Blackphone 2 rishikim: privacy nuk duhet të vijë me koston e përdorshmërisë

Blackphone 2 review: privacy doesn’t have to come at the cost of usability
Rezultati i përgjithshëm4
  • Kjo nuk është më e avancuar, kamera e tij janë të dobëta dhe hartimin e saj është mjaft e qartë, por kjo është e habitshme se sa useable software dhe shërbimet e saj janë. Blackphone 2 mban bests pjesë të Android dhe nuk të marrë në rrugën tuaj si një shumë e shërbimeve të privatësisë me orientim të bëjë.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Blackphone 2 rishikim: privacy nuk duhet të vijë me koston e përdorshmërisë” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të mërkurën 11 nëntor 2015 07.30 UTC

Në një botë të aplikacioneve të paskrupullt dhe ndjekja e teknologjisë së kompanisë, Blackphone 2 premton për të ndihmuar të mbajtur të dhënat tuaja personale private, pa marrë në rrugën tuaj.

Edicioni i dytë i Blackphone nga siguria dhe privatësia e kompanisë Silent Circle është një hap në përdorshmërisë dhe është çuditërisht e lehtë për të ngritur dhe të përdorni, edhe për fillestare privatësisë.

Asgjë nuk është unhackable, sigurisht, dhe testimin sa elastike ishte për të sulmuar nuk ishte e mundur në këtë fazë.

pllakë e zezë

Blackphone 2 rishikim
'S' Argjendi është i vetmi shënues se Blackphone është diçka e veçantë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

style monolit Blackphone 2 i përshtatet qëllimit të saj. Nga jashtë duket si një të mirë vënë së bashku-pllakë përgjithshëm i zi. Para dhe mbrapa janë xhami, palët rrumbullakuar plastike.

vetëm aluzion e vetme që kjo nuk është vetëm disa pajisje generic është mezi të dukshme Silent Circle logo të vogël në pjesën e prapme me fjalët "Blackphone" dhe "private nga ana e dizajnit" në germa gri-on-black.

Është shumë e rehatshme për të mbajtur, dhe nuk është aq e rrëshqitshme si smartphones të tjera të qelqit, por mbledh shenjat e gishtërinjve si një magnet. Ekran LCD 5.5in 1080p është e arsyeshme të ndritshme dhe të gjalla. Ajo është e cilësisë të ngjashme me atë të përdorur në OnePlus 2, për shembull, por jo mjaft në një nivel me atë të pajisur me Nexus 6P ose Galaxy S6 Edge+.

The phone is 7.9mm thick, which is about average for today’s smartphones and feels well built. It flexes a little under pressure from your hands, which means it’s probably best not to put it in the back pocket and sit down.

Specifikimet

  • Ekran: 5.5në LCD 1080p (518PPI)
  • Processor: okta-core Qualcomm Snapdragon 615
  • RAM: 3GB RAM
  • Ruajtje: 32GB; microSD card slot
  • Sistem operativ: Silent OS 2 bazuar në Android 5.1.1
  • Aparat fotografik: 13Kamera e pasme MP, 5MP front-ballafaqohet kamera
  • Lidhshmëria: LTE, Wi-Fi, Bluetooth and GPS
  • Përmasat: 152.4 x 76.4 x 7.9mm
  • Peshë: 165g

Bateri një ditë

Blackphone 2 rishikim
A standard microUSB slot in the bottom. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Blackphone 2 has Qualcomm’s mid-range Snapdragon 615 procesor, which is certainly powerful enough for the phone’s intended audience. It felt snappy, lag free and chewed through multitasking without an issue.

Only those trying to play graphically intensive games may struggle, but if that is what you’re after I’m not sure why you’re considering a Blackphone.

I found that the Wi-Fi reception wasn’t as good as it could have been, compared to similar devices, but 4G reception was excellent, as was call quality.

The smartphone lasted just under 24 hours per charge, with reasonably heavy use and lots of push emails and notifications. You will need to charge it once a day, but it should see you till you get home even if you go out for the night.

I përgjithshëm, you don’t feel like you’ve compromised anything in the name of buying a “secure” phone.

Lollipop on the surface

Blackphone 2 rishikim
Google and Silent Phone on one device, with the option to keep your information as private as you want. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Silence Circle built Silent OS on top of Android Google 5.1.1 Gjel sheqeri, which has only just been replaced with version 6 Alte.

Beyond the interesting boot animation, it looks and behaves like stock Android. You have access to all the Google apps and to the Play Store to download third-party apps with no real restrictions.

The only additions really visible to the untrained eye are a Security Center icon, the Silent Store and Silent Phone apps, which is a good thing as anyone who is familiar with Android will be right at home.

The stock Android-apparence masks the hidden layers of security and privacy built into the phone.

The Security Center app walks the user through it, but essentially you have granular control over not only the personal data that apps can access, but also the hardware and services provided by the phone.

Don’t want an app having access to location data or the internet? No problem. Ajo vepron në një mënyrë të ngjashme me sistemin e ri lejet implementuar nga Google në Alte dhe bërë e famshme nga cianogjen OS.

hapësira të sigurta

Blackphone 2 rishikim
Aplikacioni Security Center ju ecën përmes privatësisë dhe sigurisë options. Ju edhe mund të përcaktojë një hapësirë ​​të Google-falas. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Kontrolli per-app është vetëm një nivel. Blackphone 2 ka atë që e quan "hapësira". Çdo hapësirë ​​është si një profil të veçantë të përdoruesit në të cilin kufizimet mund të bëhet në një nivel të sistemit. Çdo hapësirë ​​nuk mund të flasim për një tjetër, duke siguruar atë që ju vënë në të qëndron në të. Ju mund të keni, për shembull, një hapësirë ​​për email-it tuaj të punës, kontaktet, kalendar dhe dokumentet që është rrethuar nga pjesë të tjera të telefonit.

Nëse ju doni të përdorni një app, por ju mendoni se mund të jetë e rrezikshme, ju mund të vënë atë në një hapësirë ​​të mbyllur poshtë në mënyrë që në qoftë se ajo do të përpiqet dhe të bëjë gjëra të tmerrshme është e izoluar nga pjesa tjetër e të dhënave tuaja.

Getting në çdo hapësirë ​​është e thjeshtë. Ju ose mund të kaloni hapësirat direkt nga lockscreen me kode të ndryshme ose përdorimin Switcher në hije e njoftimit. Niveli i sigurisë i jep çdo hapësirë ​​mund të ndryshohet, duke përfshirë aftësinë për të bllokimit çdo hapësirë ​​tjetër, kur një njeri të veçantë është aktive.

Kompanitë mund të përcaktojë një hapësirë ​​dhe të qeverisin rregulla në lidhje me të, që do të thotë që ju mund të përzierje personal dhe të punojnë në të njëjtën telefon pa kompromentuar sigurinë e të dhënave. Disa pajisje të tjera, përfshirë BlackBerry mund të bëjë diçka të ngjashme.

Aq e lehtë apo si e vështirë për t'u përdorur si ju zgjodhi

Blackphone 2 rishikim
Randomise jastëk pin në lockscreen për sigurinë shtesë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Çdo vendosjen dhe konfigurimi tingëllon e komplikuar, por Center Security mund të udhëzojë përdoruesit nëpërmjet saj. Me durim të mjaftueshme ju mund të punojnë çdo gjë brenda 30 minuta.

Kjo do të thotë që ju mund të bëni në telefon aq e lehtë apo si e vështirë për t'u përdorur si kërkesat e sigurisë tuaj urdhër. Ju mund të randomise jastëk pin në lockscreen, që e bën atë shumë më të vështirë për dikë që të zhbiroj mbi supe tuaj në ju kodkalimin, por gjithashtu e bën të vështirë për të zhbllokuar telefonin.

Gjëra të tjera me vlerë duke vënë në dukje janë switching automatike në ose off e Wi-Fi në bazë të vendndodhjes, premtimi të rejat shpejtë të sistemit operativ direkt nga Rrethi i heshtur për të mete siguruar sigurisë janë Patched sa më shpejt të jetë e mundur, dhe pajisje encryption që është në nga default.

Silent Phone dhe Shitore

Blackphone 2 rishikim
The Silent Store contains apps vetted by Silent Circle, but they are few and far between. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

In additions to the modifications behind the scenes made to Android, Silent Circle offers encrypted voice calling and messaging through its Silent Phone app.

It encrypts phone calls and messages only between Silent Phone users, but Silent Phone is available on both iOS and Android, which means it’s not just Blackphone users you can call.

It requires a subscription on-top of your mobile phone contract, but will typically be bundled with a purchase of the Blackphone. Given the number of Silent Phone users is small, it’s of limited utility in general life, but if a business or group was to buy wholesale into the Blackphone they could chat without fear of being snooped on.

You can call non-Silent Phone users, which secures the phone call until it needs to connect to a traditional phone network, which is not as secure but allows users to avoid being snooped from the point of the call, if for instance you were calling across an insecure internet connection.

The Silent Store also offers apps that have been vetted by Silent Circle to be snooping free. The small selection of apps include Firefox, Keeper, Orbot: Proxy with Tor and Ghostery Privacy Browser, all downloadable with Silent Circle’s seal of approval.

Aparat fotografik

Blackphone 2 rishikim
The camera isn’t anything to write home about, but will do for snapping pictures of documents or your cat. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

The 13-megapixel camera is nothing to shout about. It produces average photos in good lighting, but washed out, dull images when shooting indoors under artificial light.

The five-megapixel front-facing camera is fixed focus and equally anaemic.

Çmim

Blackphone 2 is available for £659 without a mobile phone contract in the UK, but including 100 minutes of Silent Phone subscription for a year.

për krahasim, BlackBerry’s Priv Android phone costs £559 and offers similar work-private life segregation.

Vendim

Blackphone 2 promises to be the most secure Android smartphone available.

Kjo nuk është më e avancuar, kamera e tij janë të dobëta dhe hartimin e saj është mjaft e qartë, por kjo është e habitshme se sa useable software dhe shërbimet e saj janë. Blackphone 2 mban bests pjesë të Android dhe nuk të marrë në rrugën tuaj si një shumë e shërbimeve të privatësisë me orientim të bëjë.

You can make your life as easy or as difficult as you want, with varying levels of security. While the Blackphone 2 isn’t the answer to everyone’s prayers, for the paranoid or important amongst us, it might be the least painful tool for the job.

Rekuizitë: security without an overburden of difficulty, spaces, normal Android experience, encrypted phone calls, snappy performance, promise of rapid security updates

Cons: bland design, weak cameras, i shtrenjtë, weaker than expected Wi-Fi connectivity

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.