6.6-Tërmeti godet off Bougainville png-së

6.6-quake hits off PNG’s Bougainville

Një tërmet i fuqishëm 6.6-magnitudë goditi off Papua New Guinea-së Bougainville Island të shtunën, por nuk kishte asnjë rrezik për një cunami të gjerë, Sizmologët thanë.

Tërmeti, luspa mbrapa nga një magnitudë fillestare raportuar të 6.9, goditur në 0104 GMT dhe u përqendruar 59 kilometra (36 milje) në jugperëndim të qytetit të Panguna në Bougainville në një thellësi prej 24 kilometra, the Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha.

Në vlerësimin e saj fillestare, USGS tha se ka pasur një mundësi të ulët të viktimave dhe dëmit.

Sipas Qendrës Paralajmërimit Pacific Tsunami me bazë në Hawaii nuk ka pasur kërcënimi i një cunami shkatërrues përhapur bazuar në të dhënat historike.

Geoscience Australia matur tërmetin në shkalle 7.0 dhe tha se u ndje ndoshta brenda një rreze të gjerë, me potencial për dëmin lokalizuara lëkundje.

“Sepse kjo është një ngjarje e tillë e madhe ka një mundësi e dëmit në atë zonë,” sizmologu Emma Mathews tha AFP.

“Por kjo është asgjë jashtë zakonshëm për një vend të tillë të tërmetit-prirur.”

Mathews tha se ishte i fundit në një grumbull të fundit të tërmeteve në rajon Panguna, me pesë ngjarje të shënuar në javën e kaluar, duke përfshirë madhësinë e fuqishme 7.6 dhe 7.5 Dridhjet që shkaktoi një alarm cunami lokal.

Këto Tërmet u ndjenë në nivel lokal, por nuk ka pasur raporte për dëme të konsiderueshme nga Bougainville largët dhe të izoluar, i cili ulet në mes të ishullit të Guinesë së Re dhe Solomons.

Të zëra shkaktuar panik në kryeqytetin Solomons Honiara, rimëkëmbur nga përmbytjet fillim të këtij muaji që pretendonte të paktën 21 jeta.

“Kjo është mjaft e një zonë aktive, një zonë aktive tektonike që merr një frekuencë të lartë të aktivitetit të tërmetit,” Mathews tha.

Tërmete e përmasave të tilla janë të zakonshme në PNG, i cili ulet në të ashtuquajturën Paqësor “Unaza e zjarrit”, një pikë e nxehtë për aktivitetin sizmik për shkak të fërkimit në mes të pllakave tektonike.

Në tetor, një tërmet 7.1-magnitudë goditi në të njëjtën zonë — rreth 65 kilometra në perëndim të Panguna.

Vitin e kaluar në muajin shkurt në qytetin e largët të Lata në Solomons u godit nga një cunami shkatërrues pas një tërmeti 8.0 ballësh. Cunami lënë të paktën 10 të vdekur, shkatërruan qindra shtëpi dhe la mijëra njerëz të pastrehë.

Repost.Us – Republish këtë tekst
Ky artikull, 6.6-Tërmeti godet off Bougainville png-së, është botohet njëkohësisht nga AFP dhe është postuar këtu me leje. Copyright 2014 AFP. Të gjitha të drejtat e rezervuara

Enhanced nga Zemanta

Artikuj që kanë lidhje