Ndryshimi i klimës do të thotë ditë janë duke marrë më të gjatë, shkencëtarët gjejnë

Climate change means days are getting longer, scientists find

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Ndryshimi i klimës do të thotë ditë janë duke marrë më të gjatë, shkencëtarët gjejnë” ishte shkruar nga Oliver Milman, për theguardian.com të premten 11 dhjetor 2015 19.00 UTC

Ndikimi i ndryshimeve klimatike mund të duket të jetë jashtëzakonisht negative, por nuk është një vend i ndritshëm për ata që luftojnë për të gjetur kohë të mjaftueshme në ditë: akullnajat shkrirjes janë duke shkaktuar rrotullimin e Tokës për të ngadalësuar kështu zgjatjen ditët tona, Hulumtimi i ri ka gjetur.

Kërkuesit e Universitetit të Harvardit kanë dhënë një përgjigje për një rebus të gjatë-mbajtur rreth asaj se si ngushtim akullnajat po ndikojnë në rotacionin dhe aksin e Tokës, duke llogaritur se kohëzgjatja e një ditë ka zgjatur me një të dytë mbi të kaluarën 100 vjet.

Frenat do të aplikohet më ashpër ndaj rrotullimit të Tokës, si akullnajat shkrijnë me një ritëm gjithnjë e më të shpejtë, që do të thotë se të paktën pesë milisekonda do të shtohet për çdo ditë gjatë rrjedhës së shekullit të 21. Boshti i Tokës do të zhvendoset shumë, me Polin e Veriut e vendosur për të lëvizur pozicionin me rreth 1cm (o.4in) gjatë këtij shekulli.

hulumtimi, botuar në Përparimet Shkencë, duket zgjidhur një mister shkencor të njohur si "enigmë Munk", i cili erdhi nga një 2002 Gazeta studiues nga oqeanografi Walter Munk, shqyrtuar se si shkrirja e akullnajave kishte ndryshuar rrotullimin e Tokës dhe boshtin.

Si akull tokës nga polet shkrihet për shkak të rritjes së temperaturave atmosferike, pesha zhvendosjen e ujit në të gjithë botën duhet të shkaktojë një ndryshim në aksin në të cilën Toka rrotullohet, dhe një tundur lehtë në rotacionin. Edhe, pesha e shtuar e ujit drejt ekuatorit do të shkaktojë Toka të ngadalshëm, shumë në rrugën një patinator shifër tjerrje do të ngadalësojë, nëse ai ose ajo arriti armët e tyre jashtë larg nga trupi i tyre.

Munk faktorë në ndikimin e përfundimit të Ice Age 5,000 vjet më parë, Kur shkrin mbi të mëparshme 15,000 vjet do të kishte ndihmuar të ngadalësojë rrotullimin e Tokës. Por, çuditërisht, ai gjeti se edhe me niveli mesatar i detit rritet prej 2mm një viti gjatë shekullit të 20, nuk ka pasur ndryshim të rrotullimit ose boshtit të Tokës përtej se shkaktuar nga Ice Age përfundon.

"Nuk duhet të kemi qenë një sinjal dajak e madhe dhe do të ishte i menjëhershëm, si ajo merr vetëm ditë ose javë për atë ujë të shkrirë nga polet për të zhvendosur nëpër botë,"Tha Jerry Mitrovica, profesor i gjeofizikës në Universitetin e Harvardit dhe udhëheqës i hulumtimit.

Ekipi i Mitrovicës u kthye në kërkime Munk dhe zbatuar të kuptuarit më të fundit shkencore për atë. Ata gjetën se Munk kishte mbivlerësuar disi mesatar rritjen e nivelit të detit - ajo ishte rreth 1mm në 1.5mm çdo vit gjatë shekullit të 20-të në vend se 2mm.

Ata gjithashtu aplikohet një model të përditësuar llogaritjeve. Munk supozohet Toka kishte rregulluar me shpejtësi për shkrirjen e akullit që kanë ndodhur si përfundoi Ice Age. Kuptim më të fundit të kësaj kohe, megjithatë, sugjeron se Toka nuk ishte aq sferike sa është tani për një kohë të gjatë, si fletët e mëdha akulli bëri që polet të shkatërroj dhe ekuatorit të fryrje jashtë.

Pasi ekipi ka faktorë në ndikimet tjera të tilla si Tides, ata gjetën se shkrirja akullnajë e shekullit të 20-të vërtetë kishte bërë që toka të ngadalshëm dhe të tundur. Shpejtësia e rrotullimit të planetit mund të matet nga matjet e pozicionit të yjeve "në raport me Tokën dhe gjithashtu orbitën e satelitëve, të cilat kanë të rregulluar pak nëse ndryshimet e botës rotacionit.

Ky ngadalësim është vendosur të bëhet më e theksuar. Rritja mesatare globale e nivelit të detit është tani mbi 3mm, sipas IPCC, me vëllimin e akullnajave në botë vendosur të pakësoheshin nga mes 15% dhe 85% nga 2100, në varësi se si ashpër kombe të reduktuar emetimet e gazit dhe të kundërt shpyllëzimi masiv.

Një studim i fundit zbuloi se tërheqja e tanishme e akullnajave në botë ishte "historikisht të paparë", me shkencëtarët paralajmërojnë se një akullnajë e madhe në Grenlandë që mban ujë të mjaftueshëm për të rritur nivelet globale detit nga një gjysmë metër ka filluar të shkërmoqet në Oqeanin e Atlantikut të Veriut. Rritja e nivelit të detit është ushqyer edhe nga zgjerimit termik, ku oqean rritet si ajo warms up.

"Periudha e ditës është tani një milisekonda më shumë se një shekull më parë, por që do të përshpejtojë me rritjen e shkrirjes,"Tha Mitrovica. "Njerëzit nuk do të kandidojë nga shtëpitë e tyre ulëritës për një Millisekonda shtesë, por ajo shton konfirmim edhe më tej të asaj që ne po bëjmë për mjedisin tonë. Kjo është një tjetër gjurmë gishtash ".

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010