Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Фустанот дилема: "Тоа е илузија. Но, сè е илузија "” е напишана од страна на Џесика Glenza во Њујорк, за theguardian.com во петокот 27 февруари 2015 22.41 Според зоната: UTC

Тоа е редок подвиг за мем да извираат од затегнувањето на интернет културата и во свеста на секојдневните луѓе. Особено кога тоа се случува толку брзо како што "фустан" не.

Меѓу четвртокот навечер и петок наутро, фустан се зголеми од Tumblr пост од ирски музичар за меѓународен феномен и се предмет на Дебатата од целиот свет.

Суштината на прашањето на облекување, а можеби и на својата жалба, е едноставна: е расо бела и златна, или сина и црна боја?

Овој феномен може да биде резултат на едноставен оптичка илузија, на двосмисленост, или тоа би можело да биде посложена. Без оглед на причината, тоа е слика што дури и не перцепција истражувачите можат да се договорат.

"Поголем дел од нашите видот и слухот е навистина точна,", Изјави Хауард Хјуз C, кој истражува механизмите на перцепција на одделот Dartmouth колеџ на психолошки и мозокот науки. "Ако тоа не беше така, ние не би можеле да одат низ вратата, и ние секако не би можеле да работат 50 јарди и фати мува топката во центарот област. "

На кратко, да не си луд: повеќето од она што го гледате е она што другите луѓе се види. Но Хјуз не потсетува дека предметите се "гледаат" не мора да имаат основни квалитети што ги перципираме, особено кога ние работиме со ограничени информации, како што е зрнеста, две-димензионална слика.

Овие слики се џвака до податоците собрани од нашите очи и reassembled од страна на нашите умови, составен преку сложени биолошки и психолошки процеси.

"Тоа создава, Мислам дека, чувство дека … ние едноставно се види она што е таму,", Рече тој. "Но, ние треба да го прават тој - мозокот мора да се изгради тоа - а луѓето треба да се реализира во тривијални начинот на кој треба да се види очи, но треба мозокот да се согледа, и така таа перцепција е нешто што е изведен. "

Фустанот дилема се фокусира на боја, перцепција дека не е "вистинскиот" сама по себе. Искуството на боја е перцепцијата на должината на видливата светлина зраци рефлектира од површината, толкува како еден од трите основни бои од човечкото око.

На пример, она што го гледаме како "црвено,"Не е внатрешниот квалитет на објект. Наместо, тоа е исклучително хомогена перцепција луѓето "на рефлектираната светлина. И постојат многу животни кои се соочуваат со многу боја многу поинаку од луѓето. На очното јаболко на богомолка ракчиња, на пример, имаат 12 боја рецептори во споредба со луѓето "три.

И додека на прашањето може да се чини неважно, ситно, многу откриле дека сликата служи како еден фасцинантен пример на интеракција на човечка биологија и проникливост - конструкции кои го сочинуваат некои од најпознатите студирал области на мозокот науката.

"Нема причина да се мисли дека сите детали од неверојатниот процес што никој навистина не, целосно ја разбира не мора индивидуалните разлики,"Рече Хјуз. "Сега, како овој на сликата има направено таква неверојатна работа за правење на тоа болно очигледни - Не сум сигурен. Но, мислам дека причината го произведуваат толку многу топлина меѓу луѓето повеќето од нас мислат ние едноставно се види она што е таму. "

Хјуз изјави дека предмет, најверојатно, ќе биде предмет на повеќе истражувања, и се претпоставуваше дека сино-бели феномен може да биде резултат на нешто од аномално trichromats (луѓе кои имаат малку поинаква перцепција на основни бои) на (многу тешко) обратен оптичка илузија, понекогаш се нарекува двосмисленост.

Секој кој ќе се обиде да го поништи ориентација на конвексни и конкавни кругови, или врти силуета ќе имаат идеја колку е тешко некој такви слики се да флип, или "disambiguate".

Друга перцепција истражувач. Роберт Fendrich, Хјуз, изјави тој го виде фустан како злато-бело во четвртокот вечер, и сино-црна боја, во петокот наутро, од кои една се чини дека е многу мал број на луѓе можат да се преориентираат на сликата. Fendrich е визитинг професор на Dartmouth колеџ, Исто така во психичкиот и мозокот науки оддел.

На Витни Лабораторија за перцепција и акција на Универзитетот на Калифорнија во Беркли, Дејвид Витни рече ефект сликата е едноставен - тоа е двосмисленоста на инференција.

"Може да заклучиме светлината е притискање на облекување директно, и јас подразбирам дека светлото доаѓа позади фустанот,", Рече Витни. "Таа се сведува на еден навистина толку едноставна разлика, и тоа е навистина едноставно двосмисленост. "

"Тоа е илузија,", Рече Витни. "Но, сè е илузија."

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

21178 0