Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “2015 do të jetë në gjendje të mirë tech vit merr nën lëkurë” ishte shkruar nga Charles Arthur, për The Observer më 9 dhjetor e martë 2014 10.00 UTC

Dëshironi të dini se sa ekspozimi ultravjollcë ju keni pasur në një ditë vere? Vitin e ardhshëm, një rrëshqitje e flokëve mund t'ju them.

Nevoja për të monitoruar aktivitetin elektrik zemrës tuaj? Një palë kufje do të mund ta bëjë këtë dhe ushqeni të dhënat në smartphone tuaj.

Të dyja këto janë vetëm rreth qoshe. Për vitin e kaluar apo më shumë, Aplikimi kryesor i teknologjisë "të vishet" ka qenë për detyra shumë të thjeshta - të matur se sa hapa ju keni marrë, guessing kalorive sa keni konsumuar duke bërë kështu, dhe matjen e kursit tuaj të zemrës si ju e bëri këtë. Por në 2015, ne do të jemi duke ecur e kaluara që, thonë ekspertët, me një jehonë të produkteve në lidhje për t'u nisur. Apple Rights Watch, pritet të dalin në shitje në pranverë, do të marrë idenë gjendje të mirë përtej teknologjisë etur dhe përdoruesit e palestër, për publikun e gjerë. "Kjo ndoshta do të merrni më shumë aspirator se çdo gjë deri tani, vetëm për shkak se është Apple,"Thotë Ruth Thomson, menaxher fushatë për zhvillimin e produkteve të konsumit në Cambridge Consultants, i cili ka ndjekur hapësirën wearables me qëllim. "Ata duket se kanë këtë metodë magjike të marrë njerëzit për të blerë gjëra."

Megjithëse kapacitetet e saj të plota nuk janë të njohura ende, shikojnë ka rrëmbyer tashmë një ton publicitet thjesht duke u njoftua - eclipsing smartwatches tjera të shpallura më herët këtë vit nga kompanitë, duke përfshirë Samsung, LG dhe Motorola. "Nuk ka një smartwatch rrjedhë ende,"Thotë Thomson. Por ajo e sheh potencial për wearables për të zgjeruar përtej numërimit të thjeshtë - hapa, kalori - në diçka që me të vërtetë lidh.

Rrëshqitje flokët UV është një ide Cambridge Consultants është duke punuar në; një tjetër është një kostum ngulitur me teknologji që komunikon me veten e saj, kështu që elementët ndryshme "talk" për njëri tjetrin. "Hapi tjetër është për të bërë wearables vërtet në gjendje të mirë,"Thomson thotë.

Smartwatches, që (përgjithësisht) lidheni me telefonin tuaj për të shfaqur njoftimet nga Apps që konkurrojnë atje, ka të ngjarë të jetë në ballë të filluar me. Kompania Research Futuresource gjetur interes në blerjen smartwatches më shumë se dyfishuar, dhe aty kishte qenë një 50% rritet në synimin për të marrë një tracker palestër midis majit dhe tetorit 2014; Ndryshimi më i madh ishte në mesin e pronarëve të iPhone, ndoshta kur ata e panë Apple zbulojë shikojnë e saj në shtator. Një tjetër kompani Analiza, Research dëllinjë, beson se ajo do të marrë katër vjet më parë smartwatches arrij gjurmuesit palestër në vëllimit të shitjes, thjesht sepse gjurmuesit janë më të lira.

Një fokus kyç për 2015 do të jetë shëndetësor. Microsoft ka treguar tashmë jashtë saj Bandë, një palestër dhe shëndetin tracker dore-montuar (që gjithashtu mat ekspozimit UV). Microsoft, Google dhe Apple kanë nisur platformat e tyre "shëndetësore", për përmbledhë të dhënat në lidhje me atë që kemi bërë, apo për të matur të dhëna thelbësore për njerëzit që mund të kenë një gjendje shëndetësore. (Vetë sistemi im GP-së mund të lidh në HealthKit Apple në një iPhone, nëse përdoruesi i jep leje.) Mjekët janë të interesuar gjithnjë nga përdorimet e wearables për të dhënë informacion në lidhje me shëndetin. Dhe, edhe bota e financave është i interesuar: Bankat kanadeze janë duke kërkuar në potencialin për një rrip ore bërë nga një fillimin e quajtur Bionym që mat elementet unike të modelit tuaj EKG që të vërtetoj pagesat.

Shumica wearables ende duhet të kalojë "ta kthyer rreth" test, sipas Sonny Vu, themelues i njeri që nuk përshtatet, e cila e bën tracker aktivitetit Shine. Kjo është, do të ju kthehet rreth për të shkuar në shtëpi për të marrë atë në qoftë se keni gjetur ju do të lënë atë prapa në mëngjes? Por si ata të bëhen më të popullarizuara, dhe më fleksibël (pas UV slides ndjerë-flokëve, pse jo veshje ndotja-sensing?), ata do të mund të bëhet e domosdoshme.

E vetmja pengesë mund të jetë që wearables vërtet të suksesshme mund të përdoret për të spiunuar mbi ne. Një rast në Calgary, Kanadë, mund të jetë një i parë, ku të dhënat nga një Fitbit është duke u përdorur për të përpiqen për të treguar se një trajner palestër i cili pësoi një aksident kishin nivele të ulëta të aktivitetit se do të pritet për dikë në profesionin e saj. Rasti është pretenduar të jetë unik - por kjo është vetëm deri tani. Ndoshta në të ardhmen, wearables tona do të përdoren për të vërtetuar nëse ne me të vërtetë janë si aktiv si ne të pretendojnë të jenë, dhe me të vërtetë e ka drejtuar (ose ecni) ku dhe kur kemi thënë ne e bëmë.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

23147 0