Виртуелна реалност порно е Доаѓање

Virtual Reality Porn is Coming

Порнографска содржина може да биде како што е инструментална во VR војни како што беше во ерата на ВХС - или тоа би можело да биде sideshow за чудаци


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Виртуелната реалност порно доаѓа, но ќе го следи мејнстрим успех?” е напишан од Алекс Hern, за theguardian.com во четвртокот 24-ти-ти март 2016 13.46 Според зоната: UTC

Еден од најстарите поговорки на технологијата е тоа што кога порно оди, Успешноста. Тоа помогна VHS победи Betamax; го даде Blu-ray конечната победа над HDDVD (иако тогаш Sony повлечеше пред HD онлајн стриминг предвидени шајка во ковчегот на двата формати); и тоа помогна побрзо да се шират на интернет конекции, Прво обезбедување причина да се надополни со dial-up, а потоа до широкопојасен интернет.

Па тоа би можело да биде за да се обезбеди ист убиството удар во виртуелната реалност војни, пред тие дури и почнаа?

САД порно сајт Pornhub има започна свој VR порно канал. Во партнерство со давателите на специјалист BaDoinkVR, фирмата ќе започне обезбедување 180˚ и 360˚ виртуелна видео сцени на својот сајт бесплатно. Додека порно ќе биде видлива во еден клик и влечете начин на работната површина, тоа ќе работи најдобро со гледачите цел вграден, или евтини мобилен телефон додатоци, како што се Google картон или Gear VR Самсунг или посветен слушалки како што се Oculus Rift.

И покрај фалење Pornhub е, компанијата не е дебитирајќи вистинската содржина VR. Тоа е многу тешко да се направи, особено ако тоа е глуми вистински актери, бидејќи таа треба да се приклучи на способноста да се, на минимум, следење на позицијата на главата, како и ротација, и да им понуди стереоскопски 3D. Тоа е лесно доволно да се направи тие работи со компјутерски генерирани слики, но "снимање" актери на тој стандард бара скапи хардвер кој може да генерира детални 3D модели од реалниот свет.

И покрај тоа, 360˚ видео е еден од најголемите извори на содржина за VR слушалки достапни, и со YouTube и Facebook за поддршка на формат на свој платформи. Па можноста, или не, пристап до порно Pornhub би можел да биде движечка сила за донесување на VR. Како аналитичар Томас Husson, на Forrester Research, истакна, "Нема да биде за некое време ова прашање на кокошката и јајцето: издавачи и брендови треба да се постигне да се развие содржина VR и потрошувачите сакате содржината да биде подготвен (ако тие се случува) да потрошите премија за овие нови VR слушалки. "

Ако достапноста на онлајн 360˚video, особено порно, доаѓа да ја пополни таа дупка, што би можеле да имаат значително влијание на која од трите натпреваруваат VR платформи поставува стандардите за идните генерации.

Playstation VR Сони, што се должи во октомври, се гледа од многу како што имаат најдобри шанси за успех. Ова се должи на тоа ги поткопува ривали Oculus и HTC од £ 300 за само слушалките, и уште 300 £ за машина бара да се кандидира. Но Playstation VR работи преку PS4 конзола на Sony, заклучен-долу платформа во споредба со компјутери кои се потпираат на своите конкуренти. Без писмена дозвола од Sony, тоа е невозможно да се кандидира софтвер на PS4 и се чини неверојатно дека компанијата ќе се додели Pornhub пристап до homescreens корисниците (на PS4 не имаат веб-пребарувач, но тоа е со лош квалитет).

Секако, сето ова се претпоставува дека VR порно е нешто што ќе сакате да се доживее. Всушност, како Стјуарт наследство дознав, тоа е поблиску до "многу непријатно" од "сензуални и провокативни". Наследство заклучи дека "се чини дека малку лажат, како што беше дизајниран од страна на еден осамен човек со многу специфична и нејасно непријатни сет на peccadilloes ".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи