Pesë zbulimet Mars që transformuar të kuptuarit tonë të planetit të kuq

Five Mars discoveries that transformed our understanding of the red planet

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Pesë zbulimet Mars që transformuar të kuptuarit tonë të planetit të kuq” ishte shkruar nga Alan Yuhas në Nju Jork, për theguardian.com më 5 nëntor e enjte 2015 21.15 UTC

Me një rover trundling mbi tokë të kuqe, një zhytje anijen nëpër atmosferë dhe ekipet në punë të gjithë rreth Tokës, Marsi ka dhënë një varg të sekreteve të NASA në vitin e kaluar. Këtu janë disa nga zbulimet më të mëdha të 2015.

Ujit të lëngët në Mars

Kërkuar pas për dekada të tëra, prova e ujit të lëngët në Mars fjalë për fjalë doli nga planet në korrik, drejtimin poshtë kanione dhe muret krater gjatë sezonit të verës. Një ekip Nasa gjetur kripëra hydrated, një armë e duhanit për ujit të lëngët, në katër vende ku njollat ​​e errëta rrjedhur poshtë terrenin marsian.

NASA ende nuk e di burimin e rrjedhjes të kripur drejt greminës, që mund të ngrihen nga akulli nëntokësore ose akuiferet, ose trash nga atmosfera. Misionet e kaluara kanë gjetur lë të kuptohet se e ujit, duke përfshirë edhe imazhet e asaj që duket të jetë lumenj të vogla dhe madje edhe ujë derdhje poshtë gullies, por zbulimi verë u përshëndetën si i pari konfirmuar prova të lëngshme më të lidhur me jetën.

Hulumtuesit kanë mbajtur gjatë se uji i lëngët është një përbërës kryesor për jetën - Mantra NASA-s në kërkim është "ndiqni ujin", - por shkencëtarët tani përballen me një dilemë rreth asaj se si për të hetuar streams. Rover Curiosity që ka eksploruar Marsin për tre vjet nuk është steril, dhe mund të kontaminojnë zonat e lagësht me mete tokësore që ndenjën mbi anijen nëpër kozmos. Rover mund të hetojë nga një distancë, me një lazer që do të matur vija, ose ajo mund të rrezikojë afrohet për të mbledh disa baltë.

Një atmosferë hoqi nga era nga dielli

Të enjten, Nasa njoftoi një seri e gjetjeve në lidhje me atmosferën e Marsit që mund të ndihmojë të zgjidhur misterin e asaj që ndodhi në Mars, i cili miliarda vjet më parë, ishte një i lagësht, Bota ngrohtë me një atmosferë 100 herë më të trashë. Sot Marsi është e thatë, akullt dhe bombardohet nga rrezatimi - një botë pa fushë të fortë magnetike që rrethon Tokën dhe e mbron atë nga shpërthimet në diell.

Gjetjet nga Maven anijen NASA-s, e cila arriti Mars vjeshtën e kaluar për të hetuar atmosferën e saj të hollë, po ndihmojnë për të zgjidhur këtë mister. Shkencëtarët Misioni gjeti se stuhitë diellore, e cila energjia shpërthim dhe magnetizëm jashtë, zhvesh larg grimcat nga atmosfera e Marsit në një normë të pabesueshme.

"Ashtu si vjedhjen e disa monedha nga një Cash Regjistrohu çdo ditë, humbja bëhet i rëndësishëm me kalimin e kohës,"Tha Bruce Jakosky, Hetuesi kryesor Maven-së. Stuhitë diellore ishin më të zakonshme dhe intensive më parë në historinë e sistemit diellor, do të thotë se ngjarjet në diell mund të kenë pasur pasoja të mëdha për ujin dhe atmosferën e Marsit.

Misioni mati dhe përbërjen e atmosferës Marsit për herë të parë që nga misionet Viking 40 vjet më parë, dhe gjeti një sasi misterioze e pluhurit hovering mbi planetin. Hulumtuesit sugjeroi se mund të ishte pluhur ndërplanetar - kokrra kozmike lënë prapa nga kometat dhe asteroidet traversing sistemin diellor.

Liqene e lashtë

Në tetor, Shkencëtarët e NASA gjetën prova të liqeneve që mund të ketë zgjatur deri në 10,000 vjet - ndoshta kohë të mjaftueshme për jetës për të zhvilluar në një peizazh kënetor të rrjedhave cekët dhe deltat. Analiza e sedimenteve tregoi shkencëtarëve se uji rrodhi, mbante zhavorr dhe rërë poshtë në krater gjigant Gale. Në qendër të kraterit qëndron një mal tmerrshëm të quajtur Mount Sharp, vetë grumbullimi i tre-milje e shtresave të sedimenteve.

Ujit nëntokësor

Në prill, Rover Curiosity gjetur prova e ujit të lëngët nën sipërfaqen e Marsit, dhe temperaturat e regjistruara në krater Gale që ishin vetëm e drejtë për shëllirë lëngshme. Gjetjet sugjeruar se toka marsian është i lagur me ujë që mund të qëndrojnë në sajë të lëngshme në një kripë, perkloratin kalcium, e cila e mban atë lëng poshtë në rreth -70C.

Aurora

Shkencëtarët Maven gjeti gjithashtu se era diellore krijon ekuivalentin e dritat e veriut nëpër hapësira të mëdha të Marsit, shkaktuar nga lartë të energjisë grimcat emocionuese një atmosferë e pambrojtur nga një fushë magnetike. Njerëzit mund të teorikisht shohin auroras Martian si të kuqe, ngjyra blu dhe të gjelbër mbi spektrit të dukshëm, por NASA ende nuk e di se çfarë dritat mund të duket si, pasi Rovers e saj nuk kanë pajisje për të parë ato.

Të aurora gjithashtu sugjerojnë se shumica e Marsit është goditur nga erërat diellore, kreditimit prova për idenë se ngjarjet diellore kontribuar në humbjen e atmosferës e gjithë planetit. Disa fusha magnetike mbeten në seksione të kores shpërndara rreth planetit, por planeti i mungon mburojën globale që kishte dikur.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.