Rishikimi Apple iPhone XS

Apple iPhone XS Review
Rezultati i përgjithshëm5
 • IPhone X vendosur një bar të ri për atë që mund të jetë një iPhone. Ajo ishte një hap i madh përpara për Apple dhe e vënë atë përpara shumë konkurrentëve në hartimin smartphone dhe funksion.

IPhone XS nuk ka thyer myk si iPhone X, dhe ajo ka jetën e dobët e baterisë, por kamera e saj, dizajn dhe performanca të klasës udhëheqëse


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Apple iPhone XS shqyrtim: dy hapa përpara, një hap prapa” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com Të enjten 4 tetor 2018 05.00 UTC

IPhone XS nuk është i vetmi All-ekran iPhone në bllok të këtij viti, por me bilancin e saj e ekranit të madh dhe trup të vogël, është ende për të blerë iPhone?

Për të thonë se iPhone XS duket tamam njëjtë si iPhone X është pak e një shfaqje. Përveç një palë e linjave të reja të antenës dhe vrima asimetrike në fund, telefoni është identike metali dhe qelqi sanduiç. Nëse nuk e keni blerë ngjyrë të re të artë.

Për fat të mirë kjo nuk është një gjë e keqe ky brez, si ajo mban gjithçka që ka bërë vitin e kaluar iPhone X aq i mirë. Që përfshin ekran të madh shtrydhur në një trup të vogël, të ndjehen luksoze dhe top-notch dizajn të ri që hodhi poshtë butonin shtëpi.

Ekran OLED 5.8in është një e mirë e pajisur ndonjëherë me një smartphone dhe e bën shikuar filma dhe TV tregon në distance një gëzim. Folësit janë tani louder, por nuk ka ende asnjë jack kufjeve as një rrufe për të 3.5mm përshtatës në kutinë këtë herë.

peshon 177g, iPhone XS 3G është më e rëndë se ajo zëvendëson telefon, 3g lehta se Huawei P20 Pro por 14g më të rënda se Samsung Galaxy S9. Është gjithashtu e hollë se më në 7.7mm trasha. Të gjitha të cilat është për të thonë se është e lehtë për xhepin dhe për të trajtuar, me ose një ose dy duart.

Specifikimet

 • Ekran: 5.8në Super retinë HD (OLED) (458PPI)
 • Processor: Apple A12 Bionic
 • RAM: 4GB RAM
 • Ruajtje: 64, 256 ose 512GB
 • Sistem operativ: iOS 12
 • Aparat fotografik: Dual kamera 12MP pasme me OIS, 7MP front-ballafaqohet kamera
 • Lidhshmëria: LTE, Wi-FIAC, NFC, Bluetooth 5, Lightning dhe GPS
 • Përmasat: 143.6 x 70.9 x 7.7 mm
 • Peshë: 177g

A12 Bionic

iphone XS shqyrtim
XS iPhone në të majtë, iPhone XS Max në të djathtë, të dyja me shpinën qelqi të zi. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

IPhone XS ka të njëjtat internals si vëlla të tij më të madh, XS Max, dhe befasi kryen saktësisht e njëjtë. Me gjashtë-core A12 Bionic të telefonit është e përgjegjshme, qetë dhe ka të ngjarë ka fuqi më shumë para se më do të duhet, derisa disa app magjike ri vjen së bashku për të përfituar prej tij.

Lojë performanca është gjithashtu i shkëlqyer, ndërsa procesori i përmirësuar AI përshpejton përvojat Ar dhe sisteme të tjera makinë-të mësuarit.

Për fat të keq, si iPhone XS Max, iPhone XS shënon një hap prapa në aspektin e jetës së baterisë për Apple. Kur iPhone X zgjatur 30 orë në mes të akuzave, iPhone XS vetëm vetëm scrapes 24 orë.

Kjo do të thotë në qoftë se unë të marrë atë kalë në orën 7 të mëngjesit në një ditë, ajo vetëm vetëm do të bëjë atë për alarm tim në orën 7 të mëngjesit të nesërmen pa u mbyllën në, që do të thotë ju patjetër do të duhet për të ngarkuar plotësisht atë të paktën një herë në ditë. Në ditë të rënda do të ishte në gjunjë e saj si unë e bëri atë në shtrat.

Kjo ishte duke e përdorur atë si mjet tim primar dërgimin dhe marrjen e qindra e-mail, Mesazhet dhe njoftimet shtytje, dëgjuar deri në pesë orë muzikë në kufje Bluetooth, shikuar një orë të Netflix, dhe të shtënat në lidhje me 10 Fotografitë në ditë.

bateri Një e plotë-ditore është minimumi që është e pranueshme në 2018, dhe konkurrentët mund të zgjasë më afër të dyfishtë që.

Ndërsa ka shumë faktorë që ndikojnë në jetën e baterisë, kjo vlen të përmendet se XS iPhone dhe iPhone XS Max ishin të prekur në një masë më të madhe nga ana e të ngjeshur të rrjetit celular, të tilla si ajo përvojë në trenat e udhëtarëve dhe në stacione të paketuara, se konkurrentët.

Të dy telefonat e mori veten rreth në mes Edge, 3G dhe 4G më shpesh se iPhone X, Pixel Google 2 XL dhe a OnePlus 6, dhe madje edhe me 4G plotë sinjalizojnë iPhones luftoi për të tërhequr poshtë të dhënat dhe u hotter ku konkurrentët ende arriti të ngarkesës faqet dhe e-mail, edhe pse ngadalë.

iOS 12

iphone XS shqyrtim
Ka një njoftimi të përhershëm në ekran bllokohet kur nuk e shqetësojnë është aktive, që kam gjetur thelbësore si një kujtesë për të kaluar mode DND në mëngjes. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

IPhone XS shkon iOS 12 jashtë kutisë, e cila është një sqimë e vitit të kaluar iOS 11 më tepër se një riorganizim masiv. Ajo ende ka të njëjtat probleme të ikonave të statusit të humbur për shkak të nivel në ekran, por ajo ka bërë përmirësime të mëdha me grupohen trajtimin njoftimi dhe tani ka mjetet e integruara Mirëqenia kështu që ju mund të mbani një sy në përdorimin tuaj smartphone.

Apple gjithashtu ka shtuar një flamur të shquar në ekran bllokohet kur ju keni Do Not Disturb aktive, që e bën atë shumë më të vështirë të harrojnë të çaktivizuar atë kur ju zgjoheni.

Face ID

iphone XS shqyrtim
Fshehur në nivel ekran është sistemi Face ID, që skanon fytyrën tuaj për të zhbllokuar telefonin tuaj dhe të vërtetoj pagesat. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

ID Face kthehet si opsion vetëm Apple biometrike në iPhone XS. Ajo punon ashtu si edhe ajo e bëri vitin e kaluar, identifikimin mua pa faj, zbuluar njoftimet e mia dhe zhbllokimin e telefonit.

Ajo mund të ketë probleme me syze dielli të caktuara, dhe kjo do të jetë mirë që të ketë mundësinë e përdorimit të gishtit tim për të zhbllokuar ose të paguajnë për gjëra.

Aparat fotografik

iphone XS shqyrtim
App kamera është e thjeshtë për t'u përdorur, por i mungon disa karakteristika të tilla si një rrjet phi. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

IPhone XS ka të njëjtin sistem kamera si pajisur me XS Max - dy kamera 12-megapixel në anën e pasme, një me një lente me kënd të gjerë dhe të tjera lente telefoto një 2x.

New për këtë vit është kapur më shumë detaje, veçanërisht kur imazhet shihen në rezolucion të plotë, dhe performancë më të mirë të ulët të lehta. Por ajo është përmirësuar funksion që është më e dukshme Apple "Smart HDR", duke e bërë imazhe me ekstremet e kundërt të tilla si ato që qëlluan në diell shumë më i përdorshëm.

Mënyra Portreti ka qenë gjithashtu përmirësuar, tani me aftësinë për të rregulluar nivelin e turbullira sfond pas kapjes, e cila është e bukur.

Kamera selfie është e mirë, por jo mjaft të mirë në treg për ruajtjen e detaje të lëkurës. Disa janë ankuar se ajo zbut lëkurën dhe i bën ata të duken portokalli, por kjo nuk është diçka që unë mund të shoh në foto.

vëzhgimet

iphone XS shqyrtim
Kamera e madhe dyfishtë në anën e pasme është e njëjtë si XS Max iPhone dhe vitit të kaluar iPhone X. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian
 • Kamera e madhe shkopinj nga mbrapa, duke e bërë atë tundur rreth kur duke u përdorur në një tavolinë
 • Ju mund të shpullë në të gjithë bar gjest të hidhen në app përdorur më parë
 • Ju duhet një USB-C për kabllo Lightning në krye të shpejtë të telefonit, por as ai, as një ngarkues përputhje janë të përfshira në kutinë e
 • IPhone XS është rezistent ndaj ujit me standardet IP68, e cila është një vlerësim i lartë se iPhone vitit të kaluar
 • Wireless tarifimit është e madhe, por iPhone nxehet mjaft shumë duke i akuzuar, më shumë se telefonat konkurrent
 • Kjo iPhone XS, blerë nga dyqan online Apple, Akuzat vetëm gjobë me ekran në ose off

Çmim

IPhone XS vjen në zgjedhjen tuaj të zezë, argjendi ose ari, kushton £ 999 për 64GB e magazinimit, £ 1149 për 256GB ose £ 1349 për 512GB.

për krahasim, the iPhone XS Max fillon në £ 1,099, the Huawei P20 Pro shpenzimet £ 669, kostot e Samsung Galaxy S9 £ 639 dhe OnePlus 6 shpenzimet £ 469.

iPhone XR 6.1in do të dalë në tetor kushton £ 749 për £ 64GB e magazinimit.

Vendim

The iPhone X vendosur një bar të ri për atë që mund të jetë një iPhone. Ajo ishte një hap i madh përpara për Apple dhe e vënë atë përpara shumë konkurrentëve në hartimin smartphone dhe funksion.

IPhone XS mban projektimin dhe funksionin largpamëse, ndjenja e mrekullueshme në dorë, ka një aparat dukshëm më të mirë dhe është ende ndoshta telefoni më i mirë në treg tani balancimin madhësisë së ekranit me përdorshmërisë.

Por kjo sigurisht nuk është i përkryer, me jetën e baterisë më të dobët sesa vitin e kaluar dhe një çmim ende sy-lotim. Me të lirë XR 6.1in iPhone rreth qoshe, ajo mund të jetë me vlerë duke pritur për të parë se çfarë do të thotë para se të granatimeve nga £ 999, por iPhone XS është ende e madhe.

Rekuizitë: ekran shkëlqyer, trupi i vogël, ndjehen premium, kamera top-notch, rezistent ndaj ujit, akuzuar pa tel, Face ID

Cons: nuk fole kufjeve, nuk ka skaner gjurmë gishtash, xhami do të thyejnë në qoftë se ka rënë, shumë e shtrenjtë, ngarkues nuk fast apo kabllo USB-C në kutinë, nuk ka përshtatës kufje në kutinë

iphone XS shqyrtim
Shiko, Linjat e reja antenë dhe grilles asimetrike Gjuha. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010