Shqyrtim Amazon Fire tabletë

Amazon Fire tablet review
Rezultati i përgjithshëm4
  • Unë kisha pritshmëri shumë të ulëta të një tabletë £ 50. Por Amazon Fire thyen të gjithë. Është në fakt mjaft i shquar si jo-mbeturina është kur ajo kushton aq pak.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Shqyrtim Amazon Fire tabletë: shumë tabletë për vetëm 50 £” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com të enjten 12 nëntor 2015 07.00 UTC

Amazon fundit me kosto të ulët Zjarri bën pyetjen: mund një tabletë që ju vë përsëri vetëm 50 £ secili, ose të blejnë pesë dhe për të marrë një lirë, të jetë ndonjë të mirë në të gjitha?

Kjo është versioni i pestë i tabletë Original Fire, e cila filloi së pari në 2011 si përpjekje e Amazon për të goditur iPad Apple dhe për të prodhuar një tabletë me kosto të ulët për të hyrë në librat e saj dhe shërbimet video.

Themelor

Shqyrtim Amazon Fire tabletë 2015
Një jo-frills mat zi trupin plastike. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

I trashë, chunky dhe i guximshëm është përshkrimi më i mirë i tabletë zjarrit. Mbuluar në plastike textured zi, ajo peshon 313g, është mbi 1 cm të trasha dhe ndjehet rëndë në dorë.

Ajo ndjehet si në qoftë se ajo mund të marrë një goditje ose dy pa problem. Amazon pretendon tabletë Zjarri është dy herë më i fortë si një Apple iPad Air 2 në "provë bie" e kompanisë. Unë mund edhe të besoj se, por madhësia e saj e vogël ndoshta luan një rol të madh në atë.

Folësi në pjesën e pasme është me zë të lartë të mjaftueshme për të parë video kur handheld, por jo me zë të lartë ose të qartë të mjaftueshme për të shikojnë një video, ndërsa makinë larëse do të plotë-zhvillim të sipër në kuzhinë.

Blurry

Shqyrtim Amazon Fire tabletë 2015
Ekran 7in nuk është HD. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Ekran 7in nuk është HD. Ajo ka një rezolutë të 1024 x 600 pixels, e cila është nën rezolucion 720p minimale për HD. Ajo gjithashtu ka një dendësi relativisht të ulët pixel e 171 pixels per inch - nuk është iPad, por është edhe më pak se një e gjashta e kostos.

Por ekrani është çuditërisht e mirë për çmim. Është e arsyeshme të ndritshme, ka kënde të mirë shikimin dhe është i gjallë, edhe në qoftë se zezakët e saj janë pak gri. Por kjo nuk ka një sensor ambientit të lehta, kështu që ju do të keni për të rregulluar manualisht atë që nuk e verbër veten natën, dhe kjo nuk është saktësisht i freskët.

Jo shumë e keqe për të parë video ose duke luajtur lojëra, ndërsa është e kalueshme për leximin e librave.

Specifikimet

  • Ekran: 7në (1024 x 600) LCD (171PPI)
  • Processor: 1.3GHz quad-core
  • RAM: 1GB RAM
  • Ruajtje: 8GB; slot microSD gjithashtu në dispozicion
  • Sistem operativ: Fire OS 5 bazuar në Android 5 Gjel sheqeri
  • Aparat fotografik: 2Kamera e pasme MP, 0.3MP front-ballafaqohet kamera
  • Lidhshmëria: Wi-Fi, Bluetooth
  • Përmasat: 191 x 115 x 10.6mm
  • Peshë: 313g

Games, Apps dhe filma janë të mirë

tablet Amazon Fire
Tableti Zjarri ka 5GB e përdoruesit hapësirave të aksesueshme on-board, me një slot microSD card për të shtuar më shumë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Procesor 1.3GHz tabletë Fire dhe 1GB RAM nuk janë duke shkuar për të vendosur ulem botëror, por ata ishin çuditërisht të aftë në testimin tim. Tableti nuk ishte veçanërisht i gjallë në veprim, as nuk ishte ajo mbetet e mbushur.

Video ngarkuar dhe luajti menjëherë, lojëra ishin të qetë për pjesën më të madhe, duke përfshirë lojra grafikisht intensive në të cilën vëllai i madh tabletë për zjarri HD 10 ia zunë frymën. Lojëra të tilla si Monument Valley mori më të ngarkesës shumë se një iPad, dhe kalimi në mes të aplikacioneve running ishte pak i ngadaltë nga koha në kohë, por asgjë që ishte shumë i egërsuar.

Bateria zgjati për rreth pesë orë video playback me ekran kthyer deri në shkëlqim maksimal, më me një zbehtë pak. Akuzuar ishte i ngadalshëm, duke marrë më shumë se pesë orë për të ngarkuar plotësisht. Wi-Fi dhe Bluetooth ka punuar si ju mund të presin. Një slot microSD card është në dispozicion për të shtuar më shumë ruajtje.

Fire OS 5

tablet Amazon Fire
Mungesa e një sensor ambientit të lehta do të thotë rregullim manual i backlight është e nevojshme, veçanërisht në rrezet e diellit të ndritshme ose në mbrëmje. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Tableti Zjarri shkon të njëjtin version të Amazon Android 5.1.1 me bazë Fire OS si Fire HD 10. Kjo e bën të marrë të përmbajtjes dhe lojra shpejtë dhe të lehtë.

Ajo vetëm ka qasje në Amazon App Store, megjithatë, që do të thotë ju jeni të kufizuar në zgjedhjen tuaj të aplikacioneve dhe lojërave krahasuar Luaj Store Google. Më, por jo të gjitha Apps të lartë janë në dispozicion, si janë streaming shërbime video të tilla si Netflix.

Zjarri gjithashtu ka shërbim Underground Amazon, i cili ofron aplikacione falas me të lirë në-app blerjet, në qoftë se ju të regjistroheni për shërbim të kompanisë Kryeministrit.

Si mund të presin, Integrimi Amazon i videos vet, muzikë, Librat dhe shërbimet tregtare është e shkëlqyer.

Aparat fotografik

tablet Amazon Fire
Kamerat janë të varfër, vetëm me të vërtetë mjaft e mirë për Snapchat. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

2-megapixel kamera në anën e pasme është e tmerrshme. Ajo prodhon imazhet e për të njëjtën cilësi dhe detaje si një kamera CCTV, dhe jo një e mirë. Kamera selfie VGA është pak më mirë, por që nuk është thënë shumë.

Çmim

Amazon Fire kushton vetëm 50 £ dhe është në dispozicion në një pak qesharake "blej pesë të merrni një lirë" (BFGOF) Oferta. Tableti vjen me reklama në ekran bllokohet, megjithatë, dhe heqjen e tyre kushton £ 10.

Pllakat afërt quajtur nga Samsung apo Asus kushtojë përpjetë prej £ 70.

Vendim

Unë kisha pritshmëri shumë të ulëta të një tabletë £ 50. Por Amazon Fire thyen të gjithë. Është në fakt mjaft i shquar si jo-mbeturina është kur ajo kushton aq pak.

Kjo nuk është një tabletë fantastik nga ndonjë shtrirje të imagjinatës. Ekrani është rezolutë e ulët, bateria nuk ka kaluar aq gjatë, kamera e tij janë të kobshme, është e rëndë dhe chunky dhe ajo ka vetëm 5GB hapësirë ​​të brendshme të kuptueshme për përdoruesit.

Nuk është iPad apo edhe Nexus 7, por kjo është një tablet i lirë dhe i gëzuar 7in se ndjehet si ajo do të zgjasë dhe me të vërtetë nuk ka rëndësi në qoftë se ajo nuk do, sepse ju mund të blini vetëm një tjetër.

Ajo vetëm ka kuptim të vërtetë në qoftë se ju të regjistroheni në shërbimin e Kryeministrit Amazon për video, libra dhe aplikacione, por në £ 50 është një blej impuls.

Rekuizitë: i lirë, Amazon Video, libra dhe shërbimet e muzikës, microSD card slot, mendon të qëndrueshme

Cons: Ekran ulët-res, i rëndë, chunky, kamera varfër, merr moshave për të ngarkuar, jetën e baterisë nuk fantastik

tablet Amazon Fire
Tableti merr më shumë se pesë orë për të ngarkuar me anë të microUSB. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.