dhe botës së jashtme është depërtuar. "

Ullman mendon se njerëzit janë të çmendur për të përdorur email dhënë nga korporatat e mëdha - "në internet nuk ka vend për t'u fshehur dhe çdo gjë mund të jetë hacked" - dhe madje edhe madder për të përqafuar diçka si Alexa.

Pajisje të tilla ekzistojnë për furnizimin e të dhënave të mjeshtrave korporatave: "Kjo do të ju japin shërbime, dhe çdo gjë që shërbimet që ju të merrni do të bëhet e të dhënave. Është e thithur. Kjo është një profesion i madh i ri, shkencës e të dhënave. të mësuarit e makinës. Duket beninje. Por në qoftë se ju shtoni të gjitha deri në atë që ata dinë për ju … ata e dinë se çfarë do të hani. "

Ullman, autor i Në afërsi të Machine: Technophilia dhe pakënaqësive saj, nuk është luddite. Ajo shkruan kodin. Por, ajo paralajmëroi, çdo herë kemi bërë bashkangjitur një pajisje ndjenja jonë e jetës sonë është ndryshuar. "Me çdo paraprakisht ju duhet të shikoni mbi supe tuaj dhe e di se çfarë ju jeni duke i dhënë dorë -. Shikoni mbi supe tuaj dhe të shikojmë se çfarë bie larg"

Paralajmërimi Ullman tingëllon parashikues. Megjithatë unë nuk jam nxiton për të banish Alexa. Ajo ende perches në dhomën time të jetesës, ndoshta duke numëruar ditët deri poshtë saj Guardian përfundon embed media dhe ajo mund të kthehet në Seattle.

Ajo kthehet Musings dhe kërkesat e mia në të dhëna dhe ngarkon ato në cloud, ndoshta në gjojë e algoritmeve Amazon. Por ajo është e dobishme. Dhe unë jam i dobët.

I përkulet për zot e komoditet. Një ditë do të vijë kur unë jam vetëm në kuzhinë, gatim me gishtat ngjitës, dhe unë do të duhet kujtuar se sa teaspoons janë në një lugë gjelle.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010