Amazon Echo Dot Rishikimi

Amazon Echo Dot Review
Rezultati i përgjithshëm5
  • The Echo Dot është çdo gjë që është e madhe në lidhje me folësit më të madhe Echo kondensuar në një top hokeji vogël që kushton një të tretën e çmimit.

vegël e vogël sjell kontroll zë në pothuajse çdo pajisje zgjuar në shtëpi, duke luajtur muzikë, iu përgjigjur pyetjeve dhe për të thënë të motit


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “Amazon Echo Dot shqyrtim: aq i mirë sa Echo për një të tretën e çmimit” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 28 e hënë më 2016 07.00 UTC

Amazon Echo Dot është në thelb të gjitha pjesë të një Amazon Echo që e bëjnë atë interesante, por pa folësit poshtë saj - dhe kështu ajo kushton vetëm një të tretën e çmimit.

Dot është një nga tre produkte Alexa-enabled nga Amazon që i vë asistent zëri para të kompanisë dhe qendra. vetëm dy, Echo Dot dhe Echo janë në dispozicion në Britani të Madhe: i treti, Gjuha portativ Bluetooth quajtur Amazon Tap, është në dispozicion vetëm në SHBA.

Çfarë është kjo?

amazon echo dot shqyrtim
Kabllo microUSB dhe 3.5mm audio plug kabëll në pjesën e prapme. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Dot është një top hokeji vogël të zezë ose të bardhë me një unazë të dritave në krye, katër butona dhe një koleksion të shtatë mikrofon - i njëjti sistem që e bën folësin Echo aq të mirë në ju të dëgjuar nga shumë e shumë kudo.

Ajo dëgjon për një "fjalë prag", i cili si parazgjedhje është emri i asistent zë përmbante brenda Dot: "Alexa". Thonë se fjala wake dhe asistent zë vjen në jetë për t'iu përgjigjur pyetjeve, të marrë komandat dhe të kryejnë veprime të.

Dot ka një të vogël ndërtuar në Gjuha, e cila është mjaft e mirë për të gjithë përgjigjet e zë Alexa pështyn nga, alarme dhe alarme të tjera, por nuk është projektuar të vërtetë për të luajtur muzikë, prodhimin tingull Tinny.

Në vend që pjesa e prapme e Dot ka një port audio-out, e cila ka për qëllim plug në folësit tuaj ekzistues. alternativ, ajo mund të palë me një drejtues pa tel nëpërmjet Bluetooth.

Si duket?

amazon echo dot shqyrtim
Dot bardhë ende ka një top të zi, por hartimin e saj të thjeshtë nuk do të shikojmë në vendin në një kabinet krevat-side ose drejtues. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Dot është e habitshme diskrete ulur në një countertop ose të mbërthyer në mur. Ka një unazë rradhës dritë rreth krye që tregon kur është dëgjuar në mënyrë aktive për ju dhe të kthehet të kuqe, kur ju goditi butonin memec, elektrike shkyçjen e mics, kështu që ju e dini kur ajo është dhe nuk është dëgjuar në.

Dot white ka një top gri, që do të thotë se qëndron më shumë se ajo mund të në një tryezë të bardhë krevat-side, për shembull. Ju mund të merrni xhaketa pak për bazë në lëkurë apo pëlhurë, nëse plastike me shkëlqim nuk e prerë atë me mjaft dekor tuaj.

Çfarë do të bëjë?

amazon echo dot shqyrtim
Shtypni butonat në krye për të kontrolluar volumin e ndërtuar në Gjuha ose prodhimit të folësit tuaja lidhur. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

The Echo Dot mund të bëjë çdo gjë që mund të bëjë Alexa. set up është njëjtë si Echo: atë në prizë, të hapur app Alexa në smartphone tuaj dhe ndiqni udhëzimet për të lidhë atë me rrjetin Wi-Fi.

Pasi dhe drejtimin, Alexa mund të kryejnë një shumëllojshmëri të ndihmës karakteristikat tuaja tipike. Ajo do të vendosur timers, ju tregojnë kohën, vendosur alarmet, ju tregojnë se çfarë dita juaj duket si nga kalendarin tuaj lidhur, ju tregojë për ndërroj tuaj ose të motit dhe për t'iu përgjigjur pyetjeve rreth të gjitha llojet e gjërave.

Alexa ka qasje në një shumë mjaft e informacionit, por volumi i madh i të dhënave Google ka në majë të gishtave të saj, që do të thotë Alexa do të luftojnë me pyetje të caktuara, kur një kërkim zë Google mund të mos.

Dallimi i madh është se Alexa përgjigjet në një mënyrë çuditërisht të njeriut, dhe mund të pothuajse gjithmonë të kuptojnë se çfarë ju kam thënë edhe në qoftë se nuk mund të përgjigjet në pyetjen, që do të thotë se duhet të merrni më të mirë me kalimin e kohës sa më shumë të dhënave është shoveled në inteligjencën artificiale backend.

Alexa ka të ashtuquajturat aftësitë që mund të shtohet për të. Këto app-si gjëra të dhënë aftësitë e saj të reja. Shumë kompani dhe shërbimet kanë aftësi. Aftësi Guardian do të lexoni lajmet, Titujt ose komente, për shembull. Aftësi National Rail do të ju tregojnë se çfarë ndërroj juaj hekurudhor duket si. Aftësi Allrecipies do të jetë në gjendje për të lexuar ju një 60,000 recetave të ndryshme.

Por ndoshta grup më të mirë të aftësive në dispozicion për Echo Dot kontrolle të zgjuar në shtëpi. Këtu është ku Dot shkëlqen: ajo ka një gamë të gjerë të mbështetjes për pajisje smart lidhur, nga folës dhe kontrollet e largët, të dritave, makina kafe apo diçka lidhur me një Samsung SmartThings qendër.

Alexa, ndizni dritat në dhomën e ndenjes

amazon echo dot shqyrtim
Drita e kuqe mbi butonin dhe unazë të lehta të memec tregojnë kur Alexa nuk mund të dëgjoni ju më për kur të doni një privacy të vogël. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Nga kutia ajo punon me Philips Hue, ndërsa aftësitë ekzistojnë për Fole, zgjua, Honeywell, Tado, LightwaveRF dhe LIFX, me Sonos pritet së shpejti.

Pasi i tëri ju mund të urdhërojë vetëm për ndonjë gjë. Ju duhet të mbani mend emrin e gjë që ju jeni duke u përpjekur për të komandës, por brenda app Alexa ju mund grupit gjëra për të kthyer ato në dhe jashtë me një komandë.

Ndryshe nga shumica e sistemeve të tjera të zgjuar në shtëpi, një artikull të vetëm mund të vendosen në grupe të shumta që do të thotë një dritë dhomë gjumi mund të jetë në grupin "gjumi", si dhe në grupin "lart" dhe ndoshta një grup "shtëpi", në mënyrë që ju mund të kthehet vetëm dritat gjumi në, e tërë The Upstairs apo fikur shtëpi të tërë, kur ju jeni duke ecur nga dera.

Ju mund të rregulloni ndriçimin, ngjyrë, Skena apo ndonjë gjë tjetër llambat mbështetje, por ndriçimi është vetëm fillimi. Pothuajse çdo aplikim i zgjuar në shtëpi mund të kontrollohet me anë të zërit me lidhjen e duhur.

Ju mund të vendosni temperaturën me anë të një Fole, vendosur kafe duke shkuar nëpërmjet një smartplug, kaloni në TV ose off, vendosur kanalin ose të bëjnë ndonjë gjë shumë e shumë me pajisje të lidhur në një qendër SmartThings.

The Echo Dot nuk duhet të përdoret në izolim ose. Nëse ju jeni në rreze dëgjimi i dy Dots apo një tjetër pajisje Echo, vetëm një i afërt do të përgjigjeni për komandat tuaj. Amazon edhe i shet ato në pako: blerë pesë të merrni një e gjashta lirë, ose të blejnë 10 dhe për të marrë dy të lirë. Është e qartë se ajo dëshiron që ju të vënë ato në të gjithë shtëpinë tuaj.

vëzhgimet

amazon echo dot shqyrtim
Këtu unë kam përdorur maskimin në të gjithë pjesën e prapme të Dot dhe një ndërmjetëse ngjitet që përkohësisht të ngrejë atë në mur. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian
  • Ajo punon çuditërisht mirë kur montuar në mur, por ju duhet për të tërhequr off pad gome ose të ju bëjë kllapa vetë
  • Alexa reklama në TV vendosur të tyre
  • Herë pas here radio do të vendosë të tyre
  • Kur ju keni marrë është i tëri deri në altoparlantët e Dot vetëm do output audio e saj me anë të këtyre folësve, kështu që ata duhet të lihet në të gjithë kohën për të mundësuar atë për të folur me ju, edhe nëse ju nuk jeni duke luajtur muzikë
  • IFTTT dhe mbështetje Logitech Harmonia do të vijnë së shpejti, e cila do të zgjasë shumë mbështetjen zgjuar e Alexa-së në shtëpi
  • Ju duhet të mendoni me kujdes për atë që ju jeni duke shkuar për të thirrur secilin prej pajisjeve të lidhura, sepse ju do të keni për të thënë emrat e tyre në Alexa që ato të aktivizohet në baza individuale

Çmim

Amazon Echo Dot shpenzimet £ 50 në të zezë ose të bardhë. The Shpenzimet më të mëdha Echo £ 150.

Vendim

The Echo Dot është çdo gjë që është e madhe për kryetar të madhe Echo kondensuar në një top hokeji vogël që kushton një të tretën e çmimit.

Të jesh në gjendje për të shprehur gjërat e kontrollit, pa pasur nevojë për t'u tërhequr nga një telefon ose të shtyjë një buton shënon një hap masiv përpara për internet e Gjërave. Aktivizimi, ndryshuar, kalimi gjërat jashtë dhe të qitjes deri rutinat automatizimi me anë të zërit të ndihet e natyrshme dhe e kënaqshme: nuk ka asgjë fare si marshimi në një dhomë dhe të komanduar dritat për të aktivizuar.

Alexa nuk është krejt e gjithë-pushtues asistent zë ajo premton të jetë vetëm ende, por Dot merr punën e bërë në një mënyrë asgjë tjetër mund.

Rekuizitë: array shkëlqyer mic do të thotë se pothuajse gjithmonë mund të dëgjojë, vogël, por me zë të lartë të mjaftueshme për të dëgjuar në mënyrë të qartë, mbështetje e madhe pajisje, memec qartë, kthen vjetër Hi-Fi në një smart, Gjuha zë të kontrolluar, kontrollit zë pajisje IOT

Cons: me të vërtetë duhet të jetë i lidhur me një drejtues për muzikë, nuk mund gjithmonë të përgjigjet në pyetjen, gjithmonë-dëgjim objekt në shtëpinë tuaj, nuk e mbështet shumë kalendarë përdoruesit apo informacione personale, Llogaria Vetëm një Spotify ose Amazon muzikës mund të jetë i lidhur në çdo kohë

Komente të tjera

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Artikuj që kanë lidhje