На 25 најдобрите игри на 2015: 25-21

The 25 best games of 2015: 25-21

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “На 25 најдобрите игри на 2015: 25-21” е напишана од Кит Стјуарт и Јордан Ерика Вебер, за theguardian.com во понеделникот 14-ти декември 2015 12.30 Според зоната: UTC

Па, тоа е речиси Божиќ, тоа прекрасно време кога сите забава писатели претвори своите мисли, не на семејството и пријателите, но да се стави крај на годината Листа карактеристики. Еве тогаш, е нашата традиционална преглед на годината 25 најдобрите видео игри, средено од нашиот тим на искусни писатели игри - пред сите тие исчезнуваат во застоен воздух на eggnog и Керол пеење.

Како и секогаш, Ова се насловите ние лично ужива оваа година, не оние што сметале дека повеќето ваков или што привлече најголемо критика. Тоа не е цел или научни - или фер или разумен.

Како и да е, тука ќе одиме, од 25-21. Се врати секој ден оваа недела за повеќе.

25. Сома (Компјутер, PS4)

Сома
Сома

Три главни состојки сочинуваат хорор во Сома: поставување на длабоко морето, мутирани чудовишта, и егзистенцијален страв. На своите кредитни, иако првиот од нив е недоволно искористени и вториот overused, третиот е доволно да се носат на играта. Триење е вметната редовно скок плаши и звуците на жешка чукање на срцето да ве потсетам да се доживее таков вид на стресни непосредна страв, но повеќе интересно далеку е филозофска, психолошки хорор играше во наратив кој го покренува прашањето за личниот идентитет. Секој знае дека само-рефлексија е она што вистински кошмари се направени од.

24. до зори (PS4)

до зори
до зори

Еден од најинтригантните и иновативни наслови ужас за голем број на години, До зори гледа играчи се обидуваат да се задржи осум живи пријатели, како тие се наоѓаат заробени во далечен дом каде чудовишта демнат во темнината. Вешто комбинирајќи елементи на Silent Hill и На Одење мртов, оваа интерактивна драма обезбедува голем број на заклучоци врз основа на акции плеер - тоа е механичар "пеперутка ефект", што укажува на интересни можности за во иднината на акција авантура.

23. Лего Димензии (повеќе формати)

Лего Димензии
Лего Димензии

Activision мора да знае од првите денови на Skylanders дека Лего крајот ќе дадат свој игра во жанрот на играчки-на-животот, и дека тоа ќе биде многу подобро. Впрочем, тие не се само играчки, тие се играчки кои се вклопуваат во веќе постоечка долгогодишна категоријата на играчки, и тие се играчки играчите се да се изгради. Додадете дека вклучувањето на повеќе франшизи, со смешни приказна која ткае преку неколку од нив, и ова е најдобриот Лего игра уште, особено (како и секогаш) кога се игра со еден пријател.

22. печурки 11 (PC / Mac)

печурки 11
печурки 11 Фотографија: Untame

Роден е во метеж игра, тоа е можеби не е изненадување дека печурки 11 е повеќе инвентивни од вашиот стандард загатка Платформер. Не само што е главниот лик аморфна организам, во пост-апокалиптична (Ако убава) светот навидум без човечки живот, но може да се движат низ секое ниво, преку 2D уништување и regrowth. Понекогаш навидум да тече како течност, но всушност делува како цврст, постојано променлива форма обезбедува кука за многу нови и интересни видови на загатки.

21. Ори и слепи шума (Xbox Еден)

Ори и слепи шума
Ори и слепи шума Фотографија: Microsoft

И покрај нејзините hippyish премиса (мора да им помогне на духот дрво врати животот на мистична шума), оваа прекрасна платформа авантура од инди колективен Месечината Studios е речиси сурово предизвикувачка игра во места, ќе спротивставувајќи против народната приказна на животната средина исполнета со смртоносниот скок стапици и застрашувачки суштества. Но, претрупан сценографијата и пргав заговор гледате преку. Како серија Rayman, Ори покажува дека ќе има многу на животот, длабочина и душа остави во лизгање жанр 2D.

  • Гардијан Игри "Преглед на годината" се одржува во Скот просториите на Гардијан во четвртокот вечер, 7-8.30часот. Одликувајќи Кит Стјуарт, писатели Симон Паркин и Цара Елисон и игра инвеститорот Мајк Bithell, ние ќе се погледне назад во 2015, со критикувам пити и џиновски Божиќ томбола! достапни тука билети.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

21180 0