Беше Nokia 3210 најголема телефон на сите времиња?

Was the Nokia 3210 the greatest phone of all time?

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Беше Nokia 3210 најголема телефон на сите времиња?” е напишана од Ана Јане Паркинсонова, за theguardian.com во петокот 19 јуни 2015 14.35 Според зоната: UTC

Држете го телефонот - Nokia има најави неговото враќање на мобилни (мобилен) пазарот. Финскиот телекомуникациски гигант, кој некогаш беше најголемиот производител на мобилни телефони во светот, се согласи со Microsoft за да започнете дизајнирање телефони повторно во 2016.

Мајкрософт купи двоумење мобилен телефон единица на компанијата за € 5.44bn (£ 4.6bn) во 2013, по намалувањето на продажбата во лицето на конкуренција од Епл. Но, сега кога главен извршен Rajeev Сури Nokia има рече Nokia е да се врати, ние не може да им помогне harking назад кон својот парче де отпор: на Nokia 3210. Еве зошто ние го сакаше.

Батеријата никогаш не умрел

На iPhone 6 има животен век на помалку од еден ден, на Samsung Галакси S6 не е многу подобро. На 3210? Ќе трае, како, една недела. Евентуално две недели, во зависност од тоа колку често змија се одигра.

Има причина зошто ова шега има направено круга на интернет:

Само стави на јакна јас минатата носеше на свадба во 2001 и се најде на Nokia 3210 во џеб. Таа се уште има 2 решетките на батеријата лево

Тоа буквално не се скрши. Некогаш

Ние сите знаеме дека на телефон продавници во средината на центарот на градот трговски центри се правење на убиството од разбиени екрани smartphone. Тоа никогаш нема да се случи со здрав 3210, тежи 153g. На 3210 може да опстане атомска бомба, земјотрес, а можеби и двете во комбинација.

Пуштете го на подот и на обвивката ќе убивам, батеријата плукаат, но тоа би било еквивалент на оштетени нокти. Го убивам, тоа се прибере назад заедно, и сè ќе биде во ред. Не е чудо што луѓето сега се пошегува дека намалувањето на мобилен телефон ќе им наштети на подот, а не обратно.

На 3310, наследник на 3210, што во суштина личеше на 3210 го стави на еден куп на тежината, беше дури и повеќе робустен, и доведе до Неуништив 3310 мем.

Nokia мем
Неуништив 3310. Amirite? Фотографија: KnowYourMeme.com
Nokia шега слика на телефонот се користи како RAM меморија батерија
Nokia 3310 се користи како RAM меморија батерија. Фотографија: KnowYourMeme.com

Сите бои!

Никогаш не го има зборот "табла" е толку популарна што во ерата на 3210. Сите бевме во врска со fasciae. Бројот на боите! Оние сјајот! На decals! Налепниците! На чукнам-оф оние прекршување на бројни различни филмски и музички авторски права! На боја гумени тастатура панели! На меки корици! Имаше ништо тоа беше надвор од границите кога станува збор за украсување на 3210. Порно-инспириран облека?, покрива со, по случаен избор, брендови на чоколадо на нив.

Ништо од ова срање со iPhone. "Простор сива"И" чеша "? Би можело да биде нешто повеќе здодевни?

Змија, очигледно

Секако, сега најголема Electronic Arts и Rockstar игри се достапни на чешмата на еден стан,, gobbling до телефон простор и часови на време. Може да се подигне на целото семејство на The Sims или победа во Премиер Лигата на ФИФА, но ништо не може да го победи на чиста, и чист, адреналин брзање на Змија.

Пауза и ќе се зезнав. Сите знаеја дека, грешка дебитант. Очигледно, Некој еднаш го освои змија, а доказ е и во овој 13 минута gif. Играта е сеуште достапен да игра како YouTube велигденско јајце до 2014, кога Google ја одведе. Не се лоши? Всушност.

Чувствувајќи ги сите носталгични сега? Никогаш не се плашат - на 3210 е уште е на располагање да се купи на eBay. Не само тоа,, но така се додатоци. Паметни телефони? Meh.

• Оваа статија е изменет на 22 јуни 2015. Rajeev Сури е главен извршен директор на Nokia, Мајкрософт не како порано написот вели.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

Поврзани написи