2015: viti sensor gjurmë gishtash ndaluar duke qenë një mashtrim

2015: the year the fingerprint sensor stopped being a gimmick

sigurisë Smartphone nuk duhet të jetë një punë e përditshme në sajë të të dhënave biometrike në fuqi që bëjnë punët e tyre dhe për të marrë nga rruga e juaj pa kompromentuar të dhënat tuaja


Mundësuar nga Guardian.co.ukKy artikull me titull “2015: viti sensor gjurmë gishtash ndaluar duke qenë një mashtrim” ishte shkruar nga Samuel Gibbs, për theguardian.com më 27 dhjetor të dielën 2015 07.00 UTC

Mos harroni kur telefoni i parë kishte një aparat fotografik? I ishte e bukur, i sigurt, por ajo mori fotot plehrave dhe ju rrallë e përdorur atë. Pastaj ai mori një prekje capacitive, e cila ishte më e mirë se duke përdorur majë shkruese, edhe në qoftë se ju nuk mund të shkruani, si dhe duke përdorur një tastierë. Shpejt si përmirësohet dhe u bënë të domosdoshme.

Pastaj erdhi sensor gjurmë gishtash, dhe të keni menduar: vërtet? pse? Duke vënë në një gjilpërë nuk është se e dhimbshme, nuk kam me të vërtetë nevojë për këtë? Por tani ju nuk mendoj edhe për të sensor gjurmë gishtash, ose të gjitha ato sekonda ju keni ruajtur, për shkak se ju përdorni atë gjatë gjithë kohës. 2015 ishte gjurmë gishtash skaner e vitit erdhi nga mosha.

Disa vjet më parë, për të zhbllokuar telefonin tuaj ishte një çështje multi-tap - duke përdorur një gjilpërë me kokë të gjatë ose fjalëkalimin - çdo herë ekranin tuaj shkoi errët. Ajo ishte aq e lodhshme që shumë thjesht nuk u mërzit, duke lënë celularin dhe çdo gjë mbi të, të prekshme për një kriminel kalon. Ose vetëm për një mik i cili mendohet të dërguar tekste pista për nënën tuaj nga telefonin tuaj tregoi një "ndjenjë e humorit".

skanera gjurmë gishtash kanë ardhur për të na shpëtuar nga ankthi pafund zhbllokimin, dhe ato biseda të çuditshme me nënat tona, duke i mbajtur telefonat tanë të sigurt. Por ne nuk duhet të jetë i befasuar ata janë provuar në mënyrë të dobishme.

A Fingerprint
Shenjat e gishtave të mbetet një metodë efektive për të identifikuar dikë, me 98.6% saktësi. Fotografoj: Roger dhëmb për Guardian

Shenjat e gishtave kanë qenë në përdorim për qëllime të identifikimit sa më shpejt që 1858, si një mënyrë për të verifikimit të nënshkrimeve të kontratave. Që atëherë modelet e kreshtave lëkurës kanë qenë një metodë e thjeshtë dhe efektive për identifikimin e dikujt me një 98.6% Saktësia për një gisht të vetëm, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar Amerikan të Standardeve dhe Teknologjisë.

Të konsumit gjurmë gishtash skaner kanë qenë rreth e rrotull për të fundit 10 vjet, pajisur normalisht në kompjuter si një pajisje të sigurisë. Por skanera që detyrojnë përdoruesin për të shpullë gishtin e tyre në të gjithë një sensor provuar të jetë i ngadalshëm dhe jo të saktë të mjaftueshme për të njohur një përdorues 100% e kohës në të shkoni në fillim.

Ata ishin gimmicks. Diçka për të shitur një smartphone apo kompjuter që nuk shtojnë vlerë reale në jetën e shumicës së përdoruesve. Ata vetëm shtuar zhgënjimin në vend të reduktuar.

ID prekje Apple, një kontakt të bazuar në gjurmët e gishtave sensor ngulitur nën 2013 iPhone 5sbutton 's në shtëpi, ishte i pari që të njihen me teknologji mjaft e mirë për të besueshme identifikuar një pronar. Ajo ishte ishte më shpejt se duke hyrë në një pin dhe ju nuk duhet të shpullë, vetëm vendin një gisht në butonin në shtëpi për një të dytë apo më shumë.

5s iphone
Të iPhone 5S solli sensorë gishtash deri në zeroja në smartphones, duke i kthyer ato nga një mashtrim në diçka të dobishme. Fotografoj: Justin Sullivan / Getty Images

që prej 2013 sensorë gjurmë gishtash janë përmirësuar dhe të larmishëm. Vitin e kaluar pamë rivalët serioze nga Samsung dhe Huawei. Ky vit, pothuajse çdo telefon anije nisur me një sensor gjurmë gishtash të mirë, ndërkohë që edhe disa mes-varg dhe pajisje të ulët me kosto të erdhi pajisur me to.

Sot ata shfaqen në andback e përparme të pajisjes dhe madje edhe nën butonin e pushtetit në anën në rastin e Sony. Ata në përgjithësi e njohin shenjat e gishtave me rreth një 98% saktësinë dhe në nën një sekondë, e cila i bën ata pushtet-on dhe zhbllokuar me një prekje. Nuk ka gimmicks, vetëm një pjesë e sigurisë seamlessly integruar në përvojën moderne smartphone.

Apple të vendosur shtyllat e portës, por shumica e përdoruesve të Android kanë dy firma pak të njohur të falënderoj për këtë të lehtë të përdorimit upgrade: kompanitë suedeze Fingerprint Cards AB dhe biometrike Precise, një prej të cilave e bën hardware dhe tjetri software.

Në rastin e Android dhe iOS, shenjat e gishtave janë ruajtur në nivel lokal dhe nuk ktheu në një server – një hap i rëndësishëm i sigurisë si, ndryshe nga një fjalëkalim përdorues ose, ju nuk mund të ndryshojë gishtit tuaj në qoftë se ajo është vjedhur.

htc një A9
Apple nuk është e vetmja me një sensor gjurmë gishtash në frontin. HTC One A9 ka një formë si një tabletë. Fotografoj: Samuel Gibbs për Guardian

Pasi të keni përdorur një sensor gjurmë gishtash të mirë, kjo është çuditërisht e vështirë për të shkuar mbrapa për të pasur për të trokitje e lehtë në një pin ose shpullë një model për të zhbllokuar telefonin tuaj. Dhe kjo është vetëm fillimi. Shumica e smartphones me sensorë të gishtave të lejojë përdoruesit për të siguruar pjesë të tjera të telefonit me shifra e tyre, efektive zbutjen e problemit të duke u përpjekur për të kujtuar ose të hyjë në një kohë të gjatë, Fjalëkalimi i sigurt për të bërë blerjet e aplikacioneve, për shembull.

Nëse ju jeni duke filluar një smartphone në 2016 pa një sensor gjurmë gishtash, si edhe ju mund të lënë jashtë kamera selfie dhe të prekur ekranin too.

Hapi i menjëhershëm tjetër për skaner gjurmë gishtash ka të ngjarë të jetë në ekran skanimit. No button, asnjë sensor, vetëm një prekje që njeh kush prekur atë. Filma shkenca-fiction kanë qenë duke u përpjekur për të treguar se si ai punon prej vitesh, nëse ajo ndonjëherë do të mbetet për t'u parë.

Dhe shenjat e gishtave janë vetëm fillimi i valës së premtuar biometrike në teknologji. iris skaner, skanera dorë venë, Monitorimi i ritmit të zemrës dhe aspekte të ndryshme të tjera relativisht unike të trupit të njeriut janë të gjithë kandidatët të jetë gjë tjetër i madh.

guardian.co.uk © Guardian Lajme & Media Limited 2010

Publikuar nëpërmjet Guardian News Feed plugin për WordPress.

21302 0