Која е најдобра ТВ и филмови стриминг услуга?

Which is the best TV and movies streaming service?

Ние се споредат Netflix, Амазон, Sky, Wuki, TalkTalk ТВ(Blinkbox), Google Play и на iTunes


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Која е најдобра ТВ и филмови стриминг услуга?” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 2-ри февруари 2016 07.00 Според зоната: UTC

Деновите на бара антена или сателитска антена на сцената на вашиот телевизор и филм-гледање потреби веќе одамна ги нема. Брзи широкопојасни конекции се отвори цел еден нов начин на добивање на содржини, стартувала плетеницата на стриминг услуги. Но, кој е најдобар?

Не сите стриминг услуги се создадени подеднакво. Многу имаат преклопени библиотеки, но многу се разликуваат диво во цената, квалитетот и достапноста на уредите користите.

Netflix

Netflix на таблета
Netflix е еден од најдобрите извори на квалитет и најширокиот поддршка на уредот. Фотографија: Елис Amendola / АП

Цена: £ 5,99 – £ 8,99 еден месец

Можеби неумолима сила од кандидатите тука е Netflix, кој почна да се изнајмување на американската компанија DVD и претвори во глобален стриминг услуга.

Цените се движат од 6 до £ £ 9 врз основа на колку екрани сакате да се види во исто време, како и решавање на струја, кои хитови 4K во горниот крај се додека вашата интернет конекција и уреди може да се справи со неа.

Јачина на Netflix е нејзиниот крос-платформа поддршка и стриминг квалитет, кои далеку ги надминува повеќето други услуги. Има еден стан или начин да поток Netflix на доста било уред што, иако некои постари паметни телевизори се исклучок. Netflix стриминг е само услуга, Меѓутоа, што значи дека не може да го симнете емисии или филмови за гледање офлајн.

содржината каталог на компанијата се движи по земја. Во Велика Британија, тоа е релативно мала, со 3,000 филмови достапни според податоците од стриминг Unogs сервис за пребарување. Netflix има неколку големо име нови ТВ емисии поддржана само од страна на постарите или помалку популарни емисии. Филмови обично се појавуваат по неколку месеци тие се достапни на платена телевизија. Нејзините САД библиотека е многу посеопфатна.

Netflix изработени или ексклузивни телевизиски емисии, вклучувајќи куќа од карти, Џесика Џонс, и портокал е новиот црна, се покажаа популарни.

Пресуда: најдобра поддршка и стриминг квалитетот на крос-платформа, библиотека во Велика Британија е релативно мал

****

Амазон премиер Инстант Видео

Амазон Инстант Видео
Екс-Top Gear презентери ќе има нов автомобил шоу на Амазон Инстант Видео располагање со премиерот. Фотографија: Амазон / PA

Цена: £ 6 месец или дел од Амазон £ 79-годишна претплата на Владата

услуга за стриминг на видео Амазон, исто така, варира во зависност од земјата. Библиотеката е различен во Велика Британија, во споредба со САД, на пример,, но тоа е комбинација на претплата на услуги со филм и ТВ-шоу за изнајмување или купување на услуги.

За оние кои се претплатите на премиерот сервис на Амазон, корисници да добијат пристап до една подгрупа на филмови и ТВ емисии кои често вклучува првите неколку сезони на ТВ. Следниве сезони потоа се достапни за дополнителен надомест. Нејзиниот избор филмот има неколку стриминг exclusives, но како и со Netflix тие често да потрае некое време да се појави. Библиотеката на популарни емисии Велика Британија е различен во содржината, но споредливи по големина на Netflix. Нагласува вклучуваат Г-дин роботот, Алфа куќа и транспарентна.

Амазон поддржува стриминг преку неколку конзоли, свој пожар ТВ и таблет уреди, iOS уреди и поддршка во пребарувач. ТВ емисии и филмови може да се чуваат за присутен на гледање на iOS уреди. Поддршка за Android уредите не се направени од страна на Амазон е лоша, бараат процес на мулти-чекор да го инсталирате апликацијата на Амазон видео во продавницата Амазон Подземни, кои мора да се симне од веб-сајтот на Амазон како што не е достапна во продавницата на Google Play.

Квалитет на е сличен на Netflix и ќе се протега до 4K со ТВ кутија пожар Амазон.

Пресуда: пристоен претплата стриминг, со дополнителни плати-за опции што повеќето сеопфатна услуга одлуки

*****

Скај Сега ТВ

небото сега ТВ
Игра на тронови е еден од Скај-ексклузивни покажува може да се гледа само во живо преку Сега ТВ забава. Фотографија: Alamy

Цена: Филмови 9,99 £ (месец), Забава £ 6,99 (месец), Спорт 6,99 £ (ден), £ 10,99 (недела), месец (£ 31,99)

Сега ТВ Скај е поделена во три одделни услуги: Спорт, Забава и Филмови. Секоја ви дава пристап до стриминг во живо канали небо, on-demand содржини и кетчуп.

Забава вклучува традиционалните канали небо и некои други кои не се достапни на Freeview, како и прилично голема колекција на кутија сет телевизиски емисии, вклучително и актуелната хит ТВ емисии. Филмови вклучува Скај филмови и грубо 1,000 филмови за гледање на барање, вклучувајќи и многумина кои се појавуваат и пред тие да се направи на други услуги претплата. Спорт обезбедува живее пристап до седум Скај Спорт канали.

пакети на ТВ и Филм имаат најголем број на тековните и нови емисии и филмови, но тие лесно истекува од услугата, подоцна се појавува на други даватели на стриминг како Netflix. Сега предност телевизорот е да се натераат прво за претплата на услуги, често само неколку недели откако се достапни за купување на Blu-ray или DVD.

Сега спортски ТВ придонес е речиси единствен во обезбедување на пристап во живо стриминг на премија спорт, само со БТ Спорт обезбедување на слични.

На квалитетот на стриминг, додека HD, не е толку добар како Netflix или Амазон и не поддржува 4K проследување. Тоа е особено очигледно со спорт, како на рамката е значително послаб од традиционалните емитува.

поддршка на уреди небото е релативно добра, со пристоен Андроид, iOS и конзолни апликации, поддршка за Roku, некои паметни телевизори и компјутери LG користење Мајкрософт Silverlight. Но, неговата поддршка не е доста како што се различни како Netflix.

Пресуда: скапи, но има содржина можете или не може да се добие или добива начин пред други услуги претплата

Забава **** филмови **** Спорт ****

Скај Магазин

небото високо
Скај Магазин веб-сајт покажува човек од чичко. Фотографија: Скај Магазин

Цена: изнајмување од 99p, купи од £ 5,99
Како и сега ТВ и Скај Одете, кој е достапен само како дел од еден сателитски претплата, Небото, исто така, има посебен филм за изнајмување и купување на услуги се нарекува Небо Магазин. Тоа е само за филмови, но вклучува околу 1,000 филмови со солидна селекција што се појави во истото време како филмови излегуваат на Blu-ray и DVD.

Филмови купи преку Скај Магазин да му овозможи на корисникот да се на HD тек на филм, плус DVD испратени до нивниот дом во пост. Имот се во SD-само и да почне на 99p. Филмови може да се одвиваа преку различни таблети, компјутери и стриминг кутии, меѓутоа квалитетот варира. Највисоката HD видео резолуција 1080i може да се гледа само со + HD кутии небо, оставајќи YouView, година, Сега ТВ кутии и таблети лево за да 720p. Macs и Windows Vista или постари компјутери може да видите само SD содржина.

Пресуда: добро за филмови сакате да ја купите дигитално со DVD, но често е понизок квалитет од ривалите на некои уреди

***

TalkTalkTV продавница

TalkTalk ТВ продавница
TalkTalkTV – порано BlinkBox – веб-сајт покажува Еверест филм Фотографија: TalkTalkTV

Цена: од £ 3,49

Порано позната како Blinkbox, TalkTalk ТВ продавница е плати-per-view ТВ и филмски изнајмување и купување на дигитални продавница. За разлика од некои од другите, не постои опција претплата.

Во библиотеката на новите филмови и ТВ емисии е доста обемна, со најновите ТВ емисии како што се агенти Марвел е на Шилд се појавува често само неколку часа откако беше емитувана на телевизија.

Изнајмени или купени содржини може да се одвиваа на Android, iOS и Windows таблети и паметни телефони, Chromecast на Google, компјутери, конзоли освен PS4, неколку Blu-ray плеери и неколку паметни телевизори. апликации на smartphone и таблета, исто така може да го симнете содржина за офлајн гледање.

Корисниците имаат можност за стриминг во стандардна дефиниција или во HD за повеќе пари, иако тоа е само 720p и со стерео аудио, не Dolby Digital Plus опкружувачки звук.

Пресуда: солидна библиотека на ново и популарно ад-хок имот и купувања со добра поддршка на мулти-платформска, но не 5.1 или 1080p

***

Wuaki

wuaki ТВ
Wuaki ТВ веб-сајт покажува Ant-Man, со можност за купување или изнајмување. Фотографија: Wuaki ТВ

Цена: изнајмување од £ 1,89, купување од £ 4,99

Друга плати-како-you-часовник продавница, Wuaki е со седиште во Шпанија и се кандидира од страна на јапонската фирма Rakuten мало и нуди слични собирање на неодамна објави ТВ емисии и филмови за изнајмување или купување на други ад-хок услуги.

поддршка на уредот е солидна, покривање на слично ниво на уреди како TalkTalk ТВ продавница, вклучувајќи Chromecast, Xbox, iOS, Андроид ЕЕ ТВ, компјутери и некои паметни телевизори, со очигледна исклучоци се на PS3 и 4.

Може да го симнете содржина за гледање присутен на таблети и паметни телефони, Но, HD содржина не може да се игра преку веб-страницата, паметен телефон или таблета апликации. Стриминг преку Chromecast беше цврста и изгледаше прилично добро, но беше достапен само со стерео звук.

Исто така постои и избор на бесплатни содржини достапни од Viki, која е означена како "глобална телевизија од Азија и повеќе", и неколку бесплатни филмови како The Boy Џон Траволта во пластични меур.

Пресуда: пристоен опција за изнајмување неодамна излезе од печат филмови и ТВ ако немаат систем за домашно кино

***

Google Play

Google Play Movies на интервју
Google Play Movies е дел од претставата Продавница, на располагање во компјутери, уреди и некои паметни телевизори и сет-топ боксови. Фотографија: –/AFP / Getty Images

Цена: од £ 1,89
филм и ТВ-продавница на Google е изграден во истата продавница во својот стан, музика и книги за Android и други уреди. Игра Филмови и ТВ работи на сличен начин да TalkTalk ТВ продавница, со плати-како-you види понуди за изнајмување или купување.

Таа има слични библиотека, со многу од најновите филмови и ТВ емисии кои се појавуваат пред други услуги. Таа има цврста интеграција во Андроид, како што би очекувале, но исто така подржува Roku кутии, компјутери, Chromecast, Андроид телевизија, iPad и iPhone на Apple и другите.

Стриминг квалитетот е одличен до 1080p, додека филмови и ТВ емисии може да се симне со паметни телефони и таблети за гледање офлајн.

Пресуда: поевтини, со 5.1 звук и со подобар квалитет од некои ривали плати-per-view, но со поддршка за помалку уреди

****

Apple iTunes

Apple iTunes филмови на Apple TV
iTunes филмови кои се репродуцираат на ТВ на Apple. Фотографија: Епл

Цена: од £ 1,89 (SD), £ 2,49 (HD)

Епл медиуми Магазин изградена во iTunes беше еден од првите на располагање и се уште е еден од најдобрите порибено. ТВ емисии и филмови пристигне во приближно исто време како и на Google Play и други услуги, плати-per-view. Нема понуди претплата, но може да се купи или изнајми повеќето од најновите изданија, како и многу постари работи.

уред поддршка е ограничена само на Apple уреди и софтвер, вклучувајќи го и iPad, iPhone, Apple TV и компјутери со инсталиран iTunes. ТВ емисии и филмови може да се симне за гледање офлајн, и се достапни во 1080p со Dolby 5.1 опкружувачки звук.

Пресуда: голема со висок квалитет за купување и изнајмување библиотека, но со ограничен (Епл само) поддршка на уредот

***

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.