Дали е тоа вреди да се купуваат молчи, без вентилатор компјутер?

Is it worth buying a silent, fanless PC?

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Дали е тоа вреди да се купуваат молчи, без вентилатор компјутер?” е напишана од Џек Schofield, за theguardian.com во четвртокот 19-тиот ноември 2015 09.12 Според зоната: UTC

Се без вентилатор компјутери сега разумен купување? Јас многу на снимање на звук и на идејата за вистински тивок компјутер е многу привлечна. Петар

Последните иновации во пазарот на персонални компјутери биле посветени на производство на поевтини без вентилатор компјутери, иако тоа не е всушност целта. Фокусот беше ставен на производство на потенки лап-топ компјутери и таблети, но овие имаат огромни проблеми на дисипација на топлината. Intel реши овој проблем со постепено намалување на количината на енергија чипови консумираат. Сега тие не се толку жешко, тие имаат помала потреба за љубителите.

На пример, многу брзо десктоп процесор, како што се Intel Core i7-4960X има TDP (топлинска моќ дизајн) од 130W, кој е топла. Лап-топ компјутери се користат да се 45W или 35W процесори, кој изнесува 15W да 17W за тенки машини. Основни М спектар на Интел го донесов тоа до 4.5W. денес, дури и евтини Intel Atom-базирани чипови (често Pentium или Celeron брендирани) се кандидира на 6-10W.

Постојат недостатоци. Кога овие чипови се топли, нивното извршување мора да биде пригушен, или се затвори целосно. Ова е казна за повремена употреба, како што се обработка на текст и прелистување на веб. Меѓутоа, овие чипови не се погодни за одржлива работни места за обработка, како што се видео монтажата и игри, и тие би можеле да се борат со аудио мешање и уредување.

Колку фанови?

А моќен десктоп компјутер може да имаат три или повеќе фанови. Процесорот и снабдување со електрична енергија ќе имаат свои фанови, и така ќе се брза графички картички со процесори (графичка обработка на единици). Понекогаш, одделен случај фанови ќе циркулира воздух за да се задржи диск и други делови разумно кул.

Секако, тенки лаптопи и таблети работи од батерии, така што тие не треба внатрешните напојување. Ниту, пак, имаат посебни графички картички: тие обично имаат процесори интегриран со процесорот, како и во "Интел интегрирана графика".

Ако не ви се потребни многу енергија, тогаш постојат многу мали, Евтини компјутери кои користат истата технологија како тенки лаптопи. Тие се или без вентилатор, или нивните навивачи се речиси бесшумен, освен кога процесорот се вози тешко.

Меѓутоа, ако ви треба со високи перформанси за задачи како видео монтажа или сериозни игри, тогаш тоа е уште еден предизвик. Можеби ќе треба без вентилатор за напојување и повеќе иновативни пристапи за ладење. тие вклучуваат топлински цевки - Кои се повеќе заеднички во тенки лаптопи - а понекогаш и ладење со течност.

Мини компјутери и nettops

Ако сакате нешто мали и евтини, Има вообичаените плетеницата на избор: во потрага по "мини компјутер"На Amazon.co.uk добива повеќе од илјада резултати. Во потрага по "nettop компјутер"Наоѓа повеќе податлив 34 резултати, бидејќи овој термин најчесто се повлекува од нас. Не сите овие машини се без вентилатор, но повеќето треба да работи тивко, ако не е преоптоварен.

Луѓето обично се закачите на овие системи на нивните телевизори со рамен екран: Тие се во ред за видео стриминг, интернет телевизија услуги, и едноставно компјутери. Тие, исто така може да се кандидира Спектар, Mame и други игра емулатор.

На ниско ниво, постојат евтини системи како што се без вентилатор Voyo Тенок Мини компјутер. Ова има 1.33GHz Intel Atom Z3735F, 2GB на меморија и 64GB на eMMC складирање чип и 4K HDMI порт за само £ 89,99. Тоа е многу исти спецификации како влез на ниво на 10in лаптоп на Windows или 2-во-1, но без тастатура и екран. Таа работи на 32-битни Windows 8.1With Бинг (се претпоставува дека бесплатна верзија), но добива бесплатна надградба на Windows 10.

Циклонот Sumvision е е подобро позната алтернатива со слични спецификации за £ 98,50. На Gigabyte Брикс опсег е исто така вреди да се погледне.

Ако сакате нешто помоќно, има опсег од без вентилатор Eggsnow, алуминиум мини компјутери. тие вклучуваат Core i3-4010U или Core i5-4200U верзии со 4GB меморија и 64GB SSD за 212,99 £ и £ 248,99 соодветно. Меѓутоа, тие може да потрае до 16GB меморија, до 256GB SSD дискови, и до 1.5TB хард дискови. Може да се купи систем i3 јадро база за £ 156,99 и се вклопуваат во вашата меморија и SSD.

модели Eggsnow се натпреваруваат со Apple е Mac Mini, која започнува од £ 399 за Core i5 систем со 4GB меморија и 500GB хард диск, и блузи надвор во £ 799 за еден со 8GB и 1TB диск (или 1.759 £ со сите надградби). Меѓутоа, најновите 2014 Mac Mini е лемење меморија и се должи за ажурирање.

тивка компјутери

Градење тивка компјутерите се користи да биде уметност која се вклучени специјализирани компоненти, како што се без вентилатор напојување и ладење со течност, додаде амортизацијата за ротирачки дискови, и обрнувајќи внимание на протокот на воздух преку случајот. Претпоставувам Chillblast уште го прави некои од овие. Меѓутоа, работите се полесно денес, затоа што компаниите може да започне со barebones случаи како што е превоз за гостите и мали ITX матични плочи, или само мал Интел НУК (Следната единица на компјутер).

На НУК обично вклучува голем heatsink и мал вентилатор, па јас не би се очекува на off-the-полица верзија да се молчи. Меѓутоа, некои компании имаат дизајниран случаи НУК дека, во суштина, работи како голема топлина тоне. очигледно, вие нема да се кандидира еден во затворен простор, но во нормални услови, тие може да зрачи доволно топлина за да се остане во рамките на границите на TDP.

Тивка компјутер UltraNUC е пример, со системи се гради по нарачка во Велика Британија. На UltraNUC Atom верзија започнува од £ 325, а Авел-латински UltraNUC Про без вентилатор почнува во £ 595. Тивка компјутер, исто така нуди и многу други молчат, или тивка компјутери, медиумски центри и системи за забава, па можеби ќе најдете нешто што ви одговара подобро.

R50 Fanless Aleutia е - "Врежан и направена во Велика Британија" - е стабилна, но елегантен изглед НУК варијанта. Меѓутоа, тоа е навистина наменети за индустриска и комерцијална употреба. Стандард R50 со Core i3, 4GB на меморија и 60GB SSD чини £ 599. Aleutia исто така продава Т1 nettop "еко компјутер"Со Celeron J1800 и 2GB меморија за £ 349, или со капацитет од 4GB, со 120GB SSD и Microsoft Windows, за £ 499. Мали зелени компјутер е алтернативен снабдувач.

Во сите овие случаи, провериш да се види дали во цената е вклучено копија на Windows. повеќето не го прават, но некои мини компјутери се продаваат без оперативен систем за луѓе кои сакаат да работат на Линукс.

последните зборови

Повеќето модерни компјутери сега работат тивко, освен кога се под стрес, и трендот на Atom процесори и SSDs ниски TDP е што ги прави уште потивко. (Можете да проверите на TDPs и реперите на различни чипови во Notebookcheck е Споредба на мобилни процесори.)

Прашањата што сега треба да се одговори на (на) колку енергија ви е потребно, и (б) Колку сте подготвени да платат за молчење?

Ако сакате да се направи снимки во иста просторија со вашиот компјутер, имајте на ум дека на глувчето тркало може да се направи врева клик - да, Сум бил фатен од страна на тоа - и користење на тастатурата веројатно е надвор од прашање. Постојат моменти кога екран на допир има таа предност што е потивко.

Имате ли друго прашање за Џек? е-маил до Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010