Apple thotë se iPhone Error '53′ është për të mbrojtur klientët’ Siguri

Apple Says iPhone ‘Error 53′ is to Protect Customers’ Security

masë e sigurisë është e nevojshme për të parandaluar përdorimin e pjesëve mashtruese, thotë se kompania, pas mijëra e përdoruesve të prekur


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Apple thotë Error iPhone '53′ është për të mbrojtur konsumatorët’ siguri” ishte shkruar nga Chris Johnston, për theguardian.com të shtunën në 6 shkurt 2016 13.57 UTC

Apple ka goditur mbrapa në kritika të diskutueshëm "Error 53" mesazhin e saj për iPhone, duke pretenduar se ai është pjesë e masave për të mbrojtur sigurinë e konsumatorëve.

Te premten, Ruajtësi zbuluar si mijëra të iPhone 6 përdoruesit kanë pasur pajisjet e tyre, të cilat i kushtojnë qindra paund, la padobishme pasi ndeshi mesazh gabimi.

Problemi ka të bëjë me butonin e smartphone-së në shtëpi, e cila përmban një thumbprint lexues kontakt ID që mund të përdoret për të zhbllokuar pajisjen në vend të inputting një kod të sigurisë katër-shifror.

Në qoftë se telefoni është i dëmtuar dhe një repairer jo-Apple zëvendëson butonin, një përditësim i mëvonshëm i sistemit operativ zbulon një komponent jo-standarde dhe mbyllet pajisjen. Nuk ka asnjë mënyrë e njohur për të sjellë atë përsëri në jetë.

shumë iPhone 6 Pronarët janë bërë të vetëdijshëm për këtë çështje vetëm kur instalimi përditësime rutinë për iOS, sistem operativ i Apple për iPhone dhe iPad. Është e paqartë saktësisht se sa janë prekur.

Në një deklaratë të lëshuar pas publikimit të historisë së Guardian, një zëdhënës i Apple ka thënë: "Ne kemi marrë sigurinë e konsumatorëve shumë seriozisht dhe Error 53 është rezultat i kontrolleve të sigurisë projektuar për të mbrojtur klientët tanë. iOS kontrollon se sensor kontakt ID në iPhone tuaj ose iPad në mënyrë korrekte ndeshjet komponente të tjera të pajisjes suaj.

"Në qoftë se iOS gjen një mospërputhje, çeku dështon dhe prekje ID, përfshirë për Apple përdorim Pay, është me aftësi të kufizuara. Kjo masë e sigurisë është e nevojshme për të mbrojtur pajisjen tuaj dhe për të parandaluar një sensor mashtruese ID prekje të përdoren. Nëse një konsumator ballafaqohet Gabim 53, ne i inkurajojmë ata që të kontaktoni mbështetjen e Apple. "

Megjithatë, disa përdorues kanë hasur edhe Gabim 53 Mesazhet edhe pse pajisja e tyre nuk është ndryshuar apo riparuar në asnjë mënyrë. Kjo është ajo që ka ndodhur Shkrimtari teknologji amerikan Mike Wehner vitin e kaluar, kur iPhone i tij 6 kishte probleme të përhershme me sensor kontakt ID.

Edhe pse ai ishte në gjendje për të marrë një pajisje zëvendësim në një dyqan Apple, mijëra e përdoruesve të telefonave të cilëve janë riparuar nuk kanë qenë aq me fat. Si palë e tretë hardware është instaluar në pajisjet e tyre, Apple e konsideron termat dhe kushtet e saj për të kanë qenë të thyer dhe të detyruar shumë pronarë të kontribuojë në drejtim të kostos së një telefon të ri.

Me shumë konsumatorë të Apple u largua i zemëruar me qëndrimin e kompanisë, një lexues Guardian comments: "Mendoj se kanë bërë një rregullim pas-e-fakt në një sistem të dobët konceptuar dhe zbatuar të sigurisë në iPhone. Ata nuk e kishin konsideruar si duhet implikimet e të tretëve zëvendësimi i pjesëve të telefonave, nëse këto ishin ndryshimet Bonafide ose jo.

"Ata nuk mendojnë për konsumatorët në të gjitha (Apple janë arrogant mjaftueshme për të bërë këtë). Apo ata vendosën se nuk është problemi i tyre, nëse konsumatorët të bëjë diçka tjetër nga ajo që ata rekomandojnë. S'ka dyshim se edhe Apple tani e kuptojnë atë është problemi i tyre? Ata do të duhet për të zgjidhur atë. "

Një lexues i Boing Boing teknologji blog tha se Apple duhet të kishte shpallur faktin vend se duke e mbajtur atë të fshehur.

Në qoftë se ata të përfshirë një paralajmërim në paketën "ngacmoj rezistencë 'funksion që punon nga shërbimet e riparimit jo-Apple-autorizuar mund të jetë i gabuar për ngatërrime përpjekjet, dhe të çojë në telefon duke me aftësi të kufizuara ", atëherë do të jetë thjesht një tipar … Duke fshehur funksion para se të shitjes, dhe vetëm edhe zbuluar atë pasi nën presion në mënyrë të përsëritur mbi të, Apple doli se çfarë mund të ketë qenë një tipar në një minë. "

Aksionet e Apple kanë rënë më shumë se 20% në tre muajt e fundit, ndërsa investitorët fillojnë të dyshojnë se ajo mund të mbajë rritjen yjor postuar që nga iPhone i parë doli në shitje tetë vjet më parë. Kompania mbështetet në smartphone për rreth dy të tretat e të ardhurave të saj.

Muajin e kaluar Apple ka thënë Shitjet e iPhone ishin të sheshtë për tre muaj deri në dhjetor, me rreth 74.8m pajisje të blerë në tremujorin e. pajisja e saj më të fundit, shikojnë Apple, ka dështuar për të kapur imagjinatën e konsumatorëve dhe shitjes iPad janë gjithashtu në rrëshqitje.

Prandaj, më shumë është hipur në suksesin e iPhone 7, pritet që do të dalë në shtator, por ngadalësuar shitjet globale smartphone mund të bëjë që një feat të vështirë për të tërhequr off edhe për Apple.

 

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010