Десет од најдобрите апликации за водење на вашиот Божиќ шопинг

Ten of the best apps for doing your Christmas shopping

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Десет од најдобрите апликации за водење на вашиот Божиќ шопинг” е напишана од страна на Стјуарт Dredge, за theguardian.com во саботата 28-ми ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

Тоа не е толку многу години, бидејќи идејата за купување на вашиот телефон - или "м-трговија", како жаргон од тоа време го стави - се смееше на страна на многу експерти. Кој, всушност, ќе купат нешто од тој мал уред во нивните џебови? Како што се испоставува, многу луѓе.

Паметни телефони и таблети никогаш не може да го замени во целост надворешниот пеколот висцерална возбудувања на набрекната вашиот пат круг преполн високо улица продавници со 17 кеси во рака, но со малку планирање, вашите мобилни уреди може да ве поштедам напорна работа.

Како 2015 шопинг Божиќ сезона добива во полн замав, тука се и некои од најдобрите апликации за да ги видиш и да купат подароци за вашиот најблизок, вашите најмили, и едвај познати вашите колеги ќе нацртате во Тајната Санта.

Амазон
Андроид / iOS

Амазон има долго време е зелено да ги сервисира за Божиќ шопинг, благодарение на својата листа на желби функција, препораки и критики, и - ако плаќаат за премиер својата претплата - брзо превозот за во последен момент на паника кога купува екстра тетка или две потврди за божиќниот ручек.

Амазон.
Амазон.

Etsy
Андроид / iOS

Ако сте во потрага за повеќе leftfield подароци за луѓе кои навистина се грижат за, еден час или два пребарување на Etsy може да доведе до голем број на possibles. Нејзиниот фокус на "рачна изработка, жетви и креативни "производи значи ќе најдете подароци надвор од она што го гледате во продавниците на голем синџир - иако за предмети превозот од странство, ќе сакате да го нарачате на почетокот.

Etsy.
Etsy.

Pinterest
Андроид / iOS

Pinterest не е трговски стан во повеќето делови на светот, уште, Иако во САД, ја воведе "Buyable иглички" да купат производи во рамките на стан. За сите останати, Pinterest е прекрасен начин да ги пребарувате идеи - подароци вклучени - и го спаси најдобро ја опишува Вашата одбори за референца за време на пред-Божиќ период. Исто така можете да ја користите апликацијата за да се утврди фотографии на производи ќе видите додека скитници реалниот свет продавници.

Pinterest
Pinterest.

Depop
Андроид / iOS

Depop седи рамо до рамо Etsy како добар извор на повеќе интересни и уникатни подароци, со кос кон дизајн, гроздобер модата, винил и тренери. Тоа е добро обмислени стан иако, со разговор - преку коментари и директни пораки - клучен дел на одлучување што сакате да ја купите. Исто така можете да го користите како продавач, ако имате добра да се префрлат кои се вклопуваат во неговиот креативен етос.

Depop
Depop.

eBay
Андроид / iOS

А трговски преглед Божиќ не би била комплетна без eBay, кој има работено цврсто на своите мобилни апликации во последниве години за да ги направи како брзо и можно подостапен. Држењето на око на предмети сте наддавање на дела и преку известувања карактеристики на стан, а неговата функција баркод скенирање останува корисен за проверка на eBay цени за предмети што го гледате во физички продавници.

eBay
eBay.

Подарок Пронаоѓач со тоа што не и на самите улици
iOS

Друга опција за секој кој сака да се погледне надвор од очигледно овој Божиќ подароци. Еден од најпознатите корисни функции Подарок Пронаоѓач е способноста да разбивка во своите производи според вашиот буџет и на примателот: на пример, од пребарувањето за 50- £ £ 100 подароци за "стил икона" машко куќа горди носи до ѓердани, satchels, cufflink кутии и разни печатени материјали.

подарок Пронаоѓач
подарок Пронаоѓач.

фенси
Андроид / iOS

Дефинитивно најдобрите трговски апликација за споделување своето име со песна Иги Azalea, но исто така и еден од slickest начини за да ги видиш, ги споделат и да купат подароци. Социјалниот елемент е голем дел од Фенси: како на Pinterest, ќе се изгради свој колекции на производи за кои може да се види пријатели. Забелешка, валута стандардно е долари, но може да се промени тоа да фунти во опциите, со огласи покажува дали производите брод во Велика Британија.

фенси
фенси.

Shpock
Андроид / iOS

Замислете ако Шон Конери зел улогата на капетанот Кирк во Star Trek… Слаба шеги во врска со името настрана, Schpock е добро вреди еден виртуелен rootle во периодот до Божиќ. се стилови на стан како "стан подигање продажба и интранет", со акцент на пасивно стоки од категориите од дома и градина или бебе и дете на слободно време и игри. Исто така, има локален фокус: осветлување производи во близина на вас и обезбедување на способноста да поставуваат прашања или да направите приватни понуди.

Shpock
Shpock.

Geek - попаметен Референци
Андроид / iOS

Дел од едно поголемо семејство тематски шопинг апликации од страна на инвеститорот ContextLogic - Почетна опфаќа дизајн и декор, Симпатична опфаќа убавина и така натаму - Geek може да биде најмногу привлечен ако сте јин за технологија. По барање што ви се допаѓа да се купи, тоа ќе генерира храна на производи ветувајќи до 80% попусти. Вреди да се внимава за било технолошки подароци сте размислува.

Geek
Geek.

Аргос
Андроид / iOS

Британците, еј? Ние сме повеќе од среќни да чекаат во физичка продавница за да го прочитате каталог, пишува бројки на хартија со мали моливи, потоа се плаќаат вино надолу на ЕП до нашиот број вика. Аргос шопинг, тоа е фер да се каже, е еден од нашите национални quirks. За среќа, стан на трговците на мало се избегнува чека: можете да пребарувате, а потоа или резерва за собирање и испорака во продавница. Нема потреба од моливи.

Аргос
Аргос.

Тоа се нашите предлози, Но, она што апликации сте се користеа за да се купуваат онлајн, кои би препорачуваме во периодот до Божиќ? делот за коментари е отворена за вашите мисли.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010