30 Ide dhuratë e Krishtlindjeve për fëmijët tech-tru

30 Christmas gift ideas for tech-savvy children

 

Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “30 Ide dhuratë e Krishtlindjeve për fëmijët tech-tru” është shkruar nga Stuart peshkoj me rrjetë fundore, për theguardian.com të enjten 26 nëntor 2015 07.00 UTC

Për prindërit që kërkojnë të çmimit fëmijët e tyre larg nga një jetë në internet, ka shumë të prekshme, shpikës, produkte arsimore dhe / ose zbavitëse fizike atje për fëmijët tech-tru e 2015.

Nëse ju jeni një prind, kujdestar, afërm apo mik i familjes - dhe çfarëdo varg tuaj të çmimeve - ju jeni prishur për zgjedhje kur është fjala për dhurata të teknologjisë së lidhur me këtë vit. Këtu janë disa nga shembujt më të mirë.

Amazon Fire HD Kids Edition
Amazon Fire HD Kids Edition

1. Amazon Fire HD Kids Edition Tablet (£ 100)

Në qoftë se fëmijët tuaj janë vazhdimisht duke u përpjekur për të marrë në duart e tyre në tabletë tuaj, ajo mund të ketë kuptim për të blerë ato vete - me rregullat e përshtatshme se sa ata e përdorin atë, sigurisht. Tabletë Amazon fëmijë fokusuar është edhe vlerë një sy. Për £ 100 që ju të merrni një pajisje therës me një rast chunky rubberised për të mbrojtur atë nga pika - me zjarr Amazon për Kids Unlimited £ 3,99-a-muaj abonim bundling Apps, libra dhe lojëra.

Rishikim i plotë i Fire HD Kids Edition

Coding për fillestar Përdorimi Scratch.
Coding për fillestar Përdorimi Scratch.

2. Coding për fillestar Përdorimi Scratch (£ 13)

Libri dijes ka botuar libra për fëmijë për programimin që nga fund të viteve 1970, dhe lirimin e saj të fundit i përshtatet mjeshtërisht në atë trashëgimi gjobë. Libri fokusohet në Scratch, mjedisi vizuale programimi që është duke u përdorur në një numër në rritje të shkollave britanike për të futur fëmijët të kodimit. Kjo është një hyrje të aksesueshme, duke ecur fëmijët përmes bazat para se të bëhet e tyre ka filluar në disa projekte argëtim të shtrihet aftësitë e tyre.

intervistë: Lisa Watts Usborne mbi mësimin e fëmijëve për kodin

Minecraft Stop-Motion Movie Krijuesi.
Minecraft Stop-Motion Movie Krijuesi.

3. Minecraft Stop-Motion Movie Creator Animation Studio (£ 30)

Miliona fëmijë love duke luajtur Minecraft, si dhe të shikuar në internet videot që janë krijuar duke e përdorur atë duke YouTubers si Stampy dhe diamanti Minecart. Kjo kit nga Mattel ka për qëllim për ta kthyer fëmijët në tregimtarët blocky në të drejtën e tyre, megjithëse. Është një grup i props dhe karaktere mini-figura që mund të organizohet, pastaj u zhvendos për të krijuar filma stop-lëvizje duke përdorur (falas) Aplikacioni shoqërues për Android ose iOS.

Haynes Build Own motor V8 juaj
Haynes Build Own motor V8 juaj.

4. Haynes Build Own motor V8 juaj (£ 40)

Sa prindër moderne ndjehen me të vërtetë në shtëpi kur i hedhur sytë në zorrët e makinat e tyre? Ndoshta është koha për të trajnuar fëmijët tanë. Kjo kit nga kompania prapa manualet e famshme e makinave është një motor plotësisht funksional benzinë ​​V8, të cilën fëmijët mund të ndërtuar nga e para. Ndezje kandelat elektrike dhe tingujt regjistrohen nga gjë e vërtetë janë të përfshira.

Incredible Intergalactic Journey Faqja
Incredible Intergalactic Journey Faqja.

5. Incredible Intergalactic Journey Faqja (£ 20)

Kjo nuk është një vegël: aq sa fëmijët tuaj janë të shqetësuar, kjo është vetëm një libër të shtypura. Por teknologjia është në prapaskenë. I parë, sepse është e personalizuar me emrin e fëmijës suaj, duke ndjekur më nga botuesi harruar librin e parë të emrit tim Boy The Little / vajzë që ka humbur Tij Emri / saj. Por së dyti, sepse adresa juaj është përdorur për të bërë faqen e fundit një hartë satelitore të shtëpisë tuaj. Shikojnë nofullat e fëmijëve tuaj, të bjerë, kur ata e kuptojnë.

intervistë: Lost My Name tregon një përrallë financimit $ 9m

SAM Muzeu Shkenca Inventor Kit
SAM Muzeu Shkenca Inventor Kit.

6. SAM Muzeu Shkenca Inventor Kit (£ 100)

Mikro-elektronike mund të jetë bërë një rikthim në një numër të shkollave, por duke marrë në duart-në me hardware ende mund të jetë frikësuese për fëmijët. Inventor Kit Muzeu Shkencor synon për ta bërë atë më të kapshëm, me një kuti me sensorë dhe sinjalizon që mund të jetë i lidhur me valë dhe të kontrolluar nëpërmjet një app shoqërues. pesë projekte, nga dërguar kodin Morse për të luajtur një makinë daulle, janë të përfshira.

PlayOsmo Starter Kit
PlayOsmo Starter Kit.

7. PlayOsmo Starter Kit (£ 70)

Osmo është një iPad accessory për qëllim 5-13 vjeçarë, me një bazë se tabletë qëndron në, dhe një pasqyrë që i jep në krye të saj për ta kthyer tryezën tuaj në një "fushën e lojës". Kjo do të thotë fëmijët mund të vendos numrin apo letër të furnizuar pllaka, copa druri puzzle ose vizatimet e tyre në frontin e iPad për të luajtur të mësuarit dhe të krijimtarisë lojra Osmo-së. Ajo ka shumë potencial për zgjerim të ardhshëm.

Kids Boom
Kids Boom.

8. Bum kufje Kids Coloud (£ 25)

Nëse fëmijët tuaj janë prish Justin Bieber, One Direction ose Cradle Of Filth Taylor Swift në ju, këto ngjyra mbi-veshit kufje mund të jetë vetëm gjë për të mbajtur Krishtlindjeve tuaj qetë. Ata janë të lehta, por të ndjehen si ata mund të dëmtohet, dhe tipar më tërheqës për prindërit mund të jetë ndërtuar në kontrollin e volumit që ju mundëson për të kufizuar se si me zë të lartë që fëmijët tuaj të luajnë muzikën e tyre.

Bota e Warriors: Një hero të ri
Bota e Warriors: Një hero të ri.

9. Bota e Warriors: Një hero të ri (£ 7)

Nuk është një pjesë e teknologjisë, por më tepër një roman i bazuar në një lojë të lëvizshme: Mind histori-themed Bota e Warriors Candy, e cila si Moshi Monsters e njëjta kompanisë, ka pjellë një mori e mallrave në kohë për Krishtlindje 2015. Kështu mund një lojë celular me të vërtetë të inkurajuar fëmijët që të lexojnë? Bazuar në gëzimin e një heroi të Ri dy bijtë e mi ', po. Kjo është një përrallë të angazhohen në lidhje me disa nga personazhet kryesore të lojës, i cili ndjehet si një histori të duhur sesa një spin-off hollë promovuese.

intervistë: Mind bisedimet Candy botën e Warriors

Tiggly Words
Tiggly Words.

10. Tiggly Words (£ 25)

Një tabletë accessory, këtë herë për fëmijët e vegjël - dhe duke punuar me tableta Android, si dhe iPads. Çfarë ju merrni për tuaja 25 quid është një grup i letrave fizike - pesë zanoret - të cilat janë të njohura nga Apps Tiggly kur vendoset në prekje tabletë. Këto Apps - Tiggly Doctor, Tiggly Story Maker, Tiggly nëndetëse dhe të reja Sesame Street Alphabet Kuzhina Reading the - janë të lirë, duke përdorur letra për të ndihmuar fëmijët të praktikojnë akustikë, zgjidhjen e problemeve dhe fjalë aftësitë e ndërtimit, ndër të tjera.

Stargazer Lottie
Stargazer Lottie.

11. Stargazer Lottie (£ 20)

Duke i dhënë "zgjuar" Barbie doll një miss për arsye të privatësisë? Stargazer Lottie mund të jetë një alternativë interesante. Karakteri është një astronom me teleskopin e saj dhe veshje të përshtatshme, të ngrohtë për gjatë natës stargazing. Cfare ka me shume, krijues i saj ka punuar me Agjencinë Evropiane të Hapësirës, e cila ka nisur një faqe interneti shok për të inkurajuar fëmijët që të mësojnë më shumë për qiellin mbi.

Marbotic zgjuar Letrat
Marbotic zgjuar Letrat.

12. Marbotic zgjuar Letrat (£ 50)

Më shumë letra projektuar për t'u përdorur me një tabletë - iPad vetëm në këtë rast, tani për tani - me Marbotic furnizimin me vlerë një alfabet të tërë-së letrave druri prekje-njohur. Duke filluar jetën si një projekt Kickstarter crowdfunding, Letrat zgjuar do të ketë dy Apps shok kur ata të dalin në shitje në fillim të dhjetorit - Alphamonster dhe Vocabubble - me më pas në 2016. Një kthesë neat modern në puzzles druri, letër.

Prekni Board Starter Kit
Prekni Board Starter Kit.

13. Prekni Board Starter Kit (£ 95)

Më shumë mikro-elektronike me këtë kit, e cila blends telave dhe klipe alligator me Papercraft tradicionale - stickers, Cutouts dhe stencils janë të përfshira në kutinë. Thelbi është aktuale Bordi kontakt: një kompjuter Arduino me 12 elektroda, që mund të jetë i lidhur duke përdorur "bojë elektrike" - bojë përçueshëm që mund të pikturuar në të materiale të tjera për të kthyer ato në sensorë. Tre projekte janë sugjeruar në kutinë, me më shumë frymëzim në faqen zyrtare.

Përshëndetje Ruby: Adventures në Coding
Përshëndetje Ruby: Adventures në Coding.

14. Përshëndetje Ruby: Adventures në Coding (£ 11)

Synon djemtë ashtu edhe vajzat, Përshëndetje Ruby është ide e zhvilluesi Finlandisht Linda Liukas, që ngritur $ 380K në Kickstarter në 2014 të crowdfund librin e saj të mësuar bazat e programimit për fëmijët. Ruby është ylli i librit, e cila është gjysma e histori dhe aktivitete gjysmë coding lidhura. Në vend se të mësojnë gjuhë të veçanta, ajo fokusohet në të menduarit kompjuterike: zbërthimin e detyrave në hapa, diktim modelet dhe më shumë.

intervistë: Linda Liukas në frymëzim për Përshëndetje Ruby

Krijesat Toca Paper
Krijesat Toca Paper.

15. Krijesat Toca Paper (£ 20)

Toca Boca është një nga më krijues, zhvilluesve app për fëmijë kreativ në botë, me personazhet e tij quirky animuar duke i kënaqur miliona fëmijëve në vitet e fundit. Creatures Toca letre nuk është një app, megjithëse: kjo është një "set play" i pjesëve ngjyra critter bërë nga karta, të cilën fëmijët mund të çarë së bashku megjithatë ata si për të bërë karakteret e tyre.

intervistë: Planet Toca Boca për të marrë në video online

Da Vinci Junior 3D Printer
Da Vinci Junior 3D Printer.

16. Da Vinci Junior 3D Printer (£ 300)

mirë, 3D printera mund të mos jetë në krye të listës së Krishtlindjeve paraqet për shumicën e prindërve - lëre brenda buxheteve të tyre - por për ata që dëshirojnë të lënë fëmijët e tyre të lirshme në teknologjinë përpara turmave, Vinçi Jr Da është një vlerë të provoni. Ajo premton për të shmangur dhimbjet e kalibrimit të modeleve më komplekse, dhe ka vet komunitetin e saj në internet për fëmijët për të gjetur 3D dizajne interesante për të printuar.

Kano Kit
Kano Kit.

17. Kano Kit (£ 90)

Fillimin britanik Kano është një tjetër kompani duke u përpjekur për të marrë fëmijët informatikë - dhe në këtë rast, ata të ndërtuar kompjuterin vetë. pajisja e saj është bazuar në të fundit kompjuter e Raspberry Pi, shtuar me një tastierë të ndritshme portokalli dhe software për të marrë fëmijët e bërë muzikë, programimit dhe madje pavlerë në lidhje me Minecraft. gjithashtu re: a £ 110 "kit ekran" për fëmijët për të ndërtuar shfaqjen e tyre portativ.

Rishikim: çfarë është si marrjen e një kompjuter Kano me fëmijët tuaj

EE Robin
EE Robin.

18. EE Robin tabletë (£ 30 + kontrata mujore)

Një alternativë për Amazon Fire HD Kids Edition (ose të kalojë-on iPads) është Robin operatori celular EE-së, i cili filloi në tetor. Kjo është një tabletë Android që vjen preloaded me Apps, lojra dhe e-libra, si dhe qasje të lirë në (i shkëlqyer) Shërbimi Hopster, që tufa streaming TV tregon me edukative mini-games. Kontrollet prindërore dhe një sistem web filtrim janë të përfshira edhe.

Book bukur Stampy-së
Bukuroshe Libri Stampy-së.

19. Bukuroshe Libri Stampy-së (8 £)

Nëse keni fëmijë të cilët duan Minecraft dhe YouTube, ju do të tashmë e dini të gjithë për Stampy - aka britanike YouTuber Joseph Garrett. Duke tërhequr më shumë se 6.6 milion abonentë të kanalin e tij, këtë vit ai filloi librin e tij të parë me botues Egmont. Kjo është një përzierje e karikaturave, kuize, Fakte rreth Stampy dhe miqtë e tij, dhe idetë e aktivitetit - plus një recetë tortë - me shumë referenca për tifozët e tij të rinj në vend. Më shumë se vetëm një të holla-në vjetore.

intervistë: nga Minecraft për librat, çfarë Stampy bëri tjetër

Dot dhe Dash
Dot dhe Dash.

20. Dot Dash dhe kodim robots (£ 130)

Më shumë coding për fëmijët - një temë e madhe në 2015 - me përjashtim të kësaj kohe ka një palë e robots rrumbullt për të ndihmuar. Dot është ai i palëvizshëm në të djathtë që duket si një Webcam, ndërsa Dash është shoqëruesi i saj më i madh, të aftë për të që përsëritet nëpër dhomë. Të dyja janë të kontrolluara nga stringing së bashku blloqe të kodit në aplikacionet e tyre shoqëruese, që synojnë për të mësuar fëmijët e parë programimin e aftësive.

Mund robots programueshëm Dot dhe Dash mësojnë fëmijët tuaj të kodit?

Rasti Techair Universale Tablet for Kids.
Rasti Techair Universale Tablet for Kids.

21. Rasti Techair Universale Tablet for Kids (£ 25)

Çfarëdo tabletë fëmijët tuaj janë duke përdorur - mirë, për sa kohë që kjo është një 10.1-inch, edhe pse një version shtatë-inch është gjithashtu në dispozicion - ky rast është një nga idetë më të mira për mbrojtjen e atë. Jo vetëm për shkak se ajo do të ju kursejnë nga dreaded ekran-çarje nëse pajisja është rënë në dysheme. Pika e shitjes këtu është se jashtë i çështjes është fshij, e pastër, me stilolapsa lahet dhënë për fëmijët për të shkarravitje doodles tyre mbi rastin dhe ngjyra e tyre në.

Mjedër Pi 2 Model B
Mjedër Pi 2 Model B.

22. Mjedër Pi 2 Model B (£ 26)

Ankesa kryesore e kompjuterit Kano është se ai e bën Raspberry Pi pak më të arritshme për fëmijët. Por nëse ata (ose ju) janë më të sigurt, ju mund të dëshironi të shkoni direkt në të lëndëve të para dhe për të blerë më të fundit Pi Board Computer. Është gjashtë herë më shpejt se modeli i mëparshëm, dhe të aftë për të mbështetur Windows 10 Sistemi operativ Linux në qoftë se nuk është gjë e juaj. Ju do të duhet për të blerë pajisje të tjera si një ekran dhe tastierë, por vënë një sistem të Pi-bazuar së bashku nga e para mund të jetë një projekt i përbashkët me të vërtetë zbavitëse.

Minecraft Gameband
Gameband.

23. Gameband (£ 65)

Një dhuratë më shumë për fëmijët Minecraft-çmendur: kjo është për ata që janë duke luajtur lojë Mojang në një kompjuter desktop më tepër se një tastierë apo pajisje të lëvizshme. Gameband është një grup që vishet, kur mbyllën në përmes USB, mbështet botëve Minecraft fëmijëve, në mënyrë që ata mund të marrin ato për të luajtur në shtëpitë e miqve. Disa botëve vijnë preloaded, dhe pajisja gjithashtu punon si një orë pixellated - të plotë me software të rregulloje shfaqjen e saj.

DIY Electric Brumë Kit
DIY Electric Brumë Kit.

24. DIY Electro Brumë Kit (£ 15)

në të vërtetë, çdo produkt mbi të mrekullueshme Teknologji do të na shpëtojë Faqja e internetit është me vlerë konsideratë tuaj për gifting Krishtlindjeve. Por kjo është DIY Electro Brumë Kit që mund të jetë më joshës: kjo është një koleksion i dritave, çelsin dhe sinjalizon projektuar për të shtypur në play-Doh (ose brumë që ju keni bërë me fëmijët tuaj në shtëpi) për të krijuar ngjyra - dhe squidgy - qarqet elektronike. Faqja e internetit ofron shumë ide për çfarë duhet të bëni, nëse frymëzim mungon.

Konstruktor Meccanoid G15 KS Robot.
Konstruktor Meccanoid G15 KS Robot.

25. Konstruktor Meccanoid G15 KS Robot (£ 170)

Po, është e shtrenjtë. Po, ndërtimin e saj do të ngjarë të thith deri tërë mëngjes e Krishtlindjeve tuaj të paktën - ajo ka më shumë se 1,100 copa. Por humanoid konstruktor-së(ish) robot është deri atje me Mindstorms Lego EV3 bot si një mënyrë të shkëlqyer në robotikë për krijuesit e rinj. Ashtu si me pajisje të tjera në këtë përmbledhjen, ka një app shoqërues për të kontrolluar G15, edhe pse fëmijët mund gjithashtu mësojmë atë nëpërmjet fjalës dhe të lëvizjes.

Night Zookeeper dhe Spiunimi Giraffes
Night Zookeeper dhe Spiunimi Giraffes.

26. Night Zookeeper dhe Spiunimi Giraffes (£ 7)

Një libër tjetër traditonal print, por përsëri, Kjo ishte pjellë nga një botë dixhitale. Në këtë rast, kjo është Night Zookeeper, komuniteti në internet ku fëmijët ëndërrojnë dhe të nxjerrë kafshët e tyre magjike, gjatë leximit (dhe krijimin e) tregime dhe duke luajtur një lojë për të mbrojtur kopshtin zoologjik të tyre. Tani ka libër për të zgjeruar mbi botën dhe krijesat e saj, plotë me gjirafat spiunazh dhe një kohë-udhëtojnë elefant. Kjo ishte një nga librat e parë që kam kapur tim (parë hezitojnë-lexues) lexim gjashtë vjeçar i biri vetë pasi dritat-out - lavdërimi i lartë në të vërtetë.

intervistë: Night Zookeeper ofron fëmijëve një mënyrë të re për të krijuar dhe të luajë

Ozobot Bit
Ozobot Bit.

27. Ozobot Bit (£ 50)

Harrojeni humanoide: kjo xhepi-sized robot është më kujton një vjetër-shkollën Apple iMac miun. Ajo pako shumë Smarts pse: Fëmijët "programi" pajisja duke tërhequr linjat dhe blloqe me ngjyrë në letër, të cilat janë përkthyer në komandat me mjet e saj programore OxoBlockly. Apps shok Ozobot për Android dhe iOS do të mësojnë fëmijët se si për të marrë maksimumin nga robot.

Tube Heroes DanTDM.
Tube Heroes DanTDM.

28. Tube Heroes DanTDM Hero Pack (£ 15)

Si mund shifrat e veprimit të ketë një kënd të teknologjisë? Kur ata janë të bazuara në YouTube famshme, sigurisht. gamer britanik Daniel "Diamond Minecart e" Middleton ka një nga kanalet më të njohura në botë në 2015 në sajë të aventurat e tij Minecraft. Ai ishte gjithashtu një nga yjet e para që të shndërrohet në një "tub Heroes" figura të veprimit, përfunduar me ujku e tij të zymtë. Të tjerët në seri përfshijnë CaptainSparklez, Sky dhe të Tobuscus - të gjithë emra të njohur për tifozët e rinj Minecraft.

analizë: Diamond Minecart bëhet YouTuber më popullore

Ravensburger Shkencës X Elektronikë dhe Circuitry
Ravensburger Shkencës X Elektronikë dhe Circuitry

29. Ravensburger Shkencës X Elektronikë dhe Circuitry (£ 30)

Më shumë mikro-elektronike, në një të menduar mirë jashtë kuti të truket që synon për të marrë fëmijët në duart-në me transistorëve, resistors, kapacitoreve dhe telat. Fokusi është në fëmijët ndërtimin e projektet e tyre, nga dritat dhe alarmet në një altoparlant për muzikën e tyre. Ka tetë projekte në të gjithë, por shumë frymëzimi për eksperimente të mëtejshme, pasi ata kanë qenë të përfunduar.

Unë spiun me sytë pak e mia: Gjërat që Spy në Meje
Unë spiun me sytë pak e mia: Gjërat që Spy në Meje.

30. Unë spiun me sytë pak e mia: Gjërat që Spy në Meje (£ 0.01)

Një për fëmijët pak më të vjetër. Kjo mund të duket i lirë dhe disi i ashpër për të jepni fëmijëve tuaj një dhuratë që t'ju kushtojë një qindarkë dhe mund të shkaktojnë paranojë. Por ata duhet të mësojnë diku (në lidhje me arsyet e paranojës, jo për cheapness tuaj dhe churlishness - edhe pse që shumë). Ky libër nga firma të teknologjisë Hide My Ass "detaje 27 Produktet internet-lidhur Pajisje shtëpiake dhe pajisje që mund të hacked në ose të përdoren për të spiunuar njerëzit pa dijeninë e tyre ". Gëzuar Krishtlindjet…

Kjo është e 30 ideas for your Christmas gifting, por ajo që kemi humbur? Seksionin e komenteve është e hapur për sugjerimet tuaja e dhurata të teknologjisë të lidhura për fëmijët.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010