Apple zbulon iPhone i papërshkueshëm nga uji 7

Apple Reveals Waterproof iPhone 7

ngjyra të reja, procesor më të shpejtë dhe jetën më të gjatë bateri për iPhone më të vogël 7, dhe dyfishtë-kamera në pjesën e pasme të iPhone 7 Plus - por si parashikoi, jack kufjeve nuk është më


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Apple zbulon iPhone i papërshkueshëm nga uji 7 me aparat të ri … dhe nuk ka jack kufjeve” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com e enjte 8 shtator 2016 07.04 UTC

Apple ka shpalosur iPhone 7 dhe 7 Më shumë, smartphones e saj gjeneratën e ardhshme, të cilat kanë një vështrim të ngjashme alumini, por tani i papërshkueshëm nga uji me insides e reja, button ri presioni-ndjeshme në shtëpi, karakteristika të reja dual-kamera dhe nuk ka socket kufjeve.

zëvendës president i lartë i Apple i marketingut në mbarë botën, Phil Schiller, mori në skenë në Auditorium Qytetare Bill Graham në San Francisko për të njoftuar smartphone, i pari për të nisur me iOS të fundit të kompanisë 10 software për iPhone dhe iPad me njoftimet përmirësuar dhe karakteristika të mesazheve.

Ndryshimi më i madh në iPhone i ri, megjithatë, është heqja e universale jack 3.5mm kufjeve, e cila përdoret për të prerë në pjesën e poshtme të smartphone dhe është e zakonshme për pothuajse të gjitha format e elektronike audio-prodhimin. Në vend të kësaj, Apple shpreson se përdoruesit do të përqafojnë portin Lightning, e cila zakonisht është përdorur për pushtet dhe fotografi transferet, për audio, ose kufje pa tel të tilla si ato të bëra nga Beats Apple markë kufje.

Rrufeja kufje lidhës dhe një përshtatës Lightning-to-analog do të përfshihen me iPhone i ri.

Schiller tha: "EarPods Apple janë kufje më të njohura në botë. Tani ne jemi duke i zhvendosur ato në Lightning. pse? Për shkak se ajo siguron audio dixhitale, pushtet, dhe shumë avantazhe të tjera që nuk janë thjesht të jetë e mundur mbi një lidhje analoge.

"Jack kufjeve analog ka qenë me ne për një kohë shumë të gjatë. Por arsyeja për të lëvizur është guximi. Guximi për të lëvizur në dhe të bëjë diçka të re që betters të gjithë ne. "

AirPods
të reja në-veshit kufje pa tel Apple, AirPods. Fotografoj: Stephen Lam / Getty Images

Apple njoftoi gjithashtu një seri të re të buds e saj EarPod në vesh, këtë herë pa kabllo, quajtur AirPods, të cilën ajo shpreson se do të lehtësojë kalimin nga porti kufje.

kufje Bluetooth janë në dispozicion në një gamë të çmimeve dhe të aftësive, dhe kanë bërë e njohur në dy vitet e fundit, por me të vërtetë pa tel në vesh buds kanë luftuar për të kapërcyer pengesat teknologjike të jetës shkurtër e baterisë dhe lidhjes së dobët. Disa modele të reja lëshuar këtë vit nga kompani të tilla si Sony Ericsson, Bragi dhe Samsung shpresojnë për të zgjidhur këto probleme.

Phil Schiller, zëvendës president i lartë i marketingut në mbarë botën, tha: "Deri tani askush nuk e ka marrë në sfidën e ndreqim gjërat që janë të vështira për të bërë në përvojat tel kështu që ne të gjithë mund të gëzojnë ato. Pra, kjo është ajo që ne jemi duke bërë me Apple AirPods. "

AirPods do të kushtojë $170 dhe të jenë në dispozicion në fund të tetorit. Beats Apple markë kufjeve do të nxjerrë modele të reja pa tel.

Faster chip A10 Fusion

Ashtu si me të gjitha azhurnimet e mëparshme iPhone, iPhone 7 dhe 7 Plus kanë më të shpejtë, procesorë më të fuqishme - Apple A10 Fusion zëvendësuar A9 nga iPhone 6S vitit të kaluar - me pjesën e jashtme të smartphones të reja duke parë ndryshimet delikate në dizajn.

quad-core procesor i ri A10 Fusion do të ketë 120 herë performanca e iPhone origjinal dhe Apple thotë se do të zgjasë jetën e baterisë përmes efikasitetit të përmirësuar të energjisë.

Apple vlerëson se iPhone 7 do të japë, mesatarisht, dy orë më shumë të jetës së baterisë sesa iPhone 6S.

IPhone 7 vjen në një të re shkëlqim ngjyrë të zezë dhe ka fshehur linjat e parë të dukshme antenë në anën e pasme duke shënuar disa tweaks të vogla vizuale për telefonat e rinj mbi paraardhësit. iPhone i ri është edhe tani i papërshkueshëm nga uji me standardet IP67, duke e çuar atë në përputhje me rivalët nga Samsung dhe të tjerët.

butonin në shtëpi ka qenë gjithashtu tweaked për të përdorur një teknologji të ngjashme presion të ndjeshme si trackpads MacBook Apple dhe 3D me prekje ekranin e iPhone 6S, të cilat simulojnë lëvizje duke përdorur një ndjesi të vogël vibruese kur presion në fakt pa dëshpëruar. Butoni i ri do të lejojë kontrollin e mëtejshëm gjest dhe mund të hapë rrugën për butonin download tërësisht në versionin e mëvonshëm të smartphone.

për shumë, butonin në shtëpi ka qenë një nga pikat e dobëta të iPhone, që kërkon zëvendësimin e cila ka provuar ndërlikuar për shkak të sensor gjurmë gishtash dhe chip sigurt fshehur nën.

Plus dual-kamera

iphone 7 plus
IPhone 7 Plus do të ketë dy kamera në pjesën e pasme. Fotografoj: Monica Davey / EPA

IPhone 7 do të ketë një sistem të përmirësuar kamera për të mbajtur deri me rivalët. IPhone ka pasur kamera më të mirë në biznes, por iPhone 6S përballur me konkurrencë të fortë nga jo vetëm Samsung, por HTC, LG dhe në rritje të fortë Ylli kinez Huawei.

Kamera tani ka një më të shpejtë, më e madhe sensor 12-megapixel, një lente të shpejtë f1,8 për më të mirë të fotografisë të ulët-dritë dhe një zgjeruar flash vërtetë-ton. Të gjitha versionet e iPhone tani do të ketë stabilizim optik të imazhit, jo vetëm modelet më të mëdha Plus.

Përditësimi do të shihni një të ri dual-kamera pajisur në pjesën e prapme të iPhone më të madh 7 Më shumë – një 12-megapixel lente telefoto dhe një 12-megapixel lente me kënd të gjerë – të ngjashme me ato të pajisur me G5 LG-së. Të dy Huawei dhe LG kanë lëshuar smartphones në vitin e fundit duke përdorur dy kamera në anën e pasme në shkallë të ndryshme të suksesit.

Apple lejon zoom optik tani deri në 2x me të dy lente, duke përdorur zoom digjital për të shkuar përtej. Një përditësim i lirë do të lejojë përdoruesit për të turbullira sfond duke përdorur të dy lente për të gjykuar distancën dhe për të krijuar një efekt bokeh, të ngjashme me efektet e programeve të prodhuara nga rivalët.

Schiller tha: "Në një DSLR ju mund të lëvizin elemente lentesh të zoom me një lente të madhe. Por në një telefon ju nuk mund ta bëjë atë. Pra, ne jemi duke përdorur dy kamera dhe dy lente për të bërë të njëjtën gjë. Cilësia e zoom, edhe me zmadhim software, është shumë më mirë se më parë ne kemi vendosur të shtyjë atë deri në 10x. "

IPhone 7 do të jetë në dispozicion në katër ngjyra duke filluar nga 16 shtator në $649 për 32GB e magazinimit – rritur prej 16GB magazinimit bazë të vitit të kaluar me 128GB dhe 256GB options. IPhone 7 Plus do të kushtojë nga $769, përsëri me 32GB e magazinimit. Modelet jet-zi do të jetë 128GB dhe 256GB variante vetëm.

iPhone 6S vitit të kaluar, 6S Plus dhe iPhone SE do të jetë ende në dispozicion, tani duke filluar me 32GB e magazinimit. Programi upgrade iPhone do të jetë në dispozicion në Britani të Madhe.

tik-tak, tock, tock?

Gjer tani, smartphones Apple kanë pasur një redesign të plotë çdo dy vjet sipas programit të saj tradicional release, me procesorë të përmirësuara dhe disa karakteristika të reja çdo vit tjetër duke e bërë deri në "Tock" në ciklin. Intel dhe të tjerët të përdorni shënoni, Cikli produkt Tock, tradicionalisht shfaqur përmirësuar jetën e baterisë në tik-tak.

IPhone 6 ishte shënoni, që do të thotë iPhone 6S ishte Tock. Përdorimi i dizajnit industrial të ngjashme të iPhone e mëparshme plus ngjyra bucks të reja trendi iPhone 7 e, që nënkupton se iPhone i ri do të mund të konsiderohet si një i dytë tillë Tock. Nëse specifikimet të përmirësuara dhe disa karakteristika të reja, disa prej të cilave do të vijnë në 2015-së iPhone 6S me përditësime të programeve, do të jetë e mjaftueshme për të vazhduar të bindë konsumatorët mbetet për t'u parë.

"Sfida më e madhe Apple është se si për të menaxhuar bazën e saj të madhe të instaluar - më i madh në industrinë e - dhe të bindë ata për të zëvendësuar smartphones e tyre dhe të shpenzojnë më shumë në shërbime dhe në ekosistemin e kompanisë,"Tha drejtori hulumtues Francisco Jeronimo IDC-së për pajisjet mobile evropiane. "Ndërsa i afrohemi 80-85% depërtimit smartphone, ajo nuk është më në lidhje me njerëzit të blejnë smartphone e tyre të parë, por tërheqjen e klientëve nga rivalët. "

Në Mbretërinë e Bashkuar, Apple është duke luftuar një luftë me shef rivale Samsung në vend të së 20% e përdoruesve që të kaloni në mes të sistemeve operative. Ai shënoi më i ndërpresave me iPhone 6, e cila paraqiti madhësive të reja ekran, por tani ajo duhet të përpiqet për të bindur përdoruesit për të përmirësuar nga iPhones mëparshme.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje