A ka alkooli me të vërtetë të bëjë që ju të mirë në shtrat?

Does alcohol really make you better in bed?

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “A ka alkooli me të vërtetë të bëjë që ju të mirë në shtrat?” është shkruar nga Sally Adams, për theguardian.com më 17 nëntor e martë 2015 06.30 UTC

Alkooli "... provokon dëshirën, por ajo merr larg punën ", tha Shakespeare, por ishte ai i drejtë? Është besim të përbashkët që alkooli na ndihmon të humbni inhibitions tona dhe mund të veprojë si një nxitës (ndonjehere!). Por kjo nuk është menduar shpesh si një enhancer performancës në dhomën e gjumit. E kam fjalën që të "Brewers ulen", pseudonimi mosha-e vjetër për mosfunksionim ngrerë përkohshëm shkaktuar nga alkooli.

Nocioni i tepruar alkoolit si një vrasës pasion është mbështetur nga dëshmi anekdotike dhe shkencore, por kjo nuk duket të bëhem i lagur magjepsje e mediave me të si një enhancer epsh. A ka ndonjë të vërtetë pas idenë se disa pints me të vërtetë mund të ju bëjë një dashnor të mirë apo është kjo vetëm një "sexy" Historia e shkencës?

Nuk është një e rëndësishme Trupi i hulumtimit që sugjeron alkool është i lidhur me reagimin në ngritje seksual (rritur zgjimit dhe orgazmë zgjeruara) dhe rënia e inhibitions seksuale. historikisht, alkoolit gjithashtu ka një lidhje të gjatë me romancë dhe seksi për sa i përket reklamave. Nga ana tjetër, alkoolit është i lidhur me një rritje të sjelljeve të rrezikshme seksuale, e cila mund të rezultojë në shtatzënia e padëshiruar dhe sëmundjet seksuale të transmetueshme. Duke pasur parasysh këto efekte të kundërta, pse artikujt e mediave kanë tendencë të përqëndrohen në shoqata pozitive midis alkoolit dhe seksit, dhe çfarë të bëjë studime kërkimore pas historitë e medias na tregoni?

A fundit Historia në Independent raportuar për pretendimet e bëra nga një libër të ri të quajtur "Sex Zgjidhja Married". Eksperti Sex Dr Kat Van Kirk beson se duke pirë birrë mund të çojë në katër përmirësime të ndryshme në eksperiencën seksuale për meshkujt: (1) vonuar derdhje, (2) libido zgjeruara dhe erections më të forta, (3) rrit qëndrueshmëri seksuale dhe (4) se birra mund të ndihmojë "shëndetin tuaj të përgjithshëm" dhe kështu ju bëjë më pak "i ngadaltë në seks". Interesant, pika e vetëm për referencë një kolegëve shqyrtuar artikull kërkimore është i treti – se "alkooli përmirëson qëndrueshmëri seksuale".

Një studim i publikuar në Gazeta Europiane e Epidemiologjisë raportet mbi një meta-analizë e 13 Studimet në kërkim në rrezik kardiovaskular dhe konsumin e birrës. Gjetjet sugjerojnë një kurbë J-formë, sugjeruar një rrezik të reduktuar të sëmundjeve kardiovaskulare tek ata që pinë 55g birrë në ditë ose më pak. Është e rëndësishme të theksohet se ky studim nuk ka të vërtetë të matur qëndrueshmëri seksuale, rrezik të reduktuar në vend kardiovaskular është marrë si një proxy. Edhe, kjo nuk është plotësisht e qartë se çfarë "gram alkool" do të thotë këtu. Nëse masa pasqyron etanol pastër, 55g birrës është e barabartë me rreth 7 njësitë ose 3 gjysmë pints e birrës mjaft të dobët në ditë. Kjo duket si një shumë e alkoolit të konsumuar çdo ditë!

Një artikull në Telegraph njoftoi në një 2009 studim kryer nga Instituti Keogh Perëndimor Australisë për Kërkime Mjekësore. Ky studim shqyrtoi ndikimin e përdorimit të alkoolit në disfunksionit erektil mashkullor. Artikulli Telegraph nuk ka siguruar një lidhje me një artikull të kolegëve shqyrtuar, por kam gjetur një studim mbi këtë publikuar në Journal of Medicine Seksual. Ajo mbledhur informacion nga 1,580 Burrat në funksion ngrerë, alkool, dhe përdorimi i duhanit. The Telegraph raportoi se njerëzit që pinin një sasi e moderuar e alkoolit raportuar 30% më pak probleme ngrerë sesa jo-pinë. Artikulli interpreton këtë konstatim si një "shoqatë të favorshme" midis pinë moderuar dhe funksionin ngrerë.

Autorët e letrës hulumtimit tregojnë se asnjë prej shoqatave të raportuara mes statusit të pijshëm dhe funksionin ngrerë ishin "statistikisht të rëndësishme" dhe sëmundja kardiovaskulare dhe pirja e duhanit status janë të kontrolluara në analiza. Është gjithashtu e rëndësishme të kujtoni se studimi përdorur masa të vetë-raportin e konsumit të alkoolit dhe mosfunksionim ngrerë, do të thotë çdo shoqatave të vëzhguara janë të varur në aftësinë dhe gatishmërinë e pjesëmarrësve për të raportuar saktë përdorimin e tyre të alkoolit dhe problemeve ngrerë

Një studim i tretë raportohet në The Independent këtë vit shikoi se alkooli mund të rrisë disqet grave sex. Studimi tregoi se pas konsumimit të moderuar të alkoolit, nivelet e testosteronit në rritje te femrat, por jo burra. Kjo mund të jetë dëshmi e alkoolit rritjen e dëshirës seksuale të grave me anë të një rritje të përkohshme në hormon seksual mashkullor. Pavarësisht se është raportuar në The Independent këtë vit, hulumtimi në fjalë duket se vijnë nga një studim i publikuar në natyrë nga Alko (një shitës me pakicë të madhe Finnish alkoolit) në 1994.

Vetë hulumtim është një raport i një faqe në një studim eksperimental, ku burrat dhe gratë janë të caktuar ose një pije alkoolike ose një lëng jo-alkoolike, dhe nivelet e hormoneve janë matur (edhe pse nuk është e qartë se si). Kur kontrollit për përdorimin e kontraceptivëve dhe ciklit menstrual (e cila ndikon në nivelet e hormoneve) alkoolit është rritur testosterone në krahasim me placebo në gratë, por jo burra.

Ka një numër i pyetjeve metodologjike që nuk mund të përgjigjet nga informacioni në këtë raport të shkurtër – e pjesëmarrësit e di nëse ata janë duke marrë një pije alkoolike ose placebo? Në çfarë kushtesh janë pjesëmarrës testuar? Megjithatë, për mua pyetja e madhe është pse do raporti media në një studim i kryer mbi 20 vjet më parë, e cila është një sasi e konsiderueshme e kohës në botën lëvizje të shpejtë e kërkimit shkencor?

Interesant, publikimi i shkrimit në The Independent përkoi me një deklaratë për shtyp për një vodkë të ri nga një kompani e quajtur Alko plus. (Nuk është e qartë nëse kjo kompani është e lidhur me Alko). Në deklaratën për shtyp, vodka ka për qëllim veçanërisht gratë, me pretendimet e bëra në lidhje me aftësinë e alkoolit për rritjen e dëshirës seksuale femërore: "Hey Gals: Vënë New Kuptimi Into July Fireworks juaj e 4; Alko-Plus Krijon "Lust Vodka 'që thotë se Rrit Femër dëshirën seksuale".

Shqyrtimit të këtyre artikujve dhe studimeve përkatëse kërkimore më ka bërë të mendoj për çështjet e përfshira në studimin e seksit dhe alkoolit dhe në raportimin dhe interpretimin rezultatet e hulumtimit. Ka shumë dallime komplekse individuale në faktorët psikologjike dhe fiziologjike që ndikojnë në reagimin ndaj të dyja seksit dhe alkoolit. Shoqata midis seksit dhe alkoolit është e varur mbi dozë e alkoolit, jetëgjatësia alkoolit, dhe matja e alkoolit dhe sjelljes seksuale.

Në kushtet e dozës, mund të ketë një sasi optimale të alkoolit për të nxitur këto efekte pozitive në zgjimit seksual apo performancës. Pasi e kaluara këtë prag efektet mund të jenë më negative. Ky nocion është mbështetur nga Natyra biphasic i alkoolit, me efekte stimuluese si alkoolit në gjak rritet përqendrimit, por efekte depresive si ajo ul përsëri.

Alkooli Jetëgjatësia gjithashtu mund të ndikojnë në sjellje seksuale gjatë dehjes. Thjesht duke besuar se rritja e alkoolit të pijshëm zgjimit seksual mund të çojë në zgjimit aktuale gjatë dehjes. Pritshmëritë rreth konsumit të alkoolit janë një element kyç i Hulumtimi i shqyrtuar efektet e alkoolit në çdo sjellje. Është e rëndësishme që hulumtimi përcakton ndikimin e të dy efekteve direkte farmakologjike dhe pritje.

Më në fund, përdorimi mënyra alkoolit matet mund të ndikojnë në bashkëpunim me sjelljen seksuale. Administrimi i alkoolit në një studim eksperimental kundrejt vetë raportin e përdorimit të alkoolit nga ana e pinë ka të ngjarë të japin gjetjet e ndryshme të studimit. gjithashtu, ajo është shumë e vështirë të matet direkt sjelljen seksuale. Shumica e studimeve duhet të mbështetet në vetë raportin e zgjimit seksual dhe të performancës ose përdorimin e proxy masa të tilla si funksion kardiovaskulare dhe fiziologjike.

përfaqësim i saktë i dëshmive kërkimore mbi alkoolin dhe seksi nuk mund të japë një "sexy" titull. Megjithatë, Raportimi i qartë dhe i sinqertë i gjetjeve të kërkimit dhe të paktën një lidhje me studimin origjinal të publikuar duhet të lejojnë lexuesit të përbëjnë mendjen e tyre kur të përballen me provat shkencore.

Në aftësinë këtë rast alkool për të rritur nivelet e në dhomën e gjumit nuk duket të jetë aq i hapur sa paraqitur në media. Lidhja mes seksit dhe alkoolit është një kompleks dhe më të interpretuar, kur një pasqyrë të qartë dhe të ekuilibruar është në dispozicion, më tepër se një histori "seks të njëjtë-up".

Dr Sally Adams është një lektor në psikologji shëndetësor në Universitetin e Bath. Hulumtimi i saj shqyrton mekanizmave njohëse dhe të sjelljes themelore alkoolit dhe duhanit përdorimit. Gjej të saj në Twitter SallyScientist

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010