На 25 најдобрите игри на 2015: 15-11

The 25 best games of 2015: 15-11

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “На 25 најдобрите игри на 2015: 15-11 - Не е крај на светот каков што го знаеме” е напишана од Кит Стјуарт , Богата Стентон и Јордан Ерика Вебер, за theguardian.com во средата 16-ти декември 2015 10.05 Според зоната: UTC

Ние сме на половина пат низ одбројувањето на овогодинешниот најдобрите игри, и денешните рата обезбедува друг еклектичен избор. Од апокалиптична драма бизарна улога играат лудости, Ова се насловите нашите игри писатели играа повеќето оваа година.

Како и секогаш, имаат за читање а потоа додадете свој предлози во делот за коментари.

15. Сите се качил на занесот (PS4)

Ако Последици 4 е класичен американски пост-апокалипса потоа Сите се качил на занесот е совршен британски алтернатива. Како што одвај се влача околу една напуштена 1980 West Midlands село, слушање на духовите од минатото разговори за да се обиде да дознаам што се случи, Ќе го добиете чувство дека ова е точно како Британците ќе одговори на овој вид на катастрофа, особено во време пред Твитер. Ние ќе мора состаноци во градското собрание, ние ќе се жалат на непријатностите, и ние би озборувања. Луѓето се нарекува занесот "Стрелците ги исполнува крајот на светот", а тоа е, секако, убава и ексцентричен како што сугерира (и на саундтракот е деликатна премногу).

14. Почетник упатство (PC / Mac)

Почетник упатство
игра гејмер размислување ... Почетник упатство.

Почетник е водич за тоа што, може да се бара? И не постојат лесни одговори во оваа чудат светот на напуштените и полу-готови игри, која се водени преку со стегнат нараторот. Ова е нешто на играта расположение, искуство кое не треба да се pried во премногу однапред, и да ужива во еден здив!. Понекогаш чуден, во други меланхолија, секогаш е необичен. Како и неговиот претходник, Стенли параболата, Водич ранто е за гејмери ​​кои сакаат да се размислува за она што игри се.

13. Животот е Чудно (повеќе формати)

Животот е Чудно
Животот е Чудно Фотографија: Сквер Еникс

Францускиот студио Dontnod веќе навести својот карактеристичен вештини наратив со потценети Запомни ме во 2013 - но Животот е Чудно е вистински член. Приказната го следи тинејџерски временскиот патник Максин Caulfield како таа се обидува да се реши на исчезнатото лице мистерија додека истражување нејзината врска со дух пријател Клои. Иако на моменти дијалогот е непријатно, се занимава игра со прашања околу депресија, анксиозност и сексуалноста кои неколку игри оди никаде во близина, со што за целосно освежување и емоционално искуство.

12. расте Насловна (PC / PS4)

расте Насловна
расте Насловна Фотографија: Ubisoft

Растенија се сеприсутниот еуфемизам за сексуалните органи, па ќе му биде простено за гледање phalluses насекаде во Расте расте Beanstalk дом и десетици гранки да се создаде. Комплимент со тоа е дека расте Насловна е таква радост да се игра дека ќе целосно сигурни дека по првите неколку кикоти, обземени наместо во внимателно УСС малку црвена робот на нови височини, планирање и неговиот пат и патеката на раст на Beanstalk е, и внимава надвор за прилично полигонални ставови и шармантна изненадувања кои го прават за напорните вредно.

11. Undertale (PC / Mac)

Undertale
Undertale Фотографија: Тоби Фокс

визуелни Lo-Fi укажуваат на игра во роб на минатото, а особено Нинтендо исклучителни Мајка серија на улога играат игри. Но, оваа фасада се крие fizzingly современ земе на жанрот, оној кој располага со куршум пеколот борба minigame заедно со идеја да се разговара со чудовишта, наместо. Авторски, Смешни, постојано изненадува - и со долга меморија - Undertale не треба да се занемарува.

  • Гардијан Игри "Преглед на годината" се одржува во Скот просториите на Гардијан во четвртокот вечер, 7-8.30часот. Одликувајќи Кит Стјуарт, писатели Симон Паркин и Цара Елисон и игра инвеститорот Мајк Bithell, ние ќе се погледне назад во 2015, со критикувам пити и џиновски (слободен!) Божиќ томбола со неверојатни награди! достапни тука билети.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

20880 0