Кои Apple MacBook лаптоп треба да ги купите?

Which Apple MacBook laptop should I buy?

Марија треба да ја замени 2009 MacBook Pro, но е поразен од страна на опции. Кој е најдобриот избор?


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Кои Apple MacBook лаптоп треба да ги купите?” е напишана од Џек Schofield, за theguardian.com на четврток 15 ноември 2018 10.00 Според зоната: UTC

Имам soldiered на со 2009 MacBook Pro, кој јас го користам за интернет пристап, социјални медиуми, слики, и моето истражување. Но, со цел за да пристапите на универзитетска библиотека од далечина, Треба да се користи на оперативниот систем до-to-date, и мојот Mac е толку стар повеќе не можам да го ажурирате.

Значи, Јас треба да се купи нов MacBook, но јас сум премногу задоволни од опциите. Дали ми е потребен допир Бар? Колку меморија и SSD ми се потребни? Марија

по производ освежување на 30 Октомври, Apple има четири MacBooks кој направи многу за истата работа. Добрата вест е дека, Ако може да преживее на 2009 MacBook Pro, било кој од нив ќе биде добро за вашите цели. Лошата вест е дека сите тие имаат карактеристики кои ќе ме стави надвор купување на нив, иако, со среќа, тие не ќе мора да се стави надвор.

Меѓутоа, Јас мислам дека тоа е од суштинско значење да ја посетите продавницата на Apple или други порачате, така што ќе може да се спореди најмалку две 13in MacBooks рамо до рамо. Овие се стари MacBook Air (најдобрите тастатура, најлоша филмска) и MacBook Pro (страшни тастатура, голем екран).

Можам да ви кажам што се побрзи чипови, и така натаму, но вашето лично искуство ќе биде доминирана од страна на квалитетот на тастатура и екран. А блог пост не може да ви каже кои од нив ќе се допаѓа, или каде што би сакале да се прават компромиси.

Пеперутка тастатура

MacBook Pro
Сите нови Mac лаптопи доаѓаат со ниски патување пеперутка тастатура на Apple, која се покажа поделби. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

За мене, најголемиот проблем со нови MacBooks е пеперутка тастатура, кој прв пат е воведен со 12во MacBook во 2015. Втората верзија се појави во MacBook професионалци, каде што голем број од корисниците имаа неуспеси тастатура поради прашина или остатоци се под клучеви. Најновите MacBooks имаат трета верзија со екстра запечатување да го задржи надвор прашина. Ние се уште да се види како тоа се издвојува со текот на времето.

За разлика од тоа, Сметам тастатура пеперутка обезбедува ужасно искуство пишување. Научив да се допре-тип на машини, и сакам тастатури со механички копчиња со многу патувања. клучеви пеперутка речиси и да нема патување. Ова ќе ме потера кон старите MacBook Air, која има многу добра тастатура и според стандардите на лаптоп.

За жал, стариот MacBook Air има и други проблеми. Особено, touchpad и екранот се полоши од оние во новиот MacBook Air. (Тие не се лоши, но тие не се толку добри.)

За среќа, вкусовите се разликуваат. Некои луѓе сакаат рамен, ладен тастатури, и може да ви се најде како тастатура пеперутка. Ако така, тоа го прави вашиот избор полесно. Јас само мислам дека треба да го даде сериозен движење - напишете неколку стотици зборови на неа - пред да се обврзат да го користите на целиот ден секој ден ... или вршење на надворешна USB тастатура околу.

допир Бар? Не

На допир Бар заменува копчињата F на MacBook Pro.
На допир Бар заменува копчињата F на MacBook Pro. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Вие не треба Touch Бар. Всушност, никој не треба на допир Бар. Како и да е, тие се опремени само за поскапи MacBook професионалци, и претпоставувам дека не сте заинтересирани за купување на MacBook многу поскапо отколку што треба.

други спецификации

На 13во средината на 2009 MacBook Pro имаше Intel Core 2 Duo процесор, кој е очајна од денешните стандарди. На база на модел имаше само 2GB меморија (проширување до 8GB) и 160GB хард диск, иако сопствени надградби вклучен 128GB и 256GB SSD дискови. На lowliest MacBook можете да ги купите денес ќе има подобри спецификации.

За жал, што не може да се надополни денес MacBooks, па мора да се купи колку моќ како што некогаш ќе треба. за долговечност, тоа ќе биде подобро да се има 16GB меморија и 256GB или поголеми SSD, но на Apple обвиненија огромен премија за овие надградби.

За среќа, MacBooks се одржи нивната вредност доста добро, па алтернатива е да се обратите за база спецификации и, ако најдете што ви треба повеќе енергија, го продаде и купи нов.

клучните прашања

Apple MacBook
На MacBook користи ниско-енергетски процесори на Интел. Фотографија: Епл

Постои не-очигледно проблем во тоа што две од вашиот можно MacBooks имаат Intel Core M процесор, кои компромисот на брзина да се обезбедат подобри животниот век на батеријата. Apple прв пат се обиде ова со 1.1GHz dual-core чип М-5Y31 се користат во 2015 MacBook (12на екранот). денес, Core M чипови се користат не само во 12in MacBooks, но исто така и во најновите MacBook емитува.

Тоа не е очигледно, бидејќи Интел го промени својот шема именување. Луѓе кои би можеле да се стави надвор од "Core M" ознака веројатно нема да забележите дека тие се добивање на Y серија чип - конкретно, на основни i5-8210Y - наместо на повеќе моќни U серија чипови се користат во редовните лаптопи.

Јас немам ништо против Core M / Y серија чипови, и мојот 8GB / 128GB екран на допир Леново Јога 700 има истите основни M3-6Y30 користи во некои MacBooks. Разликата е во тоа што е машина за повик / користење на одмор, не мојот главен систем и тоа само ме чини £ 339,99. Јас не би се купи еден како мојата главна машина, и полнење £ 1200 за еден е смешно.

А Основни i5-8210Y треба да биде доволно брзо за вашата светлина користи - која може да расте со текот на времето - но тоа е се уште слаба вредност за парите на MacBook Air.

можни избори

Епл стар MacBook Air.
Епл стар MacBook Air. Фотографија: Симон Lees / Идни Издаваштво / REX

Apple го задржа стариот 13in MacBook Air, и тоа изгледа на најдобра вредност за парите во £ 949, и покрај својата петта генерација на Core i5-5350U процесор и не-ретината екран. Тоа има, од моја гледна точка, најдобриот тастатура, и се уште има добри старомодни пристаништа, вклучувајќи ги и слот за SD картичка и конектор MagSafe. Во сите други аспекти, новиот MacBook Air (2018) е далеку супериорен.

Стариот 12in MacBook уште е на располагање, но тоа е underpowered и прескапата, со верзија на 1.2GHz Core M3-7Y32 (2017) чини 1.249 £. Единствената причина за разгледување на оваа машина е дека тоа е најмалиот и најлесниот (0.92килограм) MacBook може да се добијат.

Новиот 13in MacBook Air е помал и полесен од старата верзија, има далеку супериорен екран, поголема сила допир trackpad, и подобро звучници. Тоа е исто така и поскапи од £ 1,199. На недостатоци вклучуваат пеперутка тастатура и серија процесор Core M / Y.

Конечно, тука е 13in MacBook Pro без допир Бар (средината-2017), која обезбедува побрзо седмата генерација 2.3GHz Core i5 (7360на) процесор, многу подобра графика и подобро боја рендерирање за екстра £ 50, односно 1.249 £. Про, исто така, има посветла екран - 500 гниди наместо 300 гниди - кој треба да биде многу подобро за надворешна употреба. Вие изгуби облик на клин на воздухот е, кој е удобен за пишување, но Про не е значително потежок од новиот воздух (1.37kg наспроти 1.25kg).

Би сакал на MacBook Pro и повеќе, ако имаше стариот воздух тастатура, но ми се чини дека тоа е најдобар Купи - ако може да си го дозволиме. Јас исто така мислам дека тоа е вашата најдобра залог за идните надградби на оперативниот систем.

надградби се, како што е споменато, скапи. Зголемување на Про 8GB меморија до 16GB чини £ 180, и надградба на 128GB SSD до 256GB чини £ 200, па спец навистина сакате да чини £ 1629. Додавање на AppleCare испакнатините крајната цена до £ 1878.

Тоа е многу пари, но мислам на тоа како £ 1 на ден во период од пет години и тоа нема да се чувствувам толку лошо.

попусти на располагање!

Како дипломиран студент, треба да ги исполнуваат условите за образовна попуст, кој ќе ја намали цената. Проверете за да дознаете дали тоа е најдобро да се направи тоа преку вашиот универзитет, онлајн, или на една продавница на Apple.

Apple исто така нуди и трговија-in-на старата опрема преку своите GiveBack шема. Не можам да кажам колку сакате да се добие без сериски број на вашиот MacBook Pro. Тоа веројатно не е многу, но барем на стари warhorse ќе се рециклира правилно.

Имате прашање? е-маил до Ask.Jack@theguardian.com

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010