Testimi Facebook Snapchat-style chat shkatërrojnë vetveten në të dërguarin e

Facebook testing Snapchat-style self-destructing chat in Messenger

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Testimi Facebook Snapchat-style chat shkatërrojnë vetveten në të dërguarin e” ishte shkruar nga Alex Hern, për theguardian.com më 13 e premte nëntor 2015 10.04 UTC

Facebook është duke testuar Snapchat-style zhduken mesazhet në aplikacionin e saj Messenger në Francë, duke ofruar mundësinë përdoruesve për të vendosur një mesazh për të vetë-destruct një orë, pasi ajo është dërguar.

Thjesht përgjimi një ikonë Hourglass në aplikacionin Messenger kthehet në aftësinë, e cila mbetet aktive deri sa është e fikur. Ajo pasqyron karakteristika në Apps të tjera të mesazheve: Snap Chat, për shembull, heq Mesazhet herë lexuar, ndërsa platforma chat Google ofron aftësinë për të parandaluar bisedat nga duke u ruajtur në histori.

Në një deklaratë për Buzzfeed, e cila për herë të parë raportuan testin, Facebook tha: "Ne jemi të ngazëllyer për të njoftuar të fundit në një linjë të angazhohen të produktit opsionale karakteristika të drejtuar drejt duke e bërë Messenger mënyrën më të mirë për të komunikuar me njerëzit që kanë më shumë rëndësi.

"Duke filluar nga sot, ne jemi duke zhvilluar një test të vogël në Francë për një tipar që lejon njerëzit të dërgojnë mesazhe që zhduken një orë pasi ata janë dërguar. Zhduken mesazhet jep njerëzve një mundësi për argëtim për të zgjedhur nga kur ata komunikojnë në Dërguarit. Ne shohim përpara për të dëgjuar komentet e njerëzve si ata t'i jepte një provoni. "

Kjo nuk është hera e parë që Facebook ka eksperimentuar me mesazheve kalimtare. Kompania është përpjekur në mënyrë të pamëshirshme për të konsumuar rivale - dhe ish objektivin e blerjes - Snapchat, lançimi jo më pak se tre aplikacione të mëparshme që synojnë të ofrojnë një alternativë të brendshme për shërbimin.

Në 2012, "Thes”Ishte koduar mjaft mirë në të 12 ditë, dhe ofroi një kopje gati të një për një të përvojës së Snapchat. Por aplikacioni ishte jopopullor, dhe dy vjet më vonë një rival më të plotë me tipare ishte nisur në formën e "Llastiqe".

Llastiqe ende ofroi mesazheve kalimtare e Snapchat, por ofroi një twists pak e veta, më veçanërisht aftësia për të kërkojë një foto në këmbim para një mesazh mund të shihet. Dhe ndryshe nga Poke, ajo është ende në dispozicion për të shkarkuar në App Store.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010