Шест од најдобрите Wi-Fi звучници

Six of the Best Wi-Fi Speakers

Тие се најдобар начин за да слушате музика емитувана преку - или се чуваат на - нашите телефони. Но, кој говорниците се најлесно да се користи, и кои нудат најдобар квалитет на звукот? Ние се стави шест на тест


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Шест од најдобрите Wi-Fi звучници” е напишана од страна на Иан Такер, за Обсервер во неделата 1-ви мај 2016 06.00 Според зоната: UTC

Bowers & Вилкинс Цепелин

£ 499; пет amp возачи, 250W вкупното производство; AirPlay, Spotify, Bluetooth

Брз почеток: Преземете ја апликацијата, неколку swipes и допира и ти си во. Околу една минута (почетна поставеност).

Дизајн: Пријатен таблетка форма треба да изгледа добро на вашиот регал и другите boxier звучници во опсег ќе се буци bookends. Треба само еден кабел, единица има неколку суптилно поставени копчиња, но никогаш не се потребни за да ги користите. Најдобар стан на единиците тестирани, главно поради (настрана од неколку секунди кога поставување) вие не мора да го користам.

звук: Природен звук вокал, но песните може да се чувствуваат underpowered. Дали верен работа без да носат вашата колекција на живот. Песни нормално гарантирано да ги предизвика неколку goosebumps, како што се пожар и дождот Џејмс Тејлор, може да звучи малку воздржани. Меѓутоа, Џастин Тимберлејк звучи навистина добро на овие звучници.

Пресуда: Чувствувате софтвер и дизајн го прават овој сериозен конкурент на Sonos како центар на систем за мулти-соба. Обиди се со слушање на двете пред да ја купите.

20-ти век звук: Стерео коцки Raumfeld е.
20-ти век звук: Стерео коцки Raumfeld е. Фотографија: Кетрин Ана се зголеми за Обсервер

Raumfeld Стерео коцки

£ 369; четири возачи 160W; приливите, Spotify, Napster

Брз почеток: преземете ја апликацијата, притиснете само едно копче на уредот, влезот на Wi-Fi лозинката, изпортвам околу апликацијата и да се приклучат на вашиот стриминг услуга на избор (иако Apple музиката не е поддржан). Речиси пет минути.

Дизајн: Бара еден далноводот и кабел за поврзување на звучниците со едни со други. Во стан е како повеќето хардвер произведува напорите - малку clunky - и тоа е најдобро да се

избегне тоа и се држи до познатите еден припаѓаат на вашиот стриминг услуга. коцки Ретро-стил се дел од голем број на мулти-соба звучници, треба да сакате да се прошири низ вашиот дом.

звук: Открива многу детали, сака пијано, но бас може да звучи љубезни наместо валкани. На пример, репродукција на ударни инструменти и вокали на граничните Џејмс Блејк на вашата љубов убаво, но басот не вибрираат и се ниша како тоа треба да се. Меѓутоа, концерти звучи особено примамлив: Боуви Дејвид живо Албумот е неверојатно атмосферски.

Пресуда: Велика стајлинг и директни продажби модел се задржи до намалување на цените, но тие се претстават најдобро со музика направена во 20 век.

Разновидни: на Denon Ceol со Дали Zensor звучници.
Разновидни: на Denon Ceol со Дали Zensor звучници. Фотографија: Кетрин Ана се зголеми за Обсервер

Денон МУЗИКА + Dali Zensor 1 звучници

£ 299/199 £; 130W; AirPlay, Spotify

Брз почеток: Беа потребни два обиди. Не Преземете апликации бара. околу 10 минути.

Дизајн: Ова е засилувач со стриминг способности. Па звучници се жичен, но, исто така, располага вие olde CD плеер. Можете да дури и да го монтирам на некои стари hi-fi звучници. Комплетна наследство слушање задоволство може да се постигне преку антена обезбедени за слушање на AM / FM радио, или додавање на ново модерно плочата. Можете дури и може да жица во вашиот телевизор со помош на оптички влезови, иако тоа е сосема замрсеност на кабли, кои може да се водат за исчезнати точка на некој начин.

звук: Тони на детали, доведување на позадината четување во Д "на Angelo Кафеав шеќер и откривање на претходно нечуено прст кликања на Џејмс Блејк. Земете Миси Елиот Ур навивач никогаш не се чувствувале повеќе динамичен и Ван Морисон Veedon Руно звучеше огромна.

Пресуда: Со својот CD плеер и повеќе влезови за Hi-Fi одделни, ова е одлична опција за љубител на музиката, кој сака да инчен полека влегува во светот на дигиталната музика.

за bassheads: Бозе Soundtouch30
за bassheads: Бозе Soundtouch30 Фотографија: Кетрин Ана се зголеми за Обсервер

Бозе SoundTouch30

£ 429; Spotify, Deezer

Брз почеток: стан Бозе бара вашата e-mail адреса и лозинка, повлекува многу ажурирање и "Ве молиме почекајте" пораки. Беа потребни два обиди. околу 20 минути.

Дизајн: Оваа бела единица не ќе се погледне надвор од местото во чекалната на приватна здравствена установа - можеби ќе претпочитаат црна верзија. Тоа е незгодно да го работат без користење SoundTouch стан Бозе е, што е непотребно слој на просечен корисник искуство. Не поддржува AirPlay или Apple Музика, па се додека тоа се менува има подобар избор за сопствениците на Apple.

звук: Pre-Wi-Fi, Бозе воспоставено име за доставување одличен звук од нешто толку мали, но сега на пазарот е преполн со конкуренцијата, уво Бозе за звук треба retune. Музика звучи помалку сложени, со бас се појави како замена за детали. Ако беше една чаша вино, ова ќе биде над-се прави во даб шардоне.

Пресуда: Не е најдобар софтвер или изглед, но ако сте basshead можеби ќе сакате да се превиди дека.

Лесен за користење: за репродукција Sonos: 5.
Лесен за користење: за репродукција Sonos: 5. Фотографија: Кетрин Ана се зголеми за Обсервер

Sonos Play:5

£ 429; Apple Музика, Spotify, Deezer, приливите

Брз почеток: многу јасна. три минути.

Дизајн: Вие не може да работат на вашиот Sonos без користење на својот стан, но стан е, откако ќе го поднесе, како и дизајниран како оние од Apple и Spotify. Тоа е стабилна, отпишувања се многу ретки и префрлување помеѓу и означување заедно говорници од околу вашиот дом е doddle. Фактот дека можете да ги купите дополнителни единици релативно евтино да заштедите cranking до јачината на звукот кога ќе се преселат во друга соба е уште еден голем плус.

звук: Оптимизиран за сака на Дрејк. богата, Амбасадата полиран звук понекогаш љубителите на деталите и интимност дека некои од другите единици тука извлече од снимките. Звучи моќно во помал обем и дел од други им треба повеќе волумен за да ги покажат своите способности.

Пресуда: Супериорен леснотијата на користење, гигантска спектар на стриминг услуги и избор на други единици се Sonos лидер на пазарот, иако аудиофили може да се најдат на звукот не е сосема до стандард.

Јасни и динамички: Minx систем Кембриџ Аудио е.
Јасни и динамички: Minx систем Кембриџ Аудио е. Фотографија: Кетрин Ана се зголеми за Обсервер

Кембриџ Minx Кси + Minx XL звучници

£ 399; £ 199; 80W; Spotify, 10 аудио формати

Брз почеток: три минути, без помош на упатствата.

Дизајн: Контрола на системот бара употреба на далечински управувач и датиран изглед стан тек Магијата Кембриџ плус стан Spotify (ако тоа е услуга што ја користите).

Ова не е како удобен, како и другите единици, кој може да се контролира исклучиво со паметен телефон. Нема AirPlay поврзување и Apple музиката не е поддржан, па тоа не е идеален за Mac приврзаници. Ова поставување е навистина наменета за корисници кои сакаат да се кука до мрежниот уред за складирање (NAS) кои содржат висока резолуција датотеки на нивната музика колекција.

звук: Јасни и динамички низ сите жанрови. газењето багажниот простор и плескање на кралицата Ние ќе ви рок звуци енергичен наместо clompy. Рацете Селена Гомез за мене се појавува надвор од говорниците како што треба.

Пресуда: Во текот опремен ако сте само бара да проследување на музиката од вашиот телефон, Но, ако сте во потрага да монтирам на NAS, па дури и на плочата ова ќе биде одличен.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи