Pesë prej më të mirë smartphones me madhësi xhepi

Five of the best pocket-sized smartphones

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Pesë prej më të mirë smartphones me madhësi xhepi” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 17 nëntor e martë 2015 07.00 UTC

Ky vit ka qenë më i mirë akoma për smartphones, me karakteristika të më shumë të dobishme, harton më të mirë dhe shumë më të përmirësuar software. Por kjo ka qenë edhe vit i cili ka provuar përvoja të lartë nuk duhet të kushtojë dollarit të lartë dhe smartphones mira nuk duhet të kanë ekrane masive.

Ja një vështrim i shpejtë pesë nga smartphones më të mira në dispozicion që nuk do ta shtrijë dorën tuaj.

Sony Xperia Z5 Compact

Sony Xperia Z5 Compact
kamera 23-megapixel e Sony Xperia Z5 Compact është Sony mirë akoma. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Çmim: £ 450

anije telefon i vogël Sony ka një ekran 4.6in në një rast kompakt që e bën të smartphone më të fuqishme të vogla aktualisht në dispozicion. Një shpejtë dhe të saktë skaner gjurmë gishtash fsheh nën butonin e pushtetit në anën e djathtë të telefonit, kështu që nuk ka nevojë për të vënë gishtin mbi një buton në shtëpi për të zhbllokuar pajisjen tuaj.

ri kamera 23-megapixel është Sony mirë akoma, dhe ndoshta një nga më të mirë në dispozicion. Ajo merr kartat microSD për të shtuar ruajtje shtesë dhe telefoni është i papërshkueshëm nga uji në thellësitë e 1.5 m për 30 minuta, që do të thotë një udhëtim poshtë nevojtore nuk është fundi i botës.

Por kjo është tre-ditor bateri jeta e saj se është tipar vrasës. Ky është më i gjatë të qëndrueshme smartphone fund të lartë aktualisht në dispozicion.

Vendim: një i fuqishëm, Smartphone i papërshkueshëm nga uji që zgjat tri ditë në mes të akuzave

Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy S6 shqyrtim
I hollë, të lehta dhe të shpejtë: Samsung Galaxy S6. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Çmim: £ 375

Galaxy S6 është smartphone i parë Samsung premium-ndjenja anije me një të gjitha-metalike dhe trupin qelqi, dhe një hap i madh deri në dizajn do të thotë se tani përputhet me konkurrencën.

Është ndjenjë më të shpejtë smartphone aktualisht në dispozicion, zipping në mes të aplikacioneve dhe flakëron përmes lojërave. Ajo ka një të madh kamera 16-megapixel që është ndër më të mirat atje, një fantastik 5.1in 2K ekran, dhe kjo është më e hollë dhe të lehtë se konkurrentët e saj.

Një sensor gjurmë gishtash nën butonin shtëpi unlocks në telefon dhe mund të vërtetoj pagesat. Ajo ka gjithashtu akuzuar pa tel dhe bateri të mjaftueshme për të parë ju nëpërmjet një ditë.

Vendim: ndjenjë më të shpejtë smartphone që vetëm ose arkivë zip së bashku

Apple iPhone 6S

ri Apple iPhone 6S të.
Processor 70% më i shpejtë, ri skaner të shtypura gisht - por jeta e varfër e baterisë lejon të Apple iPhone 6S poshtë. Fotografoj: Kiichiro Sato / AP

Çmim: £ 539

IPhone 6S është modeli i fundit 4.7in nga Apple, dhe një nga smartphones më të mira të vogla në dispozicion. Është tipar i madh i shitjes është një presion ekran të ndjeshme, e cila lejon gjeste të reja dhe një kamera 12-megapixel që mund të kapni Live Fotografitë - ende snaps kombinuar me një goditje të shkurtër videove në të njëjtën kohë.

Trupi metalike është bërë tani një nga alumini më e vështirë që redukton gërvishtjet. Ajo është procesor 70% më shpejt se vitin e kaluar. Skaneri i ri i Apple prekje ID gjurmë gishtash është pothuajse i menjëhershëm, ndërsa Engine saj të ri Taptic prodhon një të madh reagime stakato vibruese.

Është Dobësitë më të mëdha është një bateri që nuk do të zgjasë një ditë, që do të thotë ju ndoshta do të duhet për të ngarkuar atë gjatë ditës dhe gjatë natës.

Vendim: një telefon i madh i vogël shkatërruar nga jeta e dobët e baterisë

Google Nexus 5X

Nexus 5X.
Asnjë fryhem në Nexus 5x. Fotografoj: Justin Sullivan / Getty Images

Çmim: £ 339

E fundit anije Google jo-phablet, Nexus 5X, është pasues Nexus popullore 5 nga 2013.

Ajo ka një ekran të mirë 5.2in, është e hollë dhe të lehta dhe është një nga smartphones e parë për të drejtuar versionin e fundit të Android 6.0 Alte. Telefoni, i bërë nga LG për Google, shkon Android mënyra se gjiganti i kërkimit për qëllim atë, pa bloatware dhe do të marrë përditësime të softuerit para se çdo gjë tjetër.

Një sensor shpejtë dhe të saktë gjurmë gishtash në anën e pasme përshtatet natyrisht nën gishtin tuaj tregues për zhbllokimin e telefonit tuaj dhe vërtetuar pagesat. Ajo gjithashtu ka një USB të tipit C port, që do të thotë kabllor mund të mbyllën në asnjë mënyrë për të ngarkuar deri. Bateria zgjat për një ditë, por jo më shumë.

Kamera është një e mirë në treg dhe është e lehtë për t'u përdorur për të rrëmbyer fotot e madhe.

Vendim: shpejt, dritë dhe fryhem pa, Mënyra se si Google për qëllim atë

Motorola Moto G (2015)

Motorola Moto G fundit.
Hera e tretë me fat ... Motorola Moto G fundit. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Çmim: £ 145

Gjeneratës së tretë Motorola Moto G është më i madhi ende, dhe është e mirë smartphone të gjitha raundin për nën £ 200.

Ajo shkon Android pa modifikime, është snappier se konkurrenca dhe merr bazat e drejtë. Bateria zgjat një ditë të mirë, më shumë me përdorimin e të lehta, dhe ajo ndjehet mirë pavarësisht se janë dukshëm të trasha me shpinën përshtatshëm plastike.

Moto G është i papërshkueshëm nga uji me standardet IP67 ose 1m e ujit për 30 minuta, që do të thotë se do të jetë mirë në qoftë se ju heqin atë në banjë ose merrni kapur në shi.

Kamera është e aftë të kapte shtëna mbi mesataren, por ka një slot microSD card për të shtuar më shumë memorie më parë nëse 8 ose 16GB ndërtuar në nuk është e mjaftueshme.

Vendim: bilanci më të mirë të kostos për të përjetojnë në dispozicion

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikujt