Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Mollë: çfarë do të bëni pas duke u bërë kompania më profitabile në botë?” ishte shkruar nga Rupert Neate në Nju Jork, për The Observer ditën e shtunë 31 janar 2015 15.01 UTC

kur Apple u bë kompania më profitabile në historinë e javës së kaluar, analistët mezi mund të përmbajë eksitim e tyre.

"Mahnitëse", "Shquar", "Një përbindësh", ishin disa nga reagimet e analistëve për numrat që tregojnë firmën Silicon Valley kishte bërë $ 18bn (£ 12bn) në vetëm tre muaj - nga shitja 34,000 iPhones një orë rreth orën nga tetori deri në dhjetor. Ajo tani ka $ 178bn të holla në bankë.

Por pas gjithë rebelim të, pyetjet filloi. Për një kompani që ka ardhur prapa nga prag të falimentimit më pak se 20 vjet më parë, sa kohë mund të vazhdojë një lajm i mirë? Këtu janë gjashtë pyetje të mëdha me të cilat përballet suksesin më të madh të korporatave në botë.

financiarisht, është kjo pik?

Apple ishte 90 ditë larg nga falimentimi, kur Steve Jobs bashkua atë në 1997 kur ai zbuloi më vonë - por Apple tani tenton të minimizojnë suksesin e saj financiar para njoftimeve fitimprurëse tremujore në mënyrë të papritur investitorët dhe analistët.

fitimet e këtij tremujori ishin në një tjetër shkallë, megjithëse. Shitjet në tre muajt deri në fund të dhjetorit ishin deri 30% në $ 74.6bn. Ato fitimet e $ 18bn ishin deri 37%.

Kjo ishte rritja e shpejtë tremujore që nga marsi 2012, por pastaj Apple ishte gjysma e madhësisë është tani. Si zyrtari më i lartë financiar të Apple, Luca Maestri, tha: "Për një kompani të madhësisë sonë që nuk është një feat të vogël."

Katy Huberty, një analist në Morgan Stanley, tha se ishte një "e katërta për librin e rekordeve" dhe rritjen e saj objektivin e çmimeve të ndarë nga $126 në $133, duke treguar se ajo beson se është më shumë e rritjes që do të vijnë. aksionet, i cili u hodh 5% në pas-orë tregtare pas rezultateve Apple, mbyllur në $117 te premten.

Sfida e madhe tani, thotë Geoff Blaber, nënkryetar i hulumtimit për CCS Insight, është për të gjetur mundësinë e ardhshme të rritjes. "Evropa Perëndimore dhe Amerikën e Veriut janë duke u ngopur: që të ketë hapësirë ​​për rritjen e Apple ka për të mbështetet në marrjen e rritjes nga [Google] Pajisjet e sistemit operativ Android të bazuar,"Thotë ai. "I madhi, i madh, Fokusi është në Kinë dhe në një masë më të vogël Indi. "

Analistët anketuar nga Thomson Reuters presin që të ardhurat e Apple në vitin e deri në shtator të rritet 22%, por rritja e të ngadalshëm të 4% në vitin e ardhshëm.

A ka shumë më tepër mbetur njerëz që duan një iPhone?

Apple shiti një 74.5M rekord celularët në tremujorin e, 46% më shumë se në të njëjtën periudhë një vit më parë. "Kërkesa për iPhone ka qenë tronditëse, shkatërrimtar pritjet tona të larta,"Tha shefi ekzekutiv Tim Cook. "Ky vëllim është e vështirë për të kuptuar."

Telefonat përbënin dy të tretat e të ardhurave të Apple, dhe ishin me vlerë më shumë se Microsoft dhe shitjet e fundit tremujore Google kombinuara.

"Duket sikur e tërë bota dëshiron një iPhone,"Steven Milunovich, një analist në UBS, shkroi në një shënim për investitorët, duke vënë në dukje se konsumatorët kishte kërkuar edhe më shumë telefona, por Apple nuk mund të prodhojnë ato të shpejtë të mjaftueshme deri kohët e fundit.

Megjithatë, Toni Sacconaghi, një analist në Research Bernstein, paralajmëron se rritja e Apple mund të jetë shumë e varur në linjën e shtatë-vjeçar të produktit. "Një bast mbi Apple është gjithnjë një bast në iPhone,"Sacconaghi thotë. "Lajm i mirë është, iPhones janë të mëdha. Lajm i keq është, tani që është ngarje mbi 100% i rritjes së të ardhurave të kompanisë. "

Një klient kinez blen dy 6s reja iPhone.
Një klient kinez blen dy 6s reja iPhone. Fotografoj: Johannes Eisele / AFP / Getty Images

Sa e rëndësishme është Kina?

shumë: Shitjet e iPhone janë shpërthimet në vend. Apple arriti prodhuesin lokal Xiaomi për t'u bërë shitësi më i madh i Kinës smartphone në tremujorin e fundit. shitjet kineze, e cila kishte qenë e dobët për Apple derisa të lirohet më të fundit telefonat më të mëdha-ekran, erdhi në në $ 16.1bn, lart 70% në vitin e kaluar - kur ajo gjithashtu nuk kanë një marrëveshje duke i dhënë asaj akses në China Mobile të vlerësuar 760 milion abonentë.

Të ardhurat në Kinë janë të shpejt të zënë hapin me sasinë që mbledh në gjithë Evropën, ku shitjet ishin $ 17.2bn, lart 20%.

"Unë isha atje [në Kinë] menjëherë pas lansimit në tetor, dhe eksitim rreth iPhone 6 dhe 6 Më shumë [ishte] absolutisht fenomenale,"Tha Cook gjatë thirrjes së tij me analistë. "Ju mund të them se ne jemi një besimtar i madh në Kinë."

Apple planifikon të dyfishojë numrin e dyqanet e saj në Kinë për të madhe 40 nga mesi i vitit 2016. "Kjo është një treg i pabesueshëm,"Tha ai. "Njerëzit e duan produktet e Apple. Dhe ne do të bëjmë çmos për të shërbyer në treg. "

Vetëm një vit më parë, në tetor 2013, Apple ishte No 6 krijues smartphone në Kinë, zvarritës Xiaomi, Huawei, Lenovo, Samsung dhe Yulong, sipas firmës kërkimore Canalys.

"Ky është një rezultat të mahnitshme, duke pasur parasysh se çmimi mesatar i shitjes së aparate Apple është pothuajse dyfishi i atyre të konkurrentëve të tij më të afërt,"Canalys thotë. "Ndërsa shitësit kineze smartphone janë të shpejt duke fituar terren ndërkombëtar, Apple ka kthyer tavolina mbi ta në tregun e tyre në shtëpi. "

A mund të përballojë për Apple Rights Watch të dështojë?

Ajo ka qenë pesë vjet që kur Apple filloi produktin e saj të fundit me të vërtetë të ri - iPad - në 2010. Për të jetuar deri në emrin e saj për risi, dhe të diversifikuar të ardhurat larg nga mbështetja në iPhone, Apple ka nevojë për Apple Rrini zgjuar të jetë një sukses i pakualifikuar.

Cook njoftoi se ora do të dalë në shitje në prill, duke i dhënë kompanisë një rritje në tremujorin e tretë, kur ajo nuk do të përfitojnë nga Krishtlindjet apo Viti i ri kinez, të cilat do të kanë ndihmuar dy tremujorët e mëparshëm. "Ne jemi duke bërë përparim të madh në zhvillimin e saj,"Tha ai.

Apple përshkruan produktin e ri - shpesh të referuara si iWatch, edhe pse kjo nuk është emëruar zyrtarisht - si "pajisja më personal ndonjëherë" dhe mendohet se do të jetë në gjendje për të monitoruar shëndetin e vjetërohet të saj, si dhe të lidheni me një iPhone për të siguruar disa funksione të tjera. Cook tha se zhvilluesve app kishte impresionuar tashmë atë me "disa risi të pabesueshme".

Carolina Milanesi në Kantar Worldpanel Comtech thotë se ora do të ndihmojë Apple shtrihet shitjet e saj në një treg shumë më të gjerë. "Ata kanë qenë shumë të zgjuar në shtyjnë atë si stoli dhe dizajn më tepër se sa teknologjikisht i zgjuar është,"Thotë ajo. "Ata janë të përqëndruar më shumë në impressing e projektimit dhe të modës botën se blogerët teknologjisë.

"Unë mendoj se kjo do të jetë një blej shumë më të paarsyeshme sesa me një iPad. Me një iPad keni kërkuar një iPad: kjo do të jetë më shumë një deklaratë të modës. "

Ajo tha se nisja do të përfitonte nga modës dhe marketingut aftësitë e Angela Ahrendts të, Ish-trajneri i Burberry Apple punësuar vitin e kaluar në një paketë të paguajnë $ 73 milion, si kreun e saj të shitjes me pakicë.

Apple zier pa lëvozhgë një varg të emrave të mëdha nga modës dhe dizajnit për t'u bashkuar me ekipin e shikojnë, përfshirë Patrick Pruniaux, Ish-nënkryetar i shitjeve në Tag Heuer dhe ish-shefit Yves Saint Laurent, Paul Deneve, i cili është tani "nënkryetar i projekteve të veçanta" Apple.

Tim Cook zbulon Apple Watch në Kaliforni të vitit të kaluar.
Tim Cook zbulon Apple Watch në Kaliforni të vitit të kaluar. Fotografoj: Zuma / Rex

Ka dalë Tim Cook nga hija e Steve Jobs?

Pak drejtuesit kryesorë ishin të lidhur ngushtë, si për kompanitë e tyre si Jobs ishte me Apple, dhe Cook përballur me një betejë të ashpër për të fituar më shumë se investitorët, të cilët kishin frikë se ai nuk kishte vizion bashkë-themelues i dhe spektakël.

investitorët aktivistësh David Einhorn dhe Carl Icahn janë përpjekur të ndërhyjë me menaxhimin Cook, por ai ka qëndruar terrenin e tij. Ai ka treguar edhe anën e tij të hekurt nga axing Scott Forstall, ish-kreu i sistemit të saj operativ iOS celular, mbi nisjen dështuar të aplikacionit të Apple Maps, si dhe duke zëvendësuar kreun e dyqaneve të kompanisë, John Browett - ish-trajneri i Dixons - pas më pak se një vit në punë.

Jobs dhe Cook janë "personalitete të tilla të ndryshme", thotë Milanesi, i cili ka ndjekur Apple për më shumë se një dekadë. "Pritja nën Cook ka qenë shumë pozitiv: ai është shumë i rëndësishëm në operacionet dhe menaxhimin e zinxhirit të produktit. "

Milanesi thotë Cook ka bërë edhe shumë për të bërë Apple ndjehen si një markë më të arritshëm. "Me Jobs ishte aspirational, por disi të paprekshëm dhe të largët,"Thotë ajo. "Duket shumë më i hapur dhe i arritshëm nën Tim, dhe kjo është e rëndësishme që ata duan për të zgjeruar gamën e produkteve në një seksion të gjerë të konsumatorëve.

"Testi i tij i madh do të jetë Apple Watch, si ajo është produkt i parë për t'u nisur nën drejtimin e tij. "

Do të bëhet grumbull i madh i Apple cash një detyrim?

Apple është duke bërë më shumë para se ajo mund të shpenzojnë, në atë masë që ajo ka ndërtuar një grumbull $ 178bn holla. Ajo shtoi $ 23bn për arkat në tremujorin e fundit dhe pothuajse e gjithë kjo është në bankë jashtë. Taking it back to the US to return it to shareholders would incur a big tax bill.

To appease investors Apple has been buying back shares, but by borrowing against the cash rather than using the capital. It bought back $45bn of shares last year but hasn’t made much of a dent in the cash. It has $35bn of debt.

Blaber says Apple needs to maintain a large surplus to give it “the muscle and flexibility to invest in new categories”. But its latest and biggest acquisition – Dr Dre’s headphones and streaming business Beats Electronics – cost it $3bn.

The size of Apple’s cash holding has attracted the attention of politicians. Cook has told Congress the company will eventually bring it back onshore, but only when there is a “dramatic simplification of the corporate tax code” including a “reasonable tax on foreign earnings that allows the free flow of capital back to the US”.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

26383 0