Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “На 25 најдобрите алтернативи на Photoshop” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четвртокот 19-тиот февруари 2015 12.02 Според зоната: UTC

На Adobe Photoshop сега е 25 години и е веројатно врвот на фотомонтажата. Но,, од £ 8,57 / месечно, тоа е исто така многу поскапо од повеќето луѓе можат да си дозволат, па еве 25 алтернативи за 25 години photoshoppery.

Петте најдобри ...

Pixelmator – најдобро за Mac

£ 22,99 – OS X

Pixelmator
Pixelmator е еден од најдобрите за OS X. Фотографија: Pixelmator

Pixelmator е веројатно најдобриот фото уредник на Mac. Таа се справува дури и на најголемите слики со леснотија, реплицира како многу алатки како Photoshop генерално се бара, како и поддршка Фотошоп датотека, и има одличен лекува алатка која може да се протолкува што е околу него и да се пополни во детали.

Одлична за брзо допирање до фотографии на детални манипулација за почетници така и добрите. Има дури и многу способен £ 7,99 iPad Pixelmator стан со многу од истите алатки и леснотија на користење кои го прават на Mac App голема.

Paint.net - најдобро за Windows

слободен – Windows

Paint.net
Microsoft Paint на стероиди. Фотографија: Paint.net

Paint.net почна животот како едноставна замена за Microsoft Paint, но еволуирале со нови функции како што повеќе слоеви и повеќе напредни алатки за уредување слика. Денес таа е една од најбрзо бесплатно фото едитори за Windows, со способни функција во собата што се запира само кратко на некои од професионални алатки за манипулација.

Одлична за брзо уредувања, култури и поголемиот дел од секојдневниот фотомонтажата. Најдобро од сè, бесплатно е.

Adobe Lightroom – најдобро за слики рефус-управување со

£ 99 – Windows, OS X

Lightroom
Adobe Lightroom 5 е достапен како самостоен производ или како дел од услугата Криејтив Облак претплата на компанијата. Фотографија: Adobe

Веројатно најдобриот менаџер слика, Adobe Lightroom има доволно средства за, дури и за професионалци, да се избегне обврската да се отвори посебна уредувач, вклучувајќи и некои од Фотошоп е исцелување и манипулација со алатки. Таа, исто така има солидна колекција на серија за обработка и автоматски алатки за корекција врз основа на осветленоста, леќа и камера модели, што го прави брзо за повеќето работни места.

Птичарникот Уредникот на фотографии – најдобро за мобилни

слободен – Андроид, iOS

птичарникот
Птичарникот за iPad, iPhone и Android Фотографија: птичарникот

птичарникот е солидна уредник на сликата со многу способни доработка на сликите и промена на големината алатки, сега во сопственост на Adobe. Тоа е јасна интерфејс го прави лесен за употреба и има повеќе да понуди од повеќето мобилни уредници опседнат со Instagram стил филтри.

Autodesk Pixlr – најдобар во пребарувач

слободен – Windows, OS X, Андроид, iOS и веб

Pixlr
Pixlr за Mac. Фотографија: Autodesk

Pixlr е бесплатна Џек на сите Занаетчиски фото едитор со солидна алатка во собата за речиси секој проект. веб стан е еден од најпознатите целосно опремен, додека нејзината мобилни и десктоп апликации, исто така, се цврсти. Некои од најнапредните особини Pixlr е потребна $15 претплата година, но тоа има поддршка од Аутодеск, изработка на некои од најдобрите компјутерски потпомогната дизајн алатки.

Најдоброто од останатите ...

бојаџилницата Про

£ 48 – Windows

бојаџилницата Про
бојаџилницата Про – долгорочна ривал Фотошоп. Фотографија: Corel

долгогодишен ривал на Фотошоп. Бојаџилницата Про е поевтина од своите неумолима сила на ривал, но слично на одреден. Тоа нема некои од најнапредните особини Фотошоп, и се надгради на некои од нејзините понови често без конкуренти, но се уште е способен уредник.

Serif PhotoPlus X7

£ 79,99 – Windows

Serif PhotoPlus
Serif PhotoPlus Фотографија: Serif

PhotoPlus е солидна сите круг на сликата уредник за Windows од компанијата која го создаде Афинитет Фото за OS X. Таа има пристоен сет на алатки, вклучувајќи и алатки леќа корекција и други омилени фотографи. Единствената лоша работа е дека голем број на напредни алатки бараат повеќе можности за рачна манипулација од некои други програми и затоа не е како почетник пријателски.

Photoshop Елементи

£ 79,10 – Windows, OS X

Photoshop Елементи
Photoshop Елементи е скратена сликата уредник на Adobe, кој ги вклучува повеќето од луѓето ги користат алатки од целосна Photoshop за помала цена. Фотографија: Adobe

скратена братучед Фотошоп Елементи драматично е подобрена во текот на последните неколку години од алатка за да се избегне за да се фото едитор за сите останати. Таа има многу од истите алатки како поголем брат, освен за напредни Содржина Свесен Пополнете и неколку други професионални алатки. Солидна за повеќето задачи, иако бесплатни или поевтини средства со слични карактеристики не се достапни.

Acorn 4

£ 22,99 – OS X

Acorn 4
Acorn 4 е Pixelmator ривал за Mac. Фотографија: Летечкиот месо

Уште еден одличен уредувач за OS X, Acorn е најавена како "слика уредник за луѓето". Тоа се одликува со напредни алатки и филтри, но има симнав, поедноставен кориснички интерфејс кој е дизајниран да биде запознаен со Фотошоп корисници и лесно да ги собереш за известувања.

афинитет Фото

слободен – OS X (во бета верзија)

афинитет Фото
афинитет Фото Фотографија: Serif

Афинитет Фото обидува да биде Фотошоп на буџетот, но не dumbed надолу. Тоа е брз, се одликува со напредни алатки и е наменета за професионалци. Дел од таа алатка во собата е крај-до-крај CMYK 16-битна за уредување на каналот, RAW обработка и содржина Свесни Пополнете-како алатка за Фотошоп наречен Inpainting.

GIMP

слободен – Windows, OS X и Linux

GIMP
GIMP е целосно опремен едиторот за слики на располагање за сите поголеми десктоп оперативни системи. Фотографија: Википедија

И покрај несреќниот име - месец на ГНУ програмата за манипулација со слики - Gimp е еден од најспособните слободен слика уредниците со отворен код е достапен за Windows, OS X и Linux. Таа има некои многу моќни алатки, но не е како корисник пријателски, како и некои други.

бленда

£ 59,99 – OS X

бленда
професионална слика за управување и манипулација на Apple софтвер, но решетката ќе биде заменет од страна на Apple Слики во блиска иднина. Фотографија: Епл

долгогодишен организатор слика на Apple и уредник, Отворот е еден од најефикасните начини на tweaking групи на фотографии, и правење и разгледување на мали корекции. Алатката за зголемување јамка е особено ефективна. Тоа е полесно да се користи од многу од своите конкуренти и може да се користи во комбинација со iPhoto.

Apple Слики

слободен – OS X

Apple Слики
Сликите е наследник на решетка и iPhoto, треба да биде објавен во пролетта. Фотографија: Епл

Слики е замена на Apple и за iPhoto и на решетка, кој ќе биде достапен во пролет. Преглед беше ставена на располагање на стан, кој е брзо, со доволно средства за да се направи слика за управување и измени лесно.

Picasa

слободен – Windows, OS X

Picasa
Picasa на Google е алатка за управување со слика со вграден во функции за уредување. Фотографија: Википедија

Picasa е слика менаџер и уредник на Google. Тоа приклучоци во Google +, но е солидна едноставно организатор и може да се пристапи преку апликацијата или на интернет. Таа има доволно алатки за брзо да се вклучите слики, со неколку фенси филтри фрлени во.

ACDSee Про 8

$99.99 – Windows

ACDSee Про 8
ACDSee Про 8 Фотографија: ACDSee

ACDSee е Adobe Lightroom аналог со слика за управување во своето срце еден. Тоа е брз и ефикасен, но има ограничена сортирање метаподатоци и без автоматска корекција врз основа на профили леќа. Таа има доволно алатки за уредување за да се подобри чудно слика, но некои од нив може да биде несмасен микс на деструктивните и не-деструктивни уредување.

На поевтини ACDSee 18 нема некои на повеќе напредни опции, но може да биде добра опција за управување со слика.

преглед

слободен – OS X

преглед
Зад едноставен приказот на слики, Преглед нуди некои корисни алатки за уредување на слики.

вграден во сликата и прегледувачот на Apple за OS X е малку на Темен коњ. Под неговата едноставна надворешност се крие гледање брзо, ефикасно и уредувач тоа е совршено способни за сечење, промена на големината, reformatting и на едноставен touchups. Тоа е особено добар во уредување на еден куп на слики одеднаш.

Microsoft Paint

слободен – Windows

Microsoft Paint
долгогодишен уредник слика на Мајкрософт е се уште на располагање. Фотографија: Microsoft

оригиналната слика уредник на Мајкрософт. Тоа се промени малку во последните неколку години и се уште е солидна, основните уредувач. Тоа е вреди да одам за доброто на носталгија е во најмала рака, или за едноставни сечење и промена на големината на работни места, кои навистина не бараат нешто како моќен како Photoshop.

Сумо боја

слободен – веб

Сумо Paint
Сумо Paint работи директно во прелистувачот. Фотографија: Сумо Paint

Фотошоп факсимил во прелистувачот, слободен сумо боја е одличен брз фото едитор. Многу напредни алатки се достапни само во $19 PRO верзија, туку и за допирање до јасна на слики, промена на димензиите и слични слободен уредник прави на работа.

PicMonkey

слободен – веб

PicMonkey
Fast and effective for small edits without any extra software. Фотографија: Screengrab

PicMonkey is free, browser-based image editor with a solid feature set for simple photo touchups, adding text to images and adding frames. Images can be taken from a computer or various cloud services, including Dropbox and Flickr. A paid-for upgrade removes the ads and gives access to more fonts and effects.

FotoFlexer

слободен – веб

FotoFlexer
FotoFlexer

Billed as “the world’s most advanced online image editor” it has numerous features for most types of editing. Image manipulation tools are just a simple click and drag-a-slider away, but most tools have little in the way of guidance so beginners might struggle. Those looking for more powerful fill features will need to look elsewhere.

Ribbet

слободен – веб

Ribbet
Ribbet, as in the frog.

Ribbet, despite it’s odd name and frog logo, is a quick and easy-to-use online image editor that does most of the editing for you, making it excellent for beginners or simple jobs. A few advanced tools are available, but better options are out there.

Fotor

слободен – Windows, OS X, iPhone, Android and web

Fotor
Fotor’s got a Mac, Windows, iPhone and Android app. Фотографија: Fotor

Fotor is a free image editor that’s available on just about any platform either in app or web app from. It has a good selection of tools, each with an easy-to-use sliding scale of effect. Batch editing is a bonus, as are the filter tools.

BeFunky

слободен – Андроид, iOS и веб

BeFunky
BeFunky is a slick, browser-based photo editor.

A quick and easy-to-use image editor that apes Instagram on the iPhone and Android, but with a few more tools. The web app is similarly simple, and solid for quickly customising photos before sharing them.

Snapseed

слободен – Андроид, iOS

Snapseed
Snapseed might have been sidelined for Google+, but the image editor is still one of the better ones around. Фотографија: Google

Snapseed is Google’s mobile image editor that’s been sidelined after it was acquired to be integrated into Google+. But the app still works and its tools, filters and easy-to-use touch controls are still some of the best around.

Photoshop Touch

£3.99 to £7.99 – Андроид, iOS

Photoshop Touch
Adobe’s mobile version of Photoshop is a capable touchscreen image editor. Фотографија: Adobe

Photoshop Touch is Adobe’s touchscreen focused mobile variant, but it isn’t nearly as powerful or feature rich as its namesake. It has a selection of photo filters and some decent touchup tools, but it’s biggest selling point is integration with Adobe’s Creative Cloud, which is useful for desktop Photoshop users.

Adobe’s lighter Photoshop Express is also available for free with very basic tools.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

26974 0