Хирург ветувачки првиот трансплантација човечка глава го прави на теренот за САД лекарите

Surgeon promising first human head transplant makes pitch to US doctors

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Хирург ветувачки првиот трансплантација човечка глава го прави на теренот за САД лекарите” е напишана од страна на Сем Thielman во Анаполис, за theguardian.com во саботата 13 јуни 2015 12.38 Според зоната: UTC

Во петокот попладне во Вестин хотел во Анаполис, Мериленд, со волонтерот за првата трансплантација на човечка глава од негова страна, Д-р Серџо Canavero направен обид да се регрутираат хирурзи подготвени да му помогне да се изврши постапката од публика на колеги доктори на годишната средба на Американската академија за невролошки и ортопедски хирурзи.

Околу една четвртина од седење беше дадена во текот на видео камери, стативи и светла трибините. Со цел да се добие на прес-пријателски лекар на предниот дел на собата, еден од присутните мораше да го земе микрофонот на подиумот, а подолу во спорна топчето околните Canavero: "'Scuse ме, Прес, Јас би сакал за вас да се повлече, ве молиме. Доволно е доволно. "

Темата на воведниот Canavero беше постапка тој се надева дека ќе се изврши во следниот 24 месеци, кој тој го нарекува глава Anatomosis потфат, или "Небото".

"Денес јас сум тука да ни даде на сите визија,", Рече Canavero.

Лекарот додаде дека нема такво нешто како авто, и дека крајната цел на неговиот проект е продолжување живот.

За време од две и пол (презентацијата беше закажана за 90 минути) пред публика од главно сина- и сива прилагодени хирурзи средовечен, Canavero интензивна ширината на долго соба во крем панталони и црвеникаво-кафена блуза, очила, избричи главата, гледа како особено хип монах.

Sergio Canavero: human head transplant
Sergio Canavero who claims he will be able to carry out a head transplant. Фотографија: Youtube

Тој го поминал поголемиот дел од првата половина час пукање од афоризам по афоризам, некои од писатели вклучувајќи Кјеркегор и Артур Кларк C, другите за сопствената осмислување.

"Ако небото е неодговорно, природата е полуда, и природата мора да се даде пауза кога станува збор за она што го прави на сите нас како суштества на оваа планета,", Рече тој.

Неврохирургот, на италијанскиот Торино Напредно Neuromodulation група, свртел помеѓу обидува да ги инспирира своите слушатели, копа длабоко во neurobiology и goading на медицински професионалци белокосиот собраа пред него. Во еден момент тој во однос на постапката за идниот успех на спуштање на Месечината, со ликот на Џон Кенеди, на екранот зад него.

"Ние мора да одат на месечината, за да ги тестира кои сме ние, да ги тестираат нашите вештини, да ја тестираме и нашата доверба, за да ја видите каков вид на мажи што се!", Рече тој.

"Ние мора да го направи тоа да се тестираат Америка! Ние мора да го направи тоа да се види дали се уште сте Американците! Кога јас пораснав во Америка е на врвот. "

Ветувајќи високи плати и поддршка од "американски милијардери", Canavero изјави пред собранието: "Дојдов да те; Јас со задоволство го прифативме овој покануваме да смирено дојде пред да се направи случај дека ова е можно. "

Тој изјави дека планира да ги изврши постапката или во САД или Кина.

Смирението не е квалитетот на публиката се чинеше да го насети во Canavero.

"Ти од сите луѓе имаат одреден чувство за себе, не илузија,"Рече првиот лекар да претставува прашање на П&Седница. "Она што јас е на пациентот? Новото тело, или само дека тој страда со?"

"Прашај го него се,"Canavero одговори.

Валери Спиридонов, човекот кој доброволно се пријави да се подложи на постапка, малку зборуваше на собирот, но тој беше личност од голем интерес. Спиридонов има Werdnig-Хофман болест, или спинална мускулна атрофија. Тоа е исцрпувачки, на крајот фатална состојба дека се направени видливи последици врз телото на 30-годишниот руски е. Спиридонов преку е-маил Canavero од ведро небо кога проектот на лекарот почнаа да добиваат прес внимание.

Валери Спиридонов: head transplant volunteer
Валери Спиридонов: "Верувам дека моето тело е само механика дека сакам да се отстранат" Фотографија: Corbis

Спиридонов одговори на прашањето.

"Верувам дека моето тело е само механика дека сакам да се отстранат,", Рече тој. Тој зборуваше за да се вработи луѓе да му помогне од својата позиција во мал инвалидска количка до фаза.

Други лекари, Саид Canavero, се сомневаат дали или не на високата стапка на отфрлање на радикалниот трансплантација на органи и екстремитети може да значи дека пациентот трансплантација на целото тело би можеле да одат надвор од умот. Canavero им рече да се замисли во место Спиридонов е.

"Дали мислите дека вашата состојба може да ви вози до лудило, до лудило?"Ме праша Спиридонов.

"Да,"Спиридонов одговори. "Секој ден".

Што е со предната `рбетна артерија?

Од друга прашање, се разбира, е дали или не на операција е можна. Canavero укажа на главата трансплантација кај глувци успешно изведена во Кина, и рече дека полиетилен гликол (PEG) - Која често се користи како лаксатив, туку е резултат да има апликации за пациентите спинална повреда - може да основа лепак на моторни центри на 'рбетниот мозок назад заедно успешно откако тие биле отсечени.

Еден лекар прекината Canavero во средината на своето предавање да се истакне дека, како васкуларен хирург, тој е загрижен за, меѓу другото,, предната `рбетна артерија.

"Ти си gonna сече преку правото дека,", Рече тој. Canavero го покани да се приклучат на неговата работна група, Велејќи дека не сторил неговиот дел и сега е време за нив да се засили.

Лекарите се поделени околу тоа дали или не да се изврши постапката на сите. Е трансплантација на глава етичките?

"Не знам,", Изјави Оскар Tuazon, хирург со седиште во близина на Александрија. "Кај луѓето, Главната работа е глава! Телото е само рамка или школка. Така, тоа е главата дека е важно. Можеби, да речеме, Ако некој е голема, како Ајнштајн, можеби може да го зачува. "

Tuazon На конференцијата учествуваа со Едит Tuazon, медицинска сестра и неговата сопруга 44 години. Таа беше непоколеблив.

"Јас се чувствувам како тоа оди далеку,", Рече таа. "Да претпоставиме дека имате трансплантација на главата на некој кој е уметник и за некој кој не е уметник -will тоа лице може да се направи рацете и рацете се уште се подготви? Ќе раката сеуште мислат?"Ќе мислам дека како тоа го правеше пред? Како се сите оние функции ќе работат заедно?"

Canavero имаше својот одговор на онаа во презентација: "Сече Вие на spaghetto, ќе се применуваат PEG, и бум ".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

Поврзани написи