Amazon ndezni Paperwhite 2015 rishikim: më të mprehta dhe më të mirë ende

Amazon Kindle Paperwhite 2015 review: the sharpest and best yet
Rezultati i përgjithshëm5
  • Kindle Paperwhite ri është Amazon mirë ende. Drita e tij, lehtë për të mbajtur dhe përdorur, ndërsa në ekran një nga më të qartë ekranet e-letër kam parë. Kjo e bën leximin e një kënaqësi dhe kam lexuar për më shumë se unë do të zakonisht.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Amazon ndezni Paperwhite 2015 rishikim: më të mprehta dhe më të mirë ende” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të martën në 23 Qer 2015 06.00 UTC

Ndezni fundit Amazon është një version i përditësuar i Paperwhite saj, tani me një crisper dhe më e lehtë për të lexuar ekran me dyfishin e piksele.

Paperwhite është ndezni midrange, nën top-of-the-line £ 170 Voyage që premton çdo zile dhe bilbil, dhe mbi flakë bazë £ 50. Por ka Amazon ngrënë në avantazhin udhëtimit duke i dhënë Paperwhite ri të njëjtin ekran rezolutë e-letër si anije e saj?

Dizajn të thjeshtë njëngjyrësh

Amazon Kindle Paperwhite shqyrtim
Backlight bën ekran e-letër duken të bardhë dhe është e rregullueshme me anë të 24 Nivelet. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nga jashtë është e vështirë për të parë se çfarë është ndryshuar. Është i njëjti dizajn ekran të fokusuara. Përsëri është e mbuluar në një plastike butë-touch, bezel para është më e vështirë dhe pak më gri se brezi i mëparshëm.

Nuk ka butona përveç butonin pushtet në buzë fund - një prekje kujdeset për pjesën tjetër. Shpullë ose prek anën e djathtë për ta kthyer faqen, majtë për të shkuar mbrapa. Prek pjesën e sipërme të thirret menu dhe përcaktimet e ndryshimeve, rregulluar backlight ose zgjidhni një libër të ri.

Nëse ju keni përdorur ndonjëherë një flakë ose ndonjë Tjera E-lexuesit do të jetë menjëherë i njohur.

Ekran 6in është fokusi. Ajo ka dy herë numrin e pixels dhe një dendësi të ekranit prej 88 më shumë pixels per inch (PPI) se Paperwhite gjeneratës së mëparshme në 300PPI, e cila është e dukshme kur duke lexuar tekstin. Për krahasim flakë lirë kushton £ 49 ka një ekran 6in me 167PPI, e cila është një masë më pak e qartë.

Drita e parë e bën kjo faqe duket e bardhë, e cila është vendi ku emri i tij vjen nga, dhe mund të rregullohen me dorë nga të vërtetë shumë të ndritshme për të shumë të zbehtë për të lexuar në errësirë. Backlight është edhe në të gjithë faqen, por në fund shumë i faqes duket pak grayer.

Ajo është ekrani më i mirë pajisur ndonjëherë me Paperwhite, dhe ndërsa ajo përputhet me flakë më të shtrenjtë, £ 170 Voyage, në pixel akuzë kjo nuk është mjaft si cilësi të lartë.

Specifikimet

  • Ekran: 6në e-letër (300PPI)
  • Përmasat: 169 x 117 x 9.1 mm
  • Peshë: 205g (3Versioni G 217g)
  • Lidhshmëria: Wi-Fi (3G fakultative)
  • Ruajtje: 4GB
  • Jetën e baterisë: vlerësuarat për rreth 21 orët e leximit

Fonts të reja dhe karakteristika

Amazon Kindle Paperwhite shqyrtim
Font Bookerly është projektuar të jetë më e lehtë për të lexuar në ekran. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Amazon ka një font të re për Kindle saj quajtur Bookerly, e cila është projektuar për të lexuar në ekran se sa faqe të shtypura, dhe karakteristika të reja radhitje. Kombinuar ata bëjnë leximin në ekranin më të lehtë se sa duke përdorur klasike të tilla si Helvetica. Kam gjetur sy-tendosje nuk ishte një çështje, edhe gjatë seancave të gjata të leximit - kjo është për mua leximi në ekran në një smartphone ose tabletë.

Amazon rreze-X, shënimet, fjala look-up dhe progresit treguesit, të cilat ju tregojnë se sa më të gjatë ajo do të ju merr për të përfunduar një kapitull, të gjithë të shtuar vlerën dhe interesin për të përvojën e leximit.

Të mbajë një gisht në një fjalë ose një emër dhe një kuti informacioni ndjeshme konteksti pops up, e cila është veçanërisht e dobishme për kushtet shkurtuar, akronime apo karaktere që ju do të harruar në lidhje me.

Më të shpejtë dhe zgjat 21 orë

Amazon Kindle Paperwhite shqyrtim
Harrojeni një karakter? X-ray veçori e bën të lehtë të mbajnë gjurmët e kush është kush. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Paperwhite ri është gjithashtu pak më të shpejtë dhe më të përgjegjshme, ndërsa të lundrimit interface se brezi i mëparshëm. Ajo nuk ka rivale një tabletë premium, por ndihet i gjallë për një e-lexues.

Paperwhite peshon 205g, është 9.1mm trasha dhe është e lehtë për të mbajtur në një anë. Duke u kthyer një faqe me prekje është e lehtë me dy duar, më pak me njëri - butonat në të djathtë- dhe edges majtas për faqe kthese do të ishte mirë.

Amazon pretendon Paperwhite zgjat deri në gjashtë javë lexuar 30 minuta në ditë (21 orë në total) me shkëlqim të vendosur për të 10 nga 24 Nivelet. Kjo është dy javë më pak se Paperwhite e mëparshme me të njëjtat parametrat, por lehtësisht kohë të mjaftueshme për të përfunduar një libër apo dy.

Kam arritur të përfundojë dy libra 400-faqe me regjimin aeroplan në para që kanë nevojë për ta plotësuar e Paperwhite. Lënia e Wi-Fi dhe 3G lidhjes në drenazhuar bateri më shpejt.

Çmim

Amazon Kindle Paperwhite shqyrtim
Black soft-touch përsëri është e lehtë për të kapur, por mbledh pluhur. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Kindle Paperwhite 2015 kushton njëjtë si brezi i mëparshëm në £ 109,99 për një Wi-Fi version vetëm me oferta speciale, e cila vë reklamat për në lockscreen për libra dhe copa të tjera.

Një version me 3G është gjithashtu në dispozicion kushton £ 169,99, duke hequr reklama kostot e 10. Ajo është aktualisht në dispozicion për para-qëllim anijeve në 30 Qershor.

Vendim

Kindle Paperwhite ri është Amazon mirë ende. Drita e tij, lehtë për të mbajtur dhe përdorur, ndërsa në ekran një nga më të qartë ekranet e-letër kam parë. Kjo e bën leximin e një kënaqësi dhe kam lexuar për më shumë se unë do të zakonisht.

Kjo nuk është një hap gjigand gjatë vitit të kaluar flakë Paperwhite ose i pari, por është një përmirësim të konsiderueshëm mbi ndezni bazë Amazon dhe është ndoshta më mirë se më të tjera rivalët çmime të ngjashme.

Ajo gjithashtu nuk është mjaft aq i mirë sa Voyage, e cila është ende my favorite e-lexues, por është £ 60 më pak e shtrenjtë.

Prandaj Paperwhite është për dikë që është një lexues i gjerë libër, Dëshiroj qasje në bibliotekë të madhe Amazon dhe nuk mendjen duke u mbyllur në të, por nuk mund të stomakut paguajnë më shumë se £ 100 për një pajisje të vetme përdorim. Për këtë qëllim, ajo është e shkëlqyer.

Rekuizitë: Ekran i madh, lehtë për t'u përdorur, look-up dhe me rreze X karakteristika janë të mëdha, edhe backlight, gamë të madhe të aksesorëve, dyqan gjerë libër

Cons: relativisht të shtrenjta për një pajisje të vetme përdorim, Nuk ka rregullime automatike të backlight, ka butona faqe ana

Amazon Kindle Paperwhite shqyrtim
Fjalë, akronimet, shkurtesat dhe shënimet janë të arrihen të gjitha vetëm me mbajtjen e një gisht mbi letra. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

Amazon ndezni Voyage shqyrtim: cilësi të shtrenjta, por të lartë e-lexues

Shqyrtim flakë Paperwhite: ekran para-lit bën leximin e një kënaqësi

Tesco Hudl 2 rishikim: shumë tabletë për të holla

Mini Apple iPad 3 rishikim: një prek më shumë e njëjtë

Samsung Galaxy Tab S shqyrtim: një rival për iPad?

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

Artikuj që kanë lidhje