First Ever Gjykimet mbi efektet e Microdosing LSD vendosur për të filluar

First Ever Trials on the Effects of Microdosing LSD Set to Begin

hulumtim pak ekziston mbi efektet e dozave të vogla të haluçinogjene, por adhuruesit e praktikës raportojnë përfitime të shquar


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “"Ajo më ngriti nga depresioni": është microdosing mirë për mendjen tuaj?” është shkruar nga redaktori Sarah Boseley Shëndetësisë, për theguardian.com të shtunën në 1 shtator 2018 07.00 UTC

Erica Avey, 27, microdosed mbi LSD për tetë muaj, duke përdorur një analog që ishte legal në Gjermani, ku ajo jetonte. "Unë fillova microdosing thelb sepse unë kam qenë në një fazë në depresion të vërtetë të jetës sime. Kjo ishte për arsye të shëndetit mendor - humor balancimin, menaxhimin humor. Ajo ishte e vështirë për mua për të lënë banesën time dhe të bëjë gjëra normale si një qenie njerëzore,"Tha ajo.

Depresioni apo trishtim janë arsye shumë e zakonshme për fillimin; Avey ishte e pazakontë vetëm në atë që ajo mund të jetë e hapur në lidhje me të. vendin e punës e saj e dinte dhe mendonin se ishte në rregull. "Për sa kohë që unë nuk ishte jashtë kontrollit apo të përhershme të larta në punë ata ishin mjaft OK."

Ajo mori rreth 15 mikrogram (një tab tërë është 100 mikrogram). "Kjo ishte një sasi të mirë për mua. Disa njerëz të marrë sa më pak si gjashtë,"Tha ajo. Ajo ka miratuar një protokoll popullore - një ditë në, tri ditë off.

Ajo ka punuar për të. "Kjo patjetër kishte efektin kam kërkuar,"Tha ajo. "Ajo më ngriti nga një depresion shumë e thellë. Unë jam ende duke u përpjekur për të përfunduar kokën time rreth asaj që ka bërë për mua në afat të gjatë. Unë mendoj se kjo ka ndryshuar mua. "Ajo kishte qenë" shumë negative ", ajo tha, mindlessly shkuar përmes mediave sociale, rrënuar me mendimet ngulët.

"Unë jam në gjendje të jenë më të ndërgjegjshëm për emocionet e mia. Nëse unë jam ndjenjë e trishtuar, eshte ne rregull. Unë nuk e pushton më. Unë nuk ndalem në atë. Unë nuk do të marrë punuar deri në lidhje me të. "

Ajo dhe të tjerët folën për t'u bërë më të vetëdijshëm për nevojën për të qenë aktivë, shkurtuar në alkool dhe të hani shëndetshëm. Ajo foli e energjisë rritur dhe rritur ndërgjegjësimin. Në fillim ajo u ndje më produktive dhe krijuese, por më vonë ajo u bë më shumë një problem.

"Unë kam qenë në gjendje për të marrë të gjitha puna ime bëhet, por rreth 2pm në 3pm unë do të goditur këtë mur të vërtetë kanë nevojë të shkojnë jashtë për një shëtitje, një nevojë për të lëvizur,"Tha ajo. Dhe edhe pse ai ngriti depresionin e saj, ajo ndjeu më shumë ankth. "Ka pasur një ose dy përvoja kur kam bërë të ndjehen pak të zhytur. Nëse njerëzit përjetojnë nivele të larta të ankthit, Unë nuk mendoj se kjo është për ta. "

Microdosing, për të, është një përvojë transformuese psikologjike dhe ajo nuk është i vetmi që mendon se është në rrezik të keqpërdoret në Silicon Valley. "Të mendosh i njerëzve që përdorin këtë vetëm për të shkruar kodin më të shpejtë duket pak sipërfaqësore. Por ajo mund të jetë e mirë për ta. Ata mund të ri-vlerësuar jetën e tyre në mënyra të. "

Kjo nuk është përgjigje për gjithçka. Ajo e la punën e saj dhe u zhvendos në. Në një blog, Avey shkroi: "Nuk ka asnjë gjë e hidhur magjike. Microdosing nuk është një mirë-kohë-garantuar, thirrje-tani 'ilaç 'ose doze. Mendjet tona janë në bisedë me mjediset tona. Ne krijimin dhe janë krijuar nga kontekstet tona. Dhe në shumë raste, ne nuk kemi nevojë drogë, vetëm një mjedis të ri. "

Alex, 35, (jo emri i tij i vërtetë) është një ndihmës në NHS dhe mund të them se ai askush microdoses. rëndë në depresion, ai hodhi poshtë ofertën e tij GP-së të ilaqet kundër depresionit që ai kishte provuar më parë pa sukses, tha ai. Ai e bëri një shumë të leximit dhe kërkimeve në internet para se të eksperimentuar me microdoses e LSD.

"Çfarë goditi mua ishte se nuk kishte asnjë ndryshim i dukshëm në fillim,"Tha ai. "Unë kurrë nuk do të provuar LSD recreationally para se kështu që unë nuk kishte asnjë ide se çfarë të presin. I filluar në një mur bosh çdo tani dhe pastaj vetëm për t'u siguruar që unë nuk shoh ndonjë halucinacione, por nuk kishte asgjë. në mënyrë të çuditshme, kjo nuk është deri në ditën e ardhshme, në retrospektivë ku ju shikoni prapa, se ti e kupton se ju trajtuar gjërat, ose ka reaguar për gjëra të ndryshme. Është kaq delikate është e lehtë të humbasë. Por ajo patjetër ka punuar.

"Unë vazhdoi duke marrë atë për rreth tre muaj - nganjëherë unë do të marrë një dozë para se të punës (rreth 9 mcg doza). Kam gjetur se ndërsa ajo është përmirësuar përqendrimin tim, Unë nuk dua që të bëhet e varur në atë për këtë qëllim. Sapo kam qenë jashtë atij cikli "vrimë e zezë" Unë u ndal duke marrë atë, por unë do të marrë atë përsëri në qoftë se kam nevojë për të. "

Adami, 30, (jo emri i tij i vërtetë) jeton në Gjermani dhe ka qenë microdosing në kërpudha magjike për pesë muaj, nganjëherë. Ai gjithashtu ndjek një ditë në, tri ditë off protokoll. Ai thotë se është stereotip i atyre që microdose: "Dikush që ka qenë duke luftuar me depresionin më shumë ose më pak intensive të gjithë jetën time." Para se të filluar, këtë pranverë, ai ishte mbërthyer në një ulluk, tha ai. "Kam humbur interesin në aktivitetet e mia të përditshme. Unë nuk kishte asnjë ndjenjë krenarie apo gëzim. "Ai ishte duke pirë shumë verë të kuqe pas punës për të qetësuar.

Microdosing, thotë ai, "Nuk do të bëjnë të ndihem mirë. Ajo detyron mua për të reflektuar mbi gjëra. Ajo më ndihmoi për të riformuar zakonet e mia të përditshme "Ai u kthye në stërvitje -. Kandidon për ditët që ai microdosed, duke shkuar në palestër një ditë pas. Ai hëngri dhe fjeti mirë.

Ka dobësi. "Unë mund të merrni një pak të shqetësuar në ditët dozimin,"Tha ai. Ai flet për sfidat nënçmuese, që ka për t'u përballur gjëra dhe jo duck tyre, nëse mendimet apo takimeve me të huajt. Në ditët microdosing, tha ai, ai është i lodhur dhe në shtrat nga 10pm. Dita e dytë sjell një Afterglow, tha ai, e cila është më e këndshme.

Ai gjithashtu nuk beson microdosing duhet të përdoret për të përpiqen për të rritur karrierën tuaj. "Unë nuk jam një tifoz i madh i njerëzve shpalljen microdosing në një bandë e CEOs për të rritur punën e tyre,"Tha ai.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

12173 2