Apple njofton New iPhone SE

Apple Announces New iPhone SE

Ringritur iPhone 5S sjell telefonin më të vogël të kompanisë deri në par me iPhone 6S 2015-së, duke ushqyer për ata që duan një telefon të vogël


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Apple shpall iPhone SE: një më të vogël, smartphone më të lirë” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për The Guardian të hënën 21 mars 2016 22.43 UTC

Apple has bucked the bigger-is-better phone trend and released a revamped version of its 4in iPhone 5S, the new iPhone SE.

It will be the smallest smartphone in Apple’s current lineup and the first smartphone to be released with a screen smaller than 4.7in since the iPhone 6 was released in September 2014.

Greg Joswiak, VP of product marketing for Apple, tha: “Some people simply love smaller phones. And the 4in phone is often their first iPhone. Some people asked and pleaded with us. So we’re calling it the iPhone SE. Telefoni ynë më i fuqishëm 4in ndonjëherë. "

IPhone SE - ndoshta harking përsëri në emër të kompjuterit në Macintosh SE, i cili u lirua në 1987 - Ka një të ngjashme formë-faktor për iPhone 5s 2013-së. Ajo ka një trup metalik, 4në ekran, Touch skaner gjurmë gishtash ID dhe një lente kamera skuqur, ndryshe nga iPhone më të fundit të Apple. Telefoni do të jetë në dispozicion në të zezë, e bardhë, ari dhe u rrit ari.

Anën e jashtme të pajisjes ngjan një 5s iPhone, por brenda do të jetë i ngjashëm me iPhone 6S, duke përdorur procesor Apple A9, an NFC chip with support for Apple Pay and a better 12-megapixel camera, in line with Apple’s 2015 iPhone.

The iPhone 5S, nisur në 2013
The iPhone 5S, nisur në 2013. Fotografoj: Marcio Jose Sanchez / AP

The iPhone SE has double the processing power and four times the graphics performance of the iPhone 5S, as well as longer battery life.

Apple hopes that the smaller smartphone will convince those still using an iPhone 5, 5S or 5C, but who do not want a larger phone of the size of the 4.7in iPhone 6S ose 5.5in 6S Plus, për të përmirësuar. Cook estimates that 60% of those using Apple’s smaller iPhones have not yet upgraded to an iPhone 6 or newer, që do të thotë se ka një treg të madh potencial në pritje për t'u përgjuar.

Ekranet e mëdha smartphone kanë provuar të njohura dhe kanë lejuar prodhuesit për të shtuar më shumë karakteristika të mbështetur nga bateritë më të mëdha, Apple iPhone me ekranin e tij 4.7in është mbetur një nga më të vogël.

Si të vogël, smartphone premium, iPhone SE i ri ka pak në rrugën e konkurrencës. Vetëm Sony prodhon një smartphone gjerësisht në dispozicion anije me një ekran të vogël, me 4.6në Xperia Z5 Compact. faqe të tjera më të vogla të bëra nga Sony Ericsson, HTC dhe Samsung janë prerë-poshtë, cheaper versions with poorer components that target a more budget-conscious section of the market.

Whether there is still demand for a smaller premium-priced smartphone remains to be seen. The downward pressure on price has meant decent smartphones now cost as little as £130, with features similar to top-end models costing four times their price.

Për Apple, the iPhone SE represents a way to target a more cost-sensitive market without stooping to budget levels. In the past the company has used older models of the iPhone, ruajtjen 2012 iPhone 4S për shitje deri në lirimin e iPhone 6 në 2014, dhe modelet e mëparshme para se. Por shitja e smartphones të vjetër njëkohësisht me modele të reja ka shtuar barrën e kompanisë për të mbajtur të reja smartphone për më, të cilat në mënyrë tipike ka të paktën tre vjet pas lirimit.

IPhone SE, me internals të ngjashme me një iPhone 6S por me një çmim më të ulët, është më e lehtë për të kujdesem për të me përditësime të programeve, sepse ajo zvogëlon numrin e pajisjeve variante Apple ka për të mbështetur.

IPhone SE do të dalë më 31 Mars, me para-porosi duke filluar nga 24 Mars, kushton nga $399 në SHBA, ose £ 359 në Mbretërinë e Bashkuar, për 16GB e magazinimit; $499 në SHBA, ose £ 439 në Mbretërinë e Bashkuar, me 64GB e magazinimit.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje