shqyrtim Apple TV: katërt të gjeneratës streaming box nuk është pjekur plotësisht

Apple TV review: fourth-generation streaming box is not fully baked
Rezultati i përgjithshëm3
 • Apple TV nuk është i pjekur plotësisht. Pjesët Video janë të shkëlqyera, por përmbajtja dispozicion është i kufizuar në Britani të Madhe. App muzikës është e dobët, app largët nuk punon dhe pjesë të tjera nuk janë vetëm të gatshëm.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “shqyrtim Apple TV: katërt të gjeneratës streaming box nuk është pjekur plotësisht” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 24 e martë nëntor 2015 07.00 UTC

Apple TV i ri premton të revolucionarizojnë përvojën tuaj televiziv-shikimin me Apps, iTunes dhe Siri, por ndjehet shumë si një gjysmë-pjekur produkt gjeneratës së parë, jo një e katërta të gjeneratës.

Kutia

TV ri Apple është vend i vogël, kuti të zezë me shkëlqim që ulet në TV tuaj. Kjo nuk është mjaft aq i vogël sa TV mëparshëm Apple, si kjo është një shtatlartë tretë, por kjo është në lidhje me të njëjtën madhësi si çdo tjetër kuti streaming-media në dispozicion.

Setup

Vendosja atë është mjaft i hapur. Plug në kabllo të energjisë dhe lidh atë deri në TV tuaj duke përdorur një kabëll HDMI. Njëra nuk është furnizuar në kuti, as nuk është një kabëll Ethernet.

Mjerisht, edhe në qoftë se keni blerë atë nga Apple Store, TV Apple nuk vjen para-konfiguruar me Apple ID tuaj. Amazon bën këtë me TV Zjarri dhe Apple duhet të too.

Ju keni dy mundësi për të ngritur software. Ju mund të përdorni një iPad apo iPhone të setup llogaritë Wi-Fi dhe iTunes, ose manualisht shkruani të dhënat tuaja me të largët.

organizim të largët me bazë ishte e drejtpërdrejtë, por teksti hyrë ishte e lodhshme. Duke përdorur një iPad setup bllokuar për herë të parë do të thotë unë kam për të filluar përsëri të gjithë. Por kur ai punon është thjesht një trokitje e lehtë të shpejtë të tabletë ose smartphone në krye të kutisë pastaj ndiqni udhëzimet në pajisjen. Pesë minuta dhe ju jeni bërë.

Pasi Setup është bërë, ju jeni në tuaj. Nuk ka tutorial të shpejtë apo ndihmë dhe ka mjaft shumë i fshehur prapa skenave. Për shembull, dyfishtë përgjimi "Home" button, e cila është në të vërtetë një me një ikonë ekran televiziv mbi të, ju merr në një meny të aplikacioneve të përdorura së fundmi në mënyrë që ju mund të bie në ujdi në mes Apps running. Është e pamundur të ndodhë që ju të provoni atë; Unë e bëri atë nga aksidenti herën e parë.

apple tv largët
Pjesa e sipërme e largët është një jastëk kontakt dhe vepron si një buton i madh kur presion. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Specifikimet

 • Processor: dual-core A8
 • Ruajtje: 32 ose 64GB
 • ekran: 1080p
 • tingull: Dolby Digital 7.1
 • Lidhjet: 10/100 Ethernet, HDMI 1.4, USB-C, Wi-Fi ac, Bluetooth 4.0
 • Përmasat: 98 x 98 x 35mm

të largët

Remote Siri është e re. Ajo ka një touchpad në pjesën e sipërme që vepron si një buton gjigand. Pjesa tjetër e largët ka meny, në shtëpi dhe butonat Siri, kontrollin e vëllimit dhe një pauzë / buton play.

Ju ngarkuar atë me një kabllo Lightning por një përshtatës pushtet nuk është përfshirë. Ajo nuk mund të jetë i ngarkuar nga TV Apple, por nuk ka dritë apo ndonjë gjë më të largët për të thënë kur ai është akuzuar.

Ajo lidhet me Apple TV me anë të Bluetooth dhe ka një Blaster IR për kontrollin e vëllimit në TV tuaj ose amp, e cila duhet të automatikisht vetëm punë, nëse nuk keni në dorë të programit të saj ashtu siç bëra me Sony amp tim.

Swiping, swiping dhe më shumë swiping

apple tv largët
Për të lundruar interface, goditje e fortë, zgjidhni app dhe shtypni kontakt jastëk poshtë për të zjarrit atë, ose zgjidhni përmbajtje nga raft të lartë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Swiping në touchpad është më pak efikas se duke përdorur një bllok drejtuar. swipes shpejtë lëviz me pak e momentit, ju mund të trokitje e lehtë një krah apo një tjetër për të lëvizur një hap majtas, e drejtë, lart ose poshtë dhe shtypni poshtë për të zgjedhur. I mbajtur uruar unë vetëm mund të shtypni dhe të mbani një buton për scrolling nëpër listat e gjata.

Ndërfaqja e ka inerci ndërtuar në. Leviz gishtin tuaj në touchpad dhe një poster film lëviz rreth pak si në qoftë se ajo kursori është mbërthyer në atë para zips përzgjedhës off për filmin e ardhshëm së bashku. Është vizualisht tërheqës, por kam gjetur se nuk ka bërë duke e përdorur atë ndonjë më të lehtë - në fakt, ai në fakt pengohet zgjedhje të shpejta.

Mbajeni butonin Siri për të filluar kontroll zë. Ju mund të nisë Apps, bëjnë pyetje të thjeshta - të tilla si: "Si eshte moti?"- Dhe kërkimi për filma dhe shfaqje televizive, por kjo nuk do të ju lejojnë të kërkoni për muzikë apo ndonjë gjë tjetër.

Pak zgjuar është ndarje e kërkimit në lloje të ndryshme. Për shembull, goditur butonin dhe duke thënë se "Archer" sjell të gjitha stinët e Archer nga dyqani iTunes dhe Netflix në Mbretërinë e Bashkuar (më shumë shërbime në SHBA). Është e thjeshtë dhe punon mirë.

Kërkimet më të avancuara të tilla si "filma Pierce Brosnan" ndjekur nga "Vetëm ato të mira", tregon thellësitë e kontrollit të zërit. Ajo punon mirë.

Me dorë duke shfletuar përmbajtje është shumë më i ngadalshëm dhe më pak të kënaqshme.

Apple plus pale te treta

apple shqyrtim tv
Top-raft tregon përmbajtje nga app zgjedhur, në këtë rast nga filmat iTunes, por Apps të tilla si Netflix mund të tregojnë historinë tuaj të shikuar kohët e fundit. Fotografoj: Mollë

Përmbajtja në Apple TV është e ndarë gjerësisht në gjëra të ofruara nga Apple dhe sende të palës së tretë. Në kampin e Apple është qasje në dyqan iTunes për filma dhe shfaqje televizive, Apple Music ose bibliotekën tuaj iCloud Muzikë, iCloud Fotografitë dhe App Store.

Është shumë e qartë se kur ju filloni duke përdorur shërbimet e Apple se shumë prej tyre janë të papërfunduar. Ata që Apple ka shpenzuar kohë dhe vëmendje në - filma dhe shfaqje televizive nga dyqani iTunes - janë shumë të mira. Siri punon mirë, është i shkëlqyeshëm dhe në qoftë se ju jeni mbyllën në ekosistemin Apple, kjo është fantastike.

Por app Apple TV-së muzikës është aq themelor është frustruese për të përdorur. Ajo ndjehet si diçka nga 2006, scrolling nëpër listat masive, swiping pushim me asnjë mënyrë për të shpejt të kaloni ose kërkim. Siri vetëm thotë jo faleminderit. Unë kam një bibliotekë të madhe muzikë brenda iTunes Match dhe ajo mori mua, fjalë për fjalë, rreth pesë minuta për të lëviz nga AC / DC për ZZ Top.

Pasi të keni marrë për të artistit të drejtë, album zgjedhja është e mirë, por duke lënë mënjanë gjurmët është i mundimshëm. zgjedh, dorëshkrim i mbledhur rrotull, përzgjidhni sërish. Nuk ka një buton apo gjest për të merrni ju në rrugën e ardhshëm. Kjo është bërë edhe më keq, sepse ju mund të luajë muzikë në sfond, duke bërë gjëra të tjera. Ju mund të bëj një pauzë dhe të luajë, por në qoftë se ju doni të ndryshoni rrugën e ju keni marrë për të gërmoj gjithë rrugën prapa në app muzikës.

Apps

Një gjë e madhe Apple TV ka shkuar për të është ngulitur komuniteti zhvilluesi iOS. Kuti të tjera, të tilla si Amazon TV Fire, kanë Apps por asnjë tjetër ka barazim se Apple TV ka për zhvilluesit për të krijuar aplikacione me porosi për atë.

Apps shkojnë nga YouTube dhe tani TV me Netflix - e cila integron me Siri kërkim - për aplikacionet pazar, Apps motit, Apps për të punuar jashtë dhe aplikacione për rezervime hoteli. BBC iPlayer nuk është në dispozicion ende. Nuk ka ITV Player, Të gjithë 4, Google Luaj ose Amazon Prime Video.

Lista e aplikacioneve është e mundshme vetëm për të zgjeruar, dhe ndërsa ju nuk mund të përfundojë që duan të dyqan në TV tuaj, kjo është vetëm maja e ajsbergut, nëse iOS App Store është ndonjë shenjë.

Games

TV Apple është rreth aq i fuqishëm sa një Air iPad 2 dhe kështu mbështet lojra me një nivel të ngjashëm të cilësisë grafike. Apple i quan ato "cilësisë console"; disa të tilla si Galaxy on Fire, duket e mirë. Të tjerët janë lojëra thjesht cutesy.

Kontrollin e tyre duke përdorur të largët është ose një përvojë Wii-si, lëkundje largët rreth si një shkop bejsbolli për shembull, ose një swiping dhe çështje klikuar. Kam gjetur as veçanërisht të kënaqshme, Dëshirojnë dedikuar, butonat përgjegjshëm për lojërat me kolona dhe shpejt rritet lodhur e lojrave lëvizje.

Ju mund të lidheni kontrollorët e palës së tretë për ta kthyer atë në një tastierë të improvizuar, por jo çdo lojë e mbështet atë. Gjëja e çuditshme është që ju mund të lidheni deri në tre kontrollorët dhe një të largët, por jo më shumë se një të largët, gjë që e bën analoge Wii Tenis jashtë diskutimit. games dy-lojtar si Crossy Road, e cila ju lejon të përdorni një iPad apo iPhone si një kontrollues i dytë, ishin çuditërisht të mirë në një parti.

Games zakonisht shkarko shpejt, por kam gjetur disa lojra grafikisht intensive vazhdimisht kishte për të shkarkuar diçka. Para se të filloni app, përsëri kur ju përpiqeni për të ndryshuar nivelin e. Ajo shpejt mori lodhshme.

apple shqyrtim tv
Porti Rrufeja në fund të largët punon me çdo iPhone 5 ose ngarkues reja, por nuk është një në kutinë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Vëzhgime të tjera në të shkurtër

 • Ju mund të lidhë një sërë kufje Bluetooth direkt në Apple TV për të dëgjuar private.
 • Screensavers - fluturojnë-mbi pamjet e qyteteve dhe peisazheve në mbarë botën, nga Londra për në Hawaii - janë me të vërtetë mesmerizing.
 • "Ulja Loud tinguj" mundëson varg dinamik compression, të cilat nivelet nga diferenca ndërmjet vëllimit tingujt me zë të lartë dhe me te qeta dhe e bën të dëgjuarit natë më e mirë për fqinjët tuaj.
 • Porti ethernet krye jashtë në 100Mbps. Lidhu përmes Wi-Fi për shpejtësi shumë më të shpejtë.
 • Siri ka për qëllim të dinë vendndodhjen dhe preferencat tuaja, por këmbënguli dhënë mua motit tim në Fahrenheit jo Celsius për javën e parë të përdorur atë.
 • Largët nuk është intuitive. Guests nuk mund ta kuptoj atë deri sa unë shpjegoi se kjo ishte një jastëk kontakt dhe jo se keni pasur të shtypni trokitje e lehtë atë.
 • Butoni menu është një buton mbrapa dhe punon si ajo bën në Android apo Windows Phone. Butonin Home është ai me logon ekranin e TV në të.
 • Remote app Apple nuk punon me TV të re Apple.
 • Muzika është prodhimi në 5.1 rrethojnë shëndoshë, jo vetëm stereo, në qoftë se ju keni një sistem të shëndoshë rrethojnë.
 • Një rrip dorë për të largët është në dispozicion, të cilën ju do të duhet në qoftë se keni fëmijë dhe lojëra lëvizore.
 • Nuk ka asnjë mbështetje 4K, e cila nuk është një problem tani, por mund të jetë në dy vitet e ardhshme.
 • Ju mund të pastroj me anë të një video apo muzikë duke lëvizur gishtin tuaj në telekomandë.
 • Duke thënë se "ajo që bëri ai të thotë" për Siri-n do të kaloni prapa 10 sekonda dhe të vënë në titra për video.

Çmim

E katërt të gjeneratës Apple TV kushton £ 129 me 32GB e magazinimit dhe £ 169 për 64GB e magazinimit.

për krahasim, TV Amazon Fire me 4K kushton £ 80 Roku 3 kushton £ 100 dhe Google Chromecast £ 30.

Vendim

Apple TV nuk është i pjekur plotësisht. Pjesët Video janë të shkëlqyera, por përmbajtja dispozicion është i kufizuar në Britani të Madhe. App muzikës është e dobët, app largët nuk punon dhe pjesë të tjera nuk janë vetëm të gatshëm. Duke pritur për pjesën më të mirë të tre viteve për lirimin e një TV të re Apple, pse është jo i plotë?

Largët është si Marmite, njerëzit ose do të love it, ose urrejnë atë, dhe ndërsa interface duket dashuroj, Zbulimi i saj është i varfër dhe kjo nuk ka futur ndonjë gjë veçanërisht të re.

App Store ka të ngjarë të jetë shpëtimtar Apple TV-së. Nëse të gjitha shërbimet kullim do të jenë në dispozicion mbetet për t'u parë. Amazon Prime Video duket e pamundur, edhe pse ju mund të përdorë streaming tjerët mbi AirPlay nga një iPad për shembull.

TV Apple ka potencialin të jetë me të vërtetë mirë, dhe shumica e çështjeve mund të korrigjohet me përditësime të programeve, por tani kjo është një punë në progres që nuk është aq i mirë sa konkurrentët e shumë më të lirë.

Rekuizitë: Fuqia e App Store, qasje në iTunes dhe Apple Muzikë, kontroll të mirë zëri, kontrollit IR për volum, lojrave lëvizje

Cons: i pambaruar, app muzikë varfër, Siri nuk mund të kërkoni muzikë dhe vetëm iTunes dhe Netflix, më UK shërbimet streaming zhdukur, nuk cable HDMI, asnjë ngarkues largët

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010