Кој лаптоп треба да се купи за нашето дете?

Which laptop should we buy for our child?

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Кој лаптоп треба да се купи за нашето дете?” е напишана од Џек Schofield, за на 5-ти theguardian.com четвртокот Ноември 2015 09.31 Според зоната: UTC

Ние се размислува за добивање на нашиот син еден лаптоп или лаптоп за својот деветти роденден. Тој ќе треба софтвер како на пример Word, PowerPoint и Excel, и во времето кога тој може да се влезе во интернет кодирање. Исто така, мислам дека тоа ќе биде добра идеја, ако тој може да го вкотви па тој може да се користи посебен глувчето и тастатурата.

Ние сакаме да се обезбеди што му трае некое време, но ние не можеме да си дозволат да потрошат многу пари. Кери

Колку што можам да кажам од мојата годишна посета на КРЕВЕТ (порано Британската образовна обука и технологија шоу), повеќето училишта сега користат потрошувачите-одделение Андроид / Епл таблетите и Windows лаптопи. Меѓутоа, КРЕВЕТ 2015 покажаа тренд кон прозорците на 2-во-1 "detachables", што е она што јас би Ви препорачуваме.

Откачува (Јас направив што до) е Windows кабриолет каде таблета екран на допир приклучоци во тастатура обвинителна клупа. Добро познати примери се на Asus T100TAF и сите Microsoft површини. Двојна функционалност значи дека училиштата не треба да се купи одделно таблети и лаптопи, а Стан Студио Windows го прави лесен за наставниците за да се создаде едноставен Windows 10 апликации без кодирање.

Слабата алка во лаптопите е панта, и луѓето можат да се укаже на панта со кревање на нивниот лаптоп со екран. лоша идеја. во detachables, екраните обично се обезбедени со силни магнети, и шарките изгледа многу помалку кршливи. Всушност, некои монтажни немаат шарки - на пример, Леново Miix 3 како и претстојното Dell XPS 12 - Но не можете лесно да го смени аголот на екранот.

Затоа, би очекувал да се вади за да трае подолго отколку традиционалните лаптоп, или кабриолет со 360-степен шарка.

Windows 10 нема што повеќе таблета апликации како Андроид, ниту квалитетот на Apple iPad апликации, но повеќето области се покриени, и тие се во суштина е слободен бонус. Кога не постои стан прозорци, сеуште можете да користите полна сила (подобра од таблет квалитет) веб прелистувачи и да ја стартувате милиони традиционалните програми на Windows. Исто така,, се разбира, постојат неколку начини да се кандидира Андроид апликации на Windows компјутери, како BlueStacks и AmiDuOS.

Лап-топ компјутери за деца

лаптоп влез на ниво на за деца е HP тек 11. Ова е прилично стабилна за својата ниска цена (169,97 £ да £ 199.99), но тоа не мора екран на допир, и на екранот не може да се извади.

Во изминатите неколку месеци, црвеното HP Pavilion X2 10-n055na е изберев на detachables во £ 249,99. Таа се чувствува повеќе солидна од стариот Asus T100TAF, има подобар тастатура, и пристоен екран. Меѓутоа, Asus го лансирал T100HA, кој ја подобрува на Комора X2 10, иако на тастатурата е малку помал.

На Asus T100HA е еден од првите компјутери на мало да брод со Windows 10 преинсталиран, и Windows 8.1 машини сега се расчисти од продавниците. PC World, на пример, е продажба на HP Pavilion X2 10 со Windows 8.1 за 199,97 £, така што нема да биде изненаден ако на Windows 10 верзија чини наскоро.

Јас веќе игнорираше Префрли Acer 10 и 11 затоа што тие чинат повеќе - обично £ 300 до £ 350 - но Прекинувач 10E Може да биде вреди да се погледне на 229,95 £. Јас сум исто така игнорираше Toshiba Satellite Кликнете Мини, бидејќи мислам дека екранот 8.9in е премногу мал. Но, ако поставување на прозори зголемување оди доволно висока, можеби тоа не е премногу мал за дете. Може да бидете во можност да се споредат двата од овие машини со Asus T100HA во продавница Џон Луис, и Џон Луис вклучува две-годишна гаранција.

Сите овие влез на ниво на две-во-оние имаат Атом-базирани процесори и 2GB главната меморија, со eMMC 32GB флеш меморија чип да обезбедат чување. Тие очигледно ќе биде подобро со 4GB меморија и 64GB за складирање, но таквите машини се потешко да се најде, и чини повеќе. Брз лек е да се додадете дополнителна 32GB или повеќе простор на microSD картичка. Ако се купи две-во-едно со Windows 8.1 и надградба на Windows 10, додадете картичка прв: еден од машини 32GB го надградив не се доволно слободен простор за да ја завршите инсталацијата.

Јас сум претпоставувајќи дека £ 250 е најмногу што ќе сакаат да го поминат на лаптоп за едно дете. Ако сакате да се трошат помалку, по намалени цени се погледне Леново Miix 3. Пред три месеци, Купив нов за £ 150, но денес ќе добие £ 250 Asus T100HA наместо.

Тастатури и доковите

Повеќето лаптопи ќе работат со "универзална" Docking станица, како што се Plugable UD-3900, но јас не мислам дека ти треба. Повеќето лаптопи ќе ви овозможи да го приклучиш во надворешен USB или Bluetooth тастатура без користење на Docking станица. Постојат голем број на шарени тастатури специјално дизајниран за деца, и бројни допир пишување вежби.

Меѓутоа, на Asus T100HA има нова USB порта тип C, така што ќе треба мала адаптер.

поставување

Претпоставувам дека ќе се планира да биде администратор за лаптоп на вашиот син, и да му даде своја дете сметка. Ова ви овозможува да се постави лимит на времето, блокира несоодветни веб-сајтови, се постави лимит возраст за игри, и да го одредите колку пари (ако ги има) тој може да поминуваат на интернет. Можете да го контролирате овие поставки од далечина од account.microsoft.com/family.

Windows 8.1 и 10 ќе ви мејл неделно евиденција на активностите на вашиот син: колку часа тој се користи неговиот компјутер, на веб-сајтови тој го посетил, и колку долго ја помина во неговите омилени апликации. Вие не треба да се користи оваа услуга - тоа е опција - но тоа е стандардно вклучена.

Постојат комерцијални алтернативи како на пример Магијата десктоп, но тоа е навистина за помладите деца.

Треба да се логирате за да на лаптоп од време на време, го користите вашиот администратор на корисничка сметка, за да провери дали се е во ред. Дете сметки се прилично сигурен, и Windows 10 автоматски се ажурира, но тоа е добра идеја да се внимава на работите, и да ја стартувате дополнителни проверки на анти-вирус.

Охрабри вашиот син да се спаси документи, слики и други датотеки за бесплатно OneDrive онлајн складирање на својата сметка на Microsoft, и / или на SD мемориска картичка. Можете привремено да се префрлите на картичка на вашиот компјутер за да се врати и да додадете слики, омилени музички фајлови, ЈуТјуб видеа и друга содржина.

Постојат бесплатни верзии на програмите на Microsoft Office во OneDrive, и можете да инсталирате некои што се бесплатни апликации од Windows Store. Јас не мислам дека тоа е вреди да се купуваат или инсталирање на целосна десктоп програми за 9-годишниот, освен ако не сте претплатени на Канцеларија 365 Почетна. Ова обезбедува целосен пакет на Office за пет лица на компјутери, Macs, таблети и паметни телефони, плус Terabyte на простор за секој корисник, за 79,99 £ една година. Во спротивно,, LibreOffice е бесплатна алтернатива.

Вие исто така може да го инсталираат Minecraft како програма или стан, на нула програмирање на животната средина - да се погледнеме во Да започнеме со гребење Првиот - и Кан академија. Може да се утврди овие и други програми на лентата со задачи, или стави икони на работната површина, да ги направи полесно да се најде.

Имате ли друго прашање за Џек? е-маил до Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.