Севастопол, местото на рускиот слава, желни да "одат дома’

Sevastopol, scene of Russian glories, eager to ‘go home’

На Украина знаме никогаш навистина не е прифатен во Севастопол и познатиот пристаниште, дома Русија Црноморската флота од времето на царевите.

И како што Москва ја зацврсти својата контрола над Крим, Жителите велат дека тие се во потрага очекуваме денот кога руската знаме, веќе сеприсутно, ќе лета како официјален стандард.

Во овој град 350,000 — каде плоштадите и улиците носат имињата на хероите на Кримската војна или Советскиот Сојуз — независноста на Украина во 1991 беше трауматично.

Така, кога на Кремљ режим на Виктор Јанукович беше симнат од власт минатиот месец, десетици илјади се упатиле кон улиците, собира на централниот плоштад и прогласувањето на про-Москва бизнисмен, Алексеј Chaly, како нов градоначалник на градот.

“Граѓаните на Севастопол одлучи да го прекине сите врски со насилници, криминалците и нацистите, кој дојде на власт во Киев,” Иван Komelov, советник на Chaly, АФП.

“Никој не се сомнева резултат” на март 16 референдумот во Крим за да стане дел од Русија, рече тој.

“Во текот на 23 години независност, Украина нема направено ништо за нас. Киев се нашите пари и тоа е тоа. Кога луѓето од Севастопол имале своето право на глас се надеваме дека Мајка Русија ќе одговори на нашите повици и не однесе во нејзините гради.”

Chaly, кој се збогати во електроника индустрија, Познато е во Севастопол за ја финансира реконструкцијата на спомениците на културата на сеќавањето на руски херои.

Меѓу нив е и Владимир Kornilov, на познатиот руски адмирал, кој го предводеше одбраната на Севастопол против француско-британска Отоманската сила во текот на 349-дневната опсада на градот во 1854-55.

познатите последни зборови Kornilov за време на опсадата — “брани Севастопол!” — беа испишани на сцена викендов жителите на градот се собраа на про-руските состанок.

извикувајќи “Русија! Русија!” толпата гледав како изведувач Надежда Бабкина пееја и танцуваа во мулти-боја фустан, везена шал и традиционалните Шапка.

Меѓу толпата беше 47-годишниот Павел Филипов, облечена во црвен капут означени “Рускиот национален тим” на англиски.

– "Како отфрли трансплантација’ –

“Јас сум бил на чекање за овој момент децении,” рече тој. “Ние ќе се обидеме дома, гласањето тука ќе биде 100 отсто за Русија.”

Неговата сопруга Олга, 46, се сеќава на советската ера, кога градот и неговата околина биле тајни воени подрачја затворен за странци.

“Имавме мир и безбедност, тргнавме клучевите во МАТ, децата си играат надвор. Беше добро,” таа рече.

Турнеја на градот, може да постои мал сомнеж за клучната улога Севастопол одигра во руската историја.

А “Херојот Сити” на Советскиот Сојуз, Севастопол пила 250,000 Војниците на Црвената армија убиени кога германските сили ја презедоа контролата во 1942 по катастрофалниот опсада.

Таа била изградена од страна на Сталин по војната, неговите величенствени градби и споменици на хероите наредени по должината на полицата со поглед на пристаништето.

По должината на брегот, продавници продаваат шарени кошули морнар за туристите, магнети во форма на подморници и Црвената армија сувенири.

На жолто-сина на украински знаме е никаде да се види.

Седејќи на една клупа во паркот, Ана и Лариса, две жени во нивните 60-ти со златни заби, засолниште од дожд под чадорите.

Тие ќе “среќно” гласаат за Крим за да се приклучат на Русија во март 16, рече Ана, која не сака да си ги каже презимето.

“Овој град отсекогаш бил руски, и покрај тоа што беше речено, никогаш не сме биле дел од Украина. Тоа беше како трансплантација што беше одбиен — бевме Украинците во име само. Сега ние се случува дома,” Ана вели.

“Украина е многу сиромашна земја. Се ќе биде многу подобро за нас, кога нашата валута е рубљата,” рече Komelov на општината.

“Русија е богата и моќна земја, кој Украина никогаш нема да биде. Се разбира Украинците кои не се согласуваат со нас, ќе им биде дозволено да остане. Како странците кои живеат во Русија.”

извор: afp.com

Зајакната со Zemanta