WD-40 и во микробранова печка тампони: тајните на храна фотографија откри

WD-40 and microwaved tampons: secrets of food photography revealed

Тоа е работа на стилист за храна да се направи производи изгледа вкусно на камера - дури и ако преуредување напушта оброк може да се јаде. Шест стилисти ни кажуваат нивните трикови


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “WD-40 и во микробранова печка тампони: тајните на храна фотографија откри” е напишана од Ангелина Чапин, за theguardian.com во понеделникот 4-ти-ти јануари 2016 15.51 Според зоната: UTC

Зад повеќето професионални храна фотографии е стилист кој трикови гледачот. овие измами се движат од еден допир на кармин да redden на јагода, на "милкшејк" направени од пире од компири. Тоа не е дека храната стилисти се лажговци и претвора во рогоносец. Тие се едноставно во бизнисот на импровизација.

во текот на 10 време е потребно, во просек, да се заврши фотосесија, стилисти се очекува да ги реши било која криза на самото место. Не tzatziki на сетот? Направи го со мајонезот или шлаг во фрижидер. А клиент сака дека Турција кожата да изгледа "малку повеќе црвените"? Подобро да има боја за храна при рака.

"Кога снимате, не можете да запрете и да каже: "Еј, ugh, Го заборавив ова,"Објаснува Денис Stillman, на округот Оринџ-базирани храна стилист кој е во бизнисот за 26 години. "Вие само треба да бидете сигурни дека [донесе доволно материјали за собата да] покрие сите ваши бази и потоа [запрашајте се], "Што друго може да тргне наопаку?' "

Но, не е сè е измислено. Производот на рекламата се обидува да продаде често се вклучени, објаснува Stillman. Кога, на пример, таа снима реклама за Breyers, таа пука на вистински сладолед. Но, ако таа е стил шлаг Геј Леа фудс ", на сладолед почива на врвот може да се направи од ништо - толку долго како што изгледа вкусно.

Без разлика дали снимате телевизиска реклама или да ги печатите реклама, Целта на храна стилист е често да се нагласи природната убавина состојка е.

"Јас сум како нејзината коса и шминка за храна,", Вели Шарлот омнес, стилист со седиште во Њујорк. "Кога ќе го видите модели одат по пистата, тие не изгледаат како што. Но, откако ќе излезат на шминка, сте како, 'Леле.'"

Ако сакате вашиот Instagram храна фотографии за да личат на Бон appetit капаци, сме собрани некои про совети кои ќе ви помогнат. Шест храна стилисти ни послужи своите тајни за тоа како да се направи заеднички јадења не се подготвени за нивните одблиску.

enchiladas: пире од компири се даде на изгледот на волуменска

enchiladas
За вкусен изглед enchilada, додадете пире од компири. Фотографија: Фото од Рик Гејл. стил храна од страна на Ким Krejca.

Мексиканската храна не е од најпознатите фотогеничен. Никој не го знае ова подобро од Ким Krejca, Феникс-базирани стилист кој работи со голем број на југо-западниот кујна. "Enchiladas со сос крварење во грав [се] не многу визуелно пријатен," таа рече. "Треба да го промените тоа, но се уште е верен на храна."

Да се ​​даде на enchiladas појавата на bulkiness (како што се гледа погоре), таа ги полнети со инстант пире од компири, стилист е зелено за пополнување, бидејќи тие се лесно да се направи и мувла. Потоа Krejca додаде месо и зеленчук до крајот каде што тортиљи се отвори. За да ја завршите јадење, таа се користи топлина пиштол за да се направи сирење топи совршено на врвот.

tacos: козметички сунѓери се задржи отворен школки

tacos
tacos: обидете козметички сунѓери, лепак, и WD-40. Фотографија: Фото од Рик Гејл. стил храна од страна на Ким Krejca.

Во реалниот живот, tacos се вкусни хаос. Да ги направи згреши на камера, Krejca залепени две тортиљи заедно и се става козметички сунѓери зад месо да се задржи отворен школки. За темни и сочни изглед говедско месо, таа насликани парчиња со кафеав сос наречен Кујна Букет, направени од вода и боја за храна. тогаш Krejca прска полнењето со WD-40, нејзината тајна оружје да се направи мексиканската храна glisten. Stillman користи црвени пиперки на местото на ситно домати за повеќе различни бои и истура сируп од пченка на грав така што тие изгледаат влажна и свежа.

житни: мажите коса производи и заштита од сонце се направи совршен "Млеко"

житни
Дали преферирате вашиот житни сува или со крем коса? Фотографија: Фото од страна на Крис Elinchev во мала езерцето Продукција. стил храна од Тамара Кауфман.

Ова може да го уништи вашиот апетит, но млеко се користат во житни слики обично е лажна. Since the real stuff quickly makes cornflakes look soggy, food stylists have come up with alternatives. In this photo, Wisconsin-based Tamara Kaufman used Wildroot, на white hair cream for men with a sunscreen lotion-like consistency that many stylists covet. Krejca prefers the old-school method of white glue, which photographs just like the real deal. When pros do use actual milk, it’s only a very small amount. According to Michelle Rabin, a Toronto-based food stylist, you can place the most beautiful pieces of cereal in a bowl filled with vegetable shortening and cover it with a thin layer of milk. “The shortening resists the liquid and it looks like the whole bowl is filled with mounds of cereal," таа рече. “The pieces will stay pretty crisp for a long time.”

кафе: watered down soy sauce and gelatin give a smooth look

кафе
For a smooth-looking coffee, try water and gelatin. Фотографија: Photo by Beth Galton. Retouching by Ashlee Gray. Food styling by Charlotte Omnès.

Black coffee is hard to work with because of its oily sheen. Во latte or cappuccino, the foam will quickly evaporate. In this photo, Omnès used a combination of Kitchen Bouquet, water and gelatin to give the coffee a smooth look. In a pinch, Rabin has used watered-down soy sauce and once had to improvise with cream and gravy browner on the set of a popular Canadian brand. “I see that billboard I worked on and I’m like: ‘That’s funny, because that’s not a coffee,’” she says. Kaufman uses the real deal when possible, but adds drops of soapy water around the perimeter with an eyedropper to simulate fresh brew. The froth, stylists say, is often made from piped soap foam.

Турција: it may be raw and bloody inside, but the skin looks good

turkey
Undercooked turkey is often featured in ads. Фотографија: Photo by Marshall Troy. Prop styling by Grace Knott. Food styling by Charlotte Omnès.

Every home chef knows it’s hard to make a bird crispy on the outside and moist on the inside. среќно, food stylists only have to focus on aesthetics, which means they never fully cook one. “It is important not to overcook them so the skin stays looking moist, plump and juicy,” says Omnès. “These are visual cues that make your mouth water when you look at it.” New-York based stylist Brian Preston-Campbell says he often roasts five or six turkeys for a few hours each to get that “perfect hero bird”. “It’s still raw and kind of bloody inside," тој вели. “It’s kind of nasty but it’s about the end product in the photo.”

In this shot, Omnès pinned down the turkey’s skin so it wouldn’t tear in the oven. She lined the pan and stuffed the bird with a water-soaked paper towel so it would steam instead of turn crispy. To achieve that brown, glistening look, she brushed the turkey with a mixture of water, Kitchen Bouquet and dish soap.

Ice cream or whipped cream: shortening, corn syrup and frosting

ice cream
Frosting plus icing sugar makes an impressive-looking ice cream. Фотографија: Photo by Marshall Troy. Prop styling by Grace Knott. Food styling by Charlotte Omnès.

If ice cream were a human model, she would be a diva. The dessert is hard to mold, and if you’re not styling in a refrigerated space, melts quickly. To avoid the headache, experts often turn to other ingredients. To create the “ice cream” on the left, Omnès mixed frosting with icing sugar (the cone on the right is the real deal), but the most common fake ice cream recipe is a combination of vegetable shortening, powdered sugar and corn syrup.

For other milky desserts, stylists have many hacks. For a dollop of whipped cream, Omnès used a non-dairy creamer that “does not wilt or weep”. Kaufman prefers Barbasol shaving cream but notes: “The woman who mistakenly tried a bite was not pleased.” For milkshakes, Stillman uses sour cream because it’s thick and easy to swirl.

Drinks: that frosty glass? It’s spray-on deodorant

cola glass
If your drink lacks the right sheen, just spray some deodorant on it. Фотографија: Alamy

Stylists don’t waste real booze unless the ad is for alcohol. To make cocktails, Omnès mixes food coloring in water, a trick Kaufman also uses to create “chardonnay” from diluted Kitchen Bouquet. За волја на вистината, the liquid itself is the sideshow. “The most important part about cocktails are the visual cues,” says Omnès – cues such as ice, fizz, bubbles and froth. “They [make the drink] look refreshing.”

For frozen drinks like margaritas and daiquiris, the pros rely on ice powder, bits of gelatin that look like crushed ice when mixed with liquid. They also use fake plastic or acrylic ice cubes, which don’t melt under the hot camera lights and vaseline on the rim of margaritas. To create frost, Stillman coats a beer mug with spray-on deodorant and uses a mixture of Scotchguard and glycerin to make soft drinks look icy cold with beads of condensation. “What a hassle it would be otherwise,” says Stillman. “This way, you can choose the level of wetness on the glass.”

Steamy pasta: incense gives the appearance of steam

That moment when steam rises up from pasta like mist over a mountain is hard to capture naturally on camera. Kaufman hides a tin foil package of steam chips inside the pasta bowl and adds water to create vapor. To get the same effect, she has also lit incense and later removed the stick with Photoshop, while other tricks involve a clothing steamer or cigarette smoke. By far the most interesting method is to microwave water-soaked tampons (cotton balls work as well) and bury them behind a dish. “I have them in my kit just in case,” says Kaufman. Regardless of the technique, she says steam should always be shot against a dark background.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

24213 0