Првите четири модерни убијци на запад

The top four modern killers in the west

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Првите четири модерни убијци на запад” е напишан од Робин McKie, за Обсервер во саботата 6-ти-ти јуни 2015 23.05 Според зоната: UTC

РАК

Каде сме ние
Борбата против ракот се покажа како еден од најголемите интелектуални и практични предизвиците на новото време. Пред сто години, хируршки интервенции поддржан од раните форми на терапија со зрачење беа само оружје на располагање на лекарите. Од тогаш, голем број на клучни револуции промени тоа.

Првиот беше воведувањето на хемотерапија, во форма на лекови кои се изведени, Иронично, од гас сенф, кој се користи како оружје за време на Првата светска војна. Лекарите кои врши обдукција на жртвите на гас, истакна дека инхибира клеточната делба, и развиени верзии, кои помогнаа да се спречи размножувањето на клетките на туморот од. Тие станале рутински третмани во 1950 година.

Што сега?
Како геномски истражувања напредуваше во 20 век, научниците да го користат тоа знаење за развој на нови третмани. Најнови достигнувања се вклучени целните терапии. Овие се поспецифични во нивната акција против тумори, бидејќи тие дејствуваат на молекуларна цели поврзани со особено на клетките на ракот, со оглед на повеќето стандардни хемотерапии дејствува на сите брзо клетките, било да се работи нормално или канцерогени.

На пример, во еден од пет пациенти болни од рак на дојка, туморски клетки имаат премногу на протеини за поттикнување на растот познат како HER2 на нивната површина. Рак на дојка со премногу на овој протеин се особено агресивни, научниците откриле. Голем број на лекови, како што се Herceptin, се развиени за да се справуваат со оваа протеини и го блокира ширењето на клетките на туморот. Овие целните терапии сега се потпора во борбата против ракот.

Кои се главните проблеми?
е направен голем напредок, но новите проблем може да биде финансиски, а не технички. Новата генерација на лекови кои се развиваат се многу скапи, подигање на прашања на пристапност.

Земете млада технологија на имунотерапија. Клетките на ракот поседуваат вид на тајна ракување убедува дека Т-клетки, клучен дел од анти-болест одбрана на телото, не да ги нападне. Во 1990-тите, Научниците открија молекула на Т-клетки, кој беше дел од овој ракување. Тој е познат како програмирана смрт 1 (PD1) и, од нејзиното откритие, истражувачи се обидуваат да го прекинат својата функција.

Новата дрога откриен во Чикаго минатата недела се резултат на ова дело. Испитувања на пациенти со напреднат меланом, која има висока стапка на смртност, веќе произведува охрабрувачки резултати, но научниците предупредуваат дека би можело да има сериозни несакани ефекти кај некои пациенти.

мозокот слајд
Фотографија: Alamy

деменција

Каде сме ние?
Деменција всушност и не е болест. Тоа е резултат на многу различни услови. Алцхајмеровата болест е најчеста од овие, но други вклучуваат васкуларна деменција и фронтотемпорална деменција. Сите овие форми делат заеднички симптоми, Меѓутоа. Овие вклучуваат губење на меморијата, конфузија и промени на личноста.

Додека деменција секако не е неизбежен резултат на добивање на стариот, веројатноста за развој на состојба несомнено се зголемува со возраста. Така, како заразни болести беа победени во Велика Британија, и стапката на смртност од рак и срцеви заболувања принудени надолу, се повеќе и повеќе луѓе се во состојба да се живее на старосна. (Просечниот животен век во Велика Британија сега е 79 за мажи и 83 за жени.)

денес, пресметано е дека во моментов има повеќе од 850,000 лица со деменција во Велика Британија.

Што сега?
Со 2025, бројот на случаи на деменција во Велика Британија се очекува да се зголеми на повеќе од 1 милиони. Со 2050, се предвидува да се надмине 2 милиони. во прилог, состојбата е резултат да биде особено честа појава кај жените. На 850,000 пациенти со деменција во Велика Британија, 500,000 се жени. Како резултат, жени над 60 сега се два пати поверојатно да добијат деменција како рак на дојка.

Научниците сега се работи на начини да се користи генетски и матични клетки технологии за да се разбере детални причини за различните форми на деменција и, на долг рок, за развој на лекови кои можат да го забават губењето на факултети во оние кои се засегнати од состојбата.

Научниците предупредуваат дека оваа аспирација останува долгорочна цел и предупредија дека постои уште многу работа што се 'уште треба да се направи.

Кои се проблемите?
Клучен проблем за оние кои се обидуваат да се справи со деменција е недостаток на ресурси. Имало големи инвестиции во болести на срцето и истражување на ракот во последните неколку години и тие помогнаа да се намали стапката смрт.

Но, тоа не се случи и со деменција, изјави Метју Нортон, шеф на политика за Истражувања Велика Британија Алцхајмеровата болест. "Само погледнете бројките,", Рече тој.

"Вкупно трошоци во Велика Британија – од добротворни организации и Владата – на деменција кај 2013 беше £ 73.8m. Спротивно, за рак, таа бројка беше £ 503m. "Овој недостаток на средства, значи намалување на работна сила, велат поборниците. Постојат некои 3,600 деменција истражувачите кои работат во Велика Британија -about 19,000 помалку од оние кои работат на рак, иако деменција чини економијата на Велика Британија повеќе. Значи, изгледите за наоѓање на третмани за да се забави или запре губењето на факултетите се поврзани со деменција ќе биде ограничено, велат истражувачите.

Срцев удар, концептуални компјутер уметнички дела
Фотографија: PASIEKA / SPL / Getty Images / Бренд X

СРЦЕВА БОЛЕСТ

Каде сме ние?
Преку минатото 50 години, има импресивен подобрување на стапката на смртност од кардиоваскуларни болести во Велика Британија. Оваа точка е токму сумираше од страна на Питер Weissberg, медицински директор на Британската Фондацијата за срце. "Фондацијата е основана во 1961, кога срцеви болести е ravaging на земјата. Тоа предизвика речиси половина од сите смртни случаи во Велика Британија во таа година. "

со ретроспектива, тоа не е тешко да се види зошто. нивото на пушење се четири пати повисоки отколку денес, додека јадат храна богата со заситени масти – полномасно млеко, путер и црвено месо – беше норма.

денес, оние храна се заменува со опции пониска маст, растителни масла, обезмастено млеко и месо од живина. Имаме лекови за намалување на крвниот притисок и нивото на холестерол, и тоа е можно да се отвори блокирани или стеснати артерии без голема операција.

Што сега?
Осмислување на лекови за лекување на оштетените срце страда од клучен проблем: тие се тешко да се тестираат. "Ние не може да ги задржи за сечење пациенти отворен за отстранување на примероци срцето ткиво. Тоа едноставно не е практична и етичките,", Изјави Крис Denning во Нотингем Универзитетот.

Решението за научниците во последниве години е да се сврти кон употреба на матични клетки. На Универзитетот во Нотингем истражувачите извеле клетки од кожата на пациентите и искапен нив со хранливи состојки, со цел истите да се трансформираат во матични клетки, еден вид на клетки кои можат да се претворат во било кое ткиво. Овие клетки потоа се развиени во срцеви клетки, кои се чуваат во петриеви садови за тестирање цели.

"Тоа значи дека тие се идеални за обидот нови лекови. Тоа е неверојатно важен развој,", Додаде Denning.

Други научници веруваат дека тоа може да биде можно да се користи матични клетки да се поправи директно, оштетени срца во блиска иднина.

Кои се проблемите?
Иако медицински процедури и понатаму да се подобрат можностите за спасување на животите на оние кои страдаат од кардиоваскуларни болести, постојат мноштво на епидемиолошки прашања кои се закануваат да се надомести овие бенефиции.

На пример, , бројот на пушачи меѓу нагло се намали 1972 и 1994 но падот-оф оттогаш забави. И преваленцата на тешка за пиење не се промени значително од 1970. Полошо, детството дебелината се зголемува во двете момчиња и девојчиња од средината на 1980-тите, додека дебелината стапки за возрасни, исто така, продолжува да расте - како што е појавата на дијабетес во Велика Британија. Сите овие фактори го зголемуваат ризикот дека стапката на смртност срцеви заболувања може да се зголеми повторно во блиска иднина.

Weissberg предупреди дека овие фактори "се закануваат дека ќе го попречат трендови на опаѓање на срцевата болест и смрт стапки кои сега ни се случува".

Антителата напаѓаат грип, уметнички дела
Фотографија: SCIEPRO / Getty Images / Бренд X

ЗАРАЗНА БОЛЕСТ

Каде сме ние?
Откако ги победи злото на заразна болест во западниот свет е генерално се должи на развојот на програми за вакцината и антибиотиците, иако подобрени санитарни и здравствено образование, исто така, се клучните фактори.

"Всушност, стапката на смртност од туберкулоза, пернициозна убиец, почна да се откажат од средината на 19-от век,", Вели Карстен Timmermann на Универзитетот во Манчестер. "Во 1838, имаше околу 4,000 Починати на милион како резултат на туберкулозата, но тоа падна на околу 1,000 од 1900. Вакцини и антибиотици нема никаква врска со тоа. Всушност, тоа не е јасно зошто пад се случи на сите. Но, тоа исто така е очигледно дека програмите како што е проектот на вакцината BCG навистина престана туберкулоза се сериозен убиец од средината на 20 век ".

Што сега?
Во западниот дел, повеќето заразни болести се чуваат во заливот. Меѓутоа, билансот е мачно еден. "Во 1960-тите, САД хирург генералниот беше наводно се тврди дека заразни болести била целосно поразена,", Вели Џереми Фарар, кој е шеф на Велика Британија Wellcome Trust на.

"Приказната може да биде апокрифни но тоа сигурно не го сумира ставови во времето. потоа, неколку децении подоцна, имавме доаѓањето на ХИВ во западниот и многу јасна лекција за сеприсутна опасност од заразни болести, кои може да се шири многу брзо од други делови на светот. "

во прилог, појавата на отпорност на антибиотици – резултат, во дел, на прекумерна употреба – доведе до зголемени стравувања дека еден од клучните одбрана на Западот против заразни болести може да се изгуби во блиска иднина, освен ако фармацевтските компании се забрза развојот на нови верзии.

Кои се проблемите?
Во повеќе поврзан свет, тоа е се повеќе и повеќе тешко да се содржи заразни болести. Промените на временските услови и зголемување на миграции од областите погодени од зголемувањето на нивото на морето или ширење на пустините, исто така, ќе се интензивира ризикот од нови болести или нови видови на постоечките услови кои пристигнуваат во западниот дел.

"Во земјите во развој, ние се заменува со проблемите на заразна болест со здравствени проблеми, како што се дијабетес и дебелина,", Вели Фарар. "Но, во земјите во развој, тие се уште има големи проблеми со заразни болести – маларија, Туберкулоза и ХИВ, на пример – но, исто така, се погодени од дебелината и дијабетес. Земји како што се овие – Виетнам е добар пример – треба значителна помош од глобалната агенции како што се Светската здравствена организација. Меѓутоа, овие агенции не се добива поддршка од запад повеќе им се потребни. "

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

Поврзани написи