Најдобар iPhone и iPad апликации на 2015

The best iPhone and iPad apps of 2015

Од Перископ и Enlight на Apple Музика, Фотографии на Google, YouTube Игри на среќа и пејсмејкери: најдобар нов iOS апликации на годината


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Најдобар iPhone и iPad апликации на 2015 - Apple го претстави Spotify конкуренција” е напишана од страна на Стјуарт Dredge, за theguardian.com во петокот 25-ти декември 2015 13.00 Според зоната: UTC

Според аналитичарот фирмата Форестер Истражувања, паметен телефон сопственици трошат 85% од своето време на овие уреди со користење на апликации, но 84% од тоа време е минато со користење на само пет апликации кои веќе не се во пакет на нивните уреди.

Тоа е зошто тоа е толку тешко за нови апликации да стане WhatsApp или Кенди Здроби големина хитови: дури и ако нивните програмерите можат да ги убеди луѓето да ги преземете, да се натераат да ги користат редовно е уште еден предизвик во целост.

Сепак, многу се обидуваат, и 2015 Видов некои инвентивни идеи започне на App Store. Тука е нашата преглед на 25 најдобар бренд новиот iOS апликации од годината. Ако Андроид е вашата платформа на избор, постои посебен крајот на годината листа за тоа овде. во меѓувреме, ако сте во потрага за најдобар iOS игри на 2015, ја прочитате оваа преглед.

Што сме пропушти иако? делот за коментари е отворена за вашите препораки за iOS апликации кои се нови (или дури само ново за вас) во 2015.

25. ѕвезда Булеварот 2

Главната придобивка некои апликации е дека тие ви помогне да поминуваат повеќе време да не гледа во екранот, и Стар прошетка 2 е еден од нив. Во насока на аматерски stargazers, тоа ви помага да се идентификуваат ѕвезди, соѕвездија, планети и комети во небото над, со 3D модели на значајни маглини и режим на ноќно време за намалување на екран-светлина на минимум.

24. Grayout

Поточно кажано, Grayout е игра, но јас сум го поднесе под "Интерактивна фантастика". Како и да го класифицираат, ова е прекрасен: prequel на истиот инвеститорот е провокативна цензура игра Blackbar. Постави во болница, таа те гледа преговори "пост-трауматски афазија" да се најде на вашиот пат низ приказната.

23. Moodnotes

Mindfulness беше многу во вестите оваа година, со Moodnotes еден од апликации се надева да профитира. Тоа е списание дигитален расположенија кои ќе можете да ги пратите на тоа како се чувствувате, истовремено посочувајќи некои совети за избегнување на "размислување стапици" кои би можеле да се фрлам во мракот. Неговиот дизајн се обезбеди процесот никогаш не бил скучна.

22. Распоред од Instagram

Тоа е фер прашање да се прашувам зошто ова е посебен стан, а не само една функција во рамките на Instagram, но тоа не ги спречува распределба се масна и достапна алатка фото колаж. Изберете ги вашите фотографии, ги организираме во рамките на мулти-слика, а потоа го делат или да ги зачувате - вториот корисна за споделување на не-социјалните мрежи Фејсбук.

21. сад

Кој ќе плати за да се види видео на YouTube ", оглед на тоа што сите тие се достапни за бесплатно на YouTube? Бродот бил добро дизајнирана обид да се дознае, нудат нови содржини од голем број на онлајн видео ѕвезди пред да се удри на YouTube. Својата мешавина на музика, vlogging и комедија за £ 2,29 еден месец имаше многу на жалба.

сад
сад

20. MyHeart грофовите

амбиции на Епл со својата иницијатива HealthKit се некои од најинтересните работи во врска со iOS во моментов, вклучувајќи партнерства со своите медицински истражувачи. Универзитетот Стенфорд MyHeart црнец стан - кој преминал од САД во Велика Британија во 2015 - Беше добар пример: ставање срцето податоци на добар употреба.

19. Electricomics

iPad само Electricomics беше последниот обид да се преиспита стрипови и графички новели за екран осетлив на допир уреди. Заврши со стрипови од Алан Мур, Гарт Енис, Лија Мур и Џон Reppion, и Питер Хоган, тоа покажува колку внимателно (наместо шоу-offy) употреба на интерактивност навистина може да го додадете во средно.

18. Аркадија од страна на Иан Круши

Повеќе интерактивни фантастика со роман напишан од авторот Иан Круши специјално за овој медиум. Нејзините разгранување приказната проследи 10 пресечни приказни ликовите, и додека тоа е речиси tubemap-како интерфејс беше многу умен, квалитетот на пишување обезбеди ова секогаш се чувствувале како роман,, наместо дигитален трик.

17. Канцеларијата на објектив

Ако некогаш сте се најде себе си се слика фотографија на запишани-на таблата за понатамошна употреба, Канцеларијата леќа е добро вреди да се погледне. Како што е добро за скенирање на документи за претворање на бизнис картички и сметки во дигитални белешки за безбедно архивирање, тоа е да стане еден од најкорисните работа поврзана со апликации од нејзиното лансирање во април.

16. пејсмејкер

Во 2014, Пејсмејкер беше масна стан dj настапи за iPad, која го избра Spotify за својата музика. Во 2015, иако, тој стана нешто уште поинтересно: iPhone стан со свој вештачка интелигенција помошник (наречен Mållgan) дека ќе се изгради миксови за вас - во комплет со можност за вас да ги подеси по своја волја.

пејсмејкер
пејсмејкер

15. WifiMapper

За чести патници, кои често се наоѓаат лов на одредување на интернет пристап кој не ќе ги уништи своите мобилни сметка, WifiMapper е од непроценливо значење. Таа им нуди на сајтот на Wi-Fi жариштата (и бесплатни и платени) со податоци за тоа како пристоен нивните врски се, и локациите тие се во.

14. Apple Вести

Постојат многу прашања околу тоа што Apple Вести станува чувар на вести средства за издавачи, но суди строго како еден стан, го направи силен старт. Тоа повлекува во вестите од широк спектар на извори на, ги прикажува уредно, и за само неколку месеци покажа пристоен способност да се вклучите својата храна на вашата параметри.

13. игри на среќа YouTube

Заедно со музика и детски видеа, игри стана една од трите главни столба на содржина на YouTube. соодветно, оваа година ја доби свој самостоен апликација, се овозможува брз пристап за да репродуцирате видеа најновите Ајде, коментари, инвеститорот подигнати и - со површина од зголемување се фокусира на YouTube - грч-esque живо.

12. Camera51

Веќе хит на Android, Camera51 е исто толку импресивна на iOS, како алтернатива на вграден во камерата софтвер. Нејзиниот акцент е да ви помогнеме со вашата кадрирање и составот, без разлика дали сте кршење објекти, пејзажи или луѓе (автопортрети вклучени, ова суштество 2015).

11. MixRadio Музика

MixRadio некогаш беше музика-стриминг услуга на Nokia, пред да биде продаден на Мајкрософт, а потоа се продаваат повторно на јапонски линија социјална мрежа. Во својот нов сопственик, станува збор за iOS за прв пат со полиран персонални радио стан. Допрете за неколку уметници да разбивам канал, или копа длабоко во својата импресивна колекција на тематските плејлисти.

MixRadio Музика
MixRadio Музика

10. Apple Музика

Што да се каже за Apple музика која не е претходно наведено во должина - барем не во нашата ревизија во-длабочината на? Ривал Spotify не беше толку лоша како нејзината поладно критичари тврдеа, ниту пак тоа беше како ваков како што е предложено неговите творци. Но одличен плејлисти, многу listenable во живо на радио-станица и паметни препорака моторот направи доволно пристоен почеток.

9. Сандаче од Gmail

За оние од нас кои се заколнам од поштенското сандаче, 2015 заврши со разочарувачки вести кои Dropbox е конзервирање дека апликацијата Е-пошта. За корисниците на Gmail, Сандаче може да биде одговор во 2016. Ја научиле од кориснички интерфејс сандаче е, се додава во функции како занимаваат слични пораки заедно, и ги разделија потсетници од пораки.

8. Google Календар

Проблемот со инвентивни календар апликации е дека тие се често веројатно да се купи и да се затвори со поголема риба: како изгрејсонце направи оваа година. Барем тоа нема да се случи со Google Календар, но стан имаше многу да го препорачуваме како алтернатива на стандардните iOS календар, со едноставен интерфејс и удобен потсетници.

7. Vrse

Ако сте заинтересирани за тоа како виртуелната реалност (VR) може да биде за повеќе од игри, Vrse е добро вреди да се homescreen слот на вашиот iPhone. Таа обезбедува пристап до поголем број на кратки филмови VR се произведени од Vrse стартување интерактивни режисер Крис млеко - од сириските бегалци во У2 музички спотови.

6. Ева со вжарена

Apple за среќа не се сетив дека жените имаат потреби надвор откривање музика оваа година, и додаде период-следење на нејзината здравствена стан. но, Ева (порано наречена Руби) е вреди да се погледне како алтернатива за следење на сè, од периоди и стрес за секс, со пошироката заедница да допрете за совет.

Ева со вжарена
Ева со вжарена

5. Опкружен пат

Глоба во текот на денот дополнување на ноќно време ѕвездите Star Walk 2 е, Опкружен пат е еден стан за скитници на нога. Тој нуди избор на аудио патувања, почнувајќи од Сан Франциско, но сега со Лондон, Париз, Берлин и Барселона меѓу другите градови. Од Backstage Вестминстер на радикална Клеркенвел, тоа може да фрли нова светлина врз Лондон Лондончани, не само туристи.

4. Dubsmash

Поточно кажано ова беше објавен при крајот на 2014, но тоа беше во 2015 дека стан усна-Sync Dubsmash стана Bona-фиде мобилни треска - leapfrogging технолошки рано adopters да одат директно на мејнстрим. Која е причината зошто вашите пријатели и членови на семејството биле редовно лизгање во вашиот социјалните канали изговарам заедно со музички хитови или филм дијалог.

3. Фотографии на Google

Ре-полни со енергија Фликр останува на сила може да се смета кога станува збор за чување и споделување на мобилната фотографија, но Google Галерија обезбедени од некои крути конкуренција оваа година. Тоа е лесна за употреба, нуди неограничен простор за стандардна резолуција на фотографии, и има некои корисни алатки за уредување и споделување изградена во.

2. Enlight

Една од 2015 најимпресивните апликации и во поглед на iPhone и iPad инкарнации, Enlight е најновиот обид да се подобри фото-монтажа на мобилни уреди. Во својата основна ниво, тоа е навистина лесно да се користи, но повеќе се истражуваат своите креативни функции, толку подобро вашиот резултат снимки ќе биде.

1. перископ

Во живо-стриминг видео често не дава никаква смисла … до некое видео во живо се врти што го прави тоа - од кршење вести настани на познати личности, во разговор за фановите. Купена од страна на Твитер пред нејзиното лансирање во март на iOS тогаш мај на Android, Перископ е тивко да стане многу интересен прилог на медиумите: како што е нашата парче на како Билд новинар Пол Ronzheimer што се користи за покривање на сириските бегалци приказна покажа.

перископ
перископ

Најдобрите апликации на 2014 за Android, iPhone и iPad

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

24854 0