Amazon Fire HD 10 rishikim: prerja qoshet e gabuar dëshmon një gabim të kushtueshëm

Amazon Fire HD 10 review: cutting the wrong corners proves a costly mistake
Rezultati i përgjithshëm2
  • Amazon Fire HD 10 nuk është një tabletë të mirë dhe nuk jetojnë deri në standardin e vendosur nga paraardhësit e tij dhe Amazon pajisje të tjera.

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Amazon Fire HD 10 rishikim: prerja qoshet e gabuar dëshmon një gabim të kushtueshëm” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 6 e premte nëntor 2015 07.00 UTC

Zjarri HD 10 është e fundit tabletë Amazon plotë të mesme, por ajo shkurton shumë më shumë qoshet dhe nuk është i lirë.

Tableta Amazon zjarrit janë goditur dhe miss gjatë katër viteve të fundit. Ato ofrojnë një ekran të mirë, Specifikimet arsyeshme dhe integrimi i ngushtë në ekosistemin Amazon e filmave, Shfaqje televizive, muzikë, libra dhe Apps në një kosto të ulët që minon pothuajse çdo gjë tjetër. Zjarri HD 10 përpiqet të vazhdojë këtë trend.

Utilitar jashtë

Amazon Fire HD 10 Rishikimi tabletë
Mbrapa i tabletë është një plastike me shkëlqim që mbledh shenjat e gishtave dhe gërvishtjet lehtë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Dizajni i Fire HD 10 është shumë utilitar. Mbuluar në një të butë, plastike me shkëlqim që kam arritur për të shënuar në sekondat e marrë atë nga kutia, ajo duket të lirë.

Amazon bërë një punë e madhe në lidhje me tabletë të qenë të qëndrueshme dhe të mbijetuar 200 kthehet në testin e kompanisë bie në krahasim me iPad Air 2'S 30. I ra atë disa herë mbi qilim pa thyer atë, por nuk ka vendosur për të provoni dhe shkatërrojnë atë. Ajo ndjehet e vënë së bashku, por trupi është më fleksibël se unë do të kishte pritur.

Butonat dhe portet gjitha vijë buzë të lartë, që do të thotë ose dora jote mbulon butonat e volumit dhe kufje port ose butonin pushtet dhe port microUSB kur mbahen për të parë video.

Në 7.7mm i trashë është çuditërisht i hollë për një tabletë të ulët në fund. Ajo gjithashtu ka bezels relativisht kompakt rreth ekran të gjerë 10.1in, që e bën atë të ndjehen të ngushtë, por të gjatë për një tabletë. Në 432g kjo nuk është shumë e rëndë për të mbajtur për një 40 shfaqje minutë TV, por kam gjetur veten në kërkim për diku për të mbështetur atë deri kur duke u përpjekur për të përfunduar një 2.5 Filmi orë.

Ndërtuar dhe trupi janë në rregull. Ekran është më i madh le poshtë të gjithë. Është 10.1in me rezolucion 720p dhe densitet të ulët pixel e 149 pixels per inch. Për krahasim më tableta të ketë të paktën 200ppi. Paraardhëse madh Fire HD Amazon, HD 8.9, kishte një ekran 1080p me 254ppi.

Amazon Fire HD 10 Rishikimi tabletë
Ekran nuk është i mprehtë, gjë që e bën tekstin, ikona dhe fotografi të duken më pak se freskët. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Kjo nuk ka rëndësi shumë për video, e cila duket pranueshëm, me ngjyra mesatare dhe kënde të mira shikimin, por teksti, icons, foto dhe gjëra të tjera statike duken dukshëm pixelated.

Kjo është veçanërisht e qartë kur ju përpjekje për të lexuar një libër në të, që duket si diçka nga pesë vjet më parë. Although Amazon’s Bookerly typeface helps – switching to helvetica accentuates the problem – I found it difficult to read for extended periods as the text was just not crisp enough at the small size I would normally read.

The stereo speakers on the side of the tablet were surprisingly good and loud for tablet speakers. Still not good enough to use as a dedicated music player, but fine for watching a video while cooking.

Specifikimet

  • Ekran: 10.1në (1280 x 800) LCD (149PPI)
  • Processor: MediaTek quad-core (1.5GHz dual-core + 1.2GHz dual-core)
  • RAM: 1GB RAM
  • Ruajtje: 16 ose 32GB; slot microSD gjithashtu në dispozicion
  • Sistem operativ: Fire OS 5 bazuar në Android 5 Gjel sheqeri
  • Aparat fotografik: 5Kamera e pasme MP, 0.3MP front-ballafaqohet kamera
  • Lidhshmëria: Wi-Fi, Bluetooth
  • Përmasat: 159 x 262 x 7.7mm
  • Peshë: 432g

Hardware dobët çon në përvojën e dobët

Amazon Fire HD 10 Rishikimi tabletë
Një microSD card slot është një nga pikat e pakta plus për Fire HD 10, duke e lejuar ju që të shtoni më shumë ruajtjen lehtë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Zjarri HD 10.1 ka një procesor quad-core MediaTek dhe 1GB RAM, e cila nuk është deri në detyrë e vë në lëvizje tabletë. Disa gjëra vrapoi gjobë, por në të vërtetë nisjen e tyre ose kalimi në mes të detyrave të ndryshme u ndjekur nga një vonesë të gjatë të mjaftueshme për të bërë ju të pyes veten nëse tabletë kishte u rrëzua.

Kur tabletë parë fillon ajo vepron gjobë. Loading video e parë nga Amazon Kryeministri Instant Video gjithashtu works fine. Por kjo është kur ju filloni për të ngarkesës dytë, ose kaloni në një tjetër aplikacion që gjërat fillojnë të kërcitje.

Video playback nganjëherë mund të jetë e qetë, por shpesh do të humbasë korniza dhe tundje e fortë. Swiping në të gjithë homescreen mund të mbetet keq, ndërsa instalimi Apps solli tabletë në një zvarritje.

Lojërat grafikisht intensive të tilla si Real Racing 3 ishin praktikisht unplayable, ndërkohë që edhe Monument Valley stuttered nga koha në kohë.

Bateria zgjati rreth shtatë orë video playback. Çështja më e madhe për jetën e baterisë është se ekrani nuk ka një sensor ambientit të lehta dhe nuk të rregulluar ndriçimin automatikisht, që do të thotë se është shpesh shumë të ndritshme ose shumë të shurdhër.

Tarifimi mori përgjithmonë. U deshën pesë orë për të ngarkuar plotësisht Fire HD 10. Shumica tableta ngarkuar në dy deri në tre orë.

Wi-Fi pritja ishte gjithashtu i dobët. Në të njëjtat vende që një Google Nexus 6P ose iPad Air 2 do të marr një sinjal të fortë Wi-Fi, rreth 12 m nga router, Zjarri HD 10 do të luftojnë. Shpejtësi Shkarko Apps dhe video ishin gjithashtu shumë të ngadaltë. Lidhja e internetit në router nuk ishte faktor kufizues.

Fire OS 5

Amazon Fire HD 10 Rishikimi tabletë
Fire OS 5 është një hap deri mbi sistemet operative Amazon mëparshme. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Zjarri HD 10 vjen me versionin e fundit Amazon e zjarrit OS 5, e cila është e bazuar në Android e vitit të kaluar 5 Gjel sheqeri. Një rrjet i njohur aplikacion është në dispozicion në homescreen, por swiping majtë dhe të djathtë për të zgjidhur nëpërmjet kategorive.

Swiping në të gjithë të librave, për shembull, tregon librat tuaj të blera në krye, rekomandime për libra falas në qoftë se ju keni Amazon Prime ose flakë të pakufizuar dhe pastaj rekomandime të mëtejshme bazuar në historinë tuaj të blerjes. E njëjta gjë vlen edhe për videon, lojërat, Apps, muzikë, Audiobooks, qoshk gazetash dhe Amazon pazar.

E majta më ekran tregon artikujt e përdorur kohët e fundit apo shikuar, cila është mënyra më e shpejtë për të marrë përsëri në përmbajtje.

Ajo punon mirë, dhe e bën më të mirë të një tabletë konsumit të bazuar. Kjo është software i pari tabletë unë kam parë që ka shkuar në mënyrë të konsiderueshme përtej rrjetit standarde app dhe është ndoshta gjëja më e mirë për Fire HD 10.

Pjesa tjetër e softuerit nuk është mjaft aq i mirë. Shpullë poshtë nga maja për të parë njoftimet dhe atë që duket si një grup i toggles shpejtë për Wi-Fi, Bluetooth, rotacionit ekran, nuk e shqetësojnë dhe të tjerët. Por, në fakt, shumica janë vetëm shkurtesat për ekranet settings, jo Toggles, i cili është zhgënjyes.

Një llogari Amazon duhet të jetë i regjistruar për tabletë, por profilet e përdoruesve të shumta duke përfshirë edhe profilet e fëmijëve mund të jetë setup, e cila është e mirë për një tabletë të familjes.

Fire OS do të kandidojë shumë Apps Android, por vetëm ka qasje në App Store Amazon. Ajo ka një përzgjedhje në rritje të aplikacioneve, duke përfshirë paguar për Apps në dispozicion për të lira nën Kryeministrit promovimin "nëntokësore" Amazon, por kjo nuk është aq e gjerë sa Google Play dhe nuk kanë të gjitha aplikacionet e fundit dhe lojra.

Aparat fotografik

Kamera pesë-megapixel e pasme dhe para-ballafaqohet kamera VGA selfie janë të varfër. Ata të kapur dim, e shurdhër, imazhe blurry mungon në detaje.

Çmim

Amazon Fire HD 10 Rishikimi tabletë
Lockscreen tregon reklamat nëse ju paguani një shtesë £ 10 deri hequr "oferta speciale". Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

16GB Amazon Fire HD 10 me reklama në ekran bllokohet kushton 170 £ në të zezë ose të bardhë. Versioni 32GB kushton 200 £, duke hequr reklamat shpenzimet £ 10.

Ngjashme 9.7in Samsung Galaxy Tab Një kushton 179 £, ndërsa shumë më superior 8in Tab Galaxy S2 kushton £ 240 nga Amazon me 32GB e magazinimit. Lirë iPad Apple kushton 219 £. Hudl Tesco 2 kushton £ 99, dhe disa tableta të vitit të kaluar fund të lartë janë në dispozicion për rreth 200 £.

Vendim

Amazon Fire HD 10 nuk është një tabletë të mirë dhe nuk jetojnë deri në standardin e vendosur nga paraardhësit e tij dhe Amazon pajisje të tjera.

Fire OS i ri 5 ka disa ide të mira dhe është një hap deri nga versionet e mëparshme të sistemit operativ. Amazon vdesin-hards do të donte integrimin e filmave të kompanisë, Televizor, libra dhe shërbime të tjera.

Por ekran 10in thjesht nuk është e rezolucion të lartë të mjaftueshme për të bërë më të madhe të shërbimeve Amazon, procesor nuk është e fuqishme mjaft për të kandiduar lojra grafikisht intensive dhe ajo mbetet me edhe detyra të thjeshta.

Problemi më i madh me Fire HD 10 është që ajo nuk është e lirë. Në qoftë se kjo ishte £ 100, shumica e të metat mund të falet, por në £ 170 ka shumë tableta konkurruese që ofrojnë përvojat më të mira.

Rekuizitë: Integrimi i madh Amazon, mbijetuar disa pika pa thyer, microSD card slot

Cons: Ekran me rezolucion të ulët, procesor i ngadalshëm, Performanca laggy, dobët Wi-Fi, nuk rregullim automatik shkëlqim, kamera varfër, Akuzuar shumë të ngadaltë

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian News & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.