Samsung Галакси јазиче S2 преглед: најтенкиот, најлесниот таблет со прекрасен екран

Samsung Galaxy Tab S2 review: thinnest, lightest tablet with a stunning screen
Севкупниот резултат4
  • Галакси јазиче S2 е најдобар таблет Samsung е во тек. Тоа е тенок, светлина, има фантастичен екран и можат да прават ограничени од страна на по-страна мултитаскинг.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Samsung Галакси јазиче S2 преглед: најтенкиот, најлесниот таблет со прекрасен екран” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com на 28-ми октомври среда 2015 07.00 Според зоната: UTC

најновите таблет на Samsung Галакси јазиче S2 е најтенкиот уште, outdoing двете Apple и Sony, а тоа доаѓа со енергична 9.7in екран и слот за microSD картичка за чување на стотици филмови.

Во продолжение на Galaxy Tab S, прв вистински добар таблет Samsung, подобрува дизајн и брзина, но свопови со широк екран за squarer еден, што го прави повеќе директен конкурент на iPad на Apple.

Тенок и лесен

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
Јазиче S2 е лесно да се одржи, доволно светлина за да го користите една рака за читање и зазема малку простор како 9.7in таблет би можел. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Иновации во дизајн на таблета достигна Plateaux. На S2 е типичен за овој: тоа е тенок, светлина и има екран 9.7in - и тоа е слично на речиси сè друго.

Всушност, во 5.6mm густа и 389g во тежина, тоа е 1mm потенки и полесни од 76g минатата година Tab S, 0.5мм потенки и полесни од 4G Xperia Z4 Tablet на Sony и 0,5 милиметри потенок и полесен од 48g iPad Air на Apple 2.

Дизајнот е недооценено. А екран 9.7in со тенки рамки, метални страни и матирана пластика назад. Помал 8in верзија е исто така достапен. копчето Домот на дното на екранот има отпечатоци скенер скриени под него. На задната страна има две копчето Попер дупките за прицврстување различни случаи на Samsung.

На екранот е главна ѕвезда на шоуто и, како и со минатата година Tab S, тоа е зачудувачки. богата, живописни бои и длабоки, темно црни направи видео и фотографии изгледа фантастично. Таа има густина на пиксели 264 пиксели по инч што го прави толку остри како iPad воздух 2 - Неговиот главен ривал. За разлика од повеќето други Андроид таблети на екранот е во 4:3 сооднос, иста како и на iPad, што е подобро за читање книги, но значи голема црна барови се видливи на врвот и на дното на екранот кога гледате видео.

Спецификации

  • Екран: 8или 9.7in (1536 X 2048) Супер AMOLED (264 PPI)
  • Процесор: Samsung Exynos 5433 окта-core (1.9 GHz quad-core + 1.3GHz quadcore)
  • RAM меморија: 3GB RAM меморија
  • Складирање: 32МК; microSD слот исто така е достапен
  • Оперативен систем: Андроид 5.0.2 Шекерче
  • Камера: 8MP задните камера, 2.1Пратеникот пред се соочуваат со камера
  • Поврзување: Wi-Fi, Bluetooth 4.1 со BLE и GPS (LTE опционални)
  • Димензии: 237.3 X 169.0 x 5.6mm
  • Тежина: 389g

бавно полнење

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
слот за microSD картичка на страна го прави додавајќи простор за филмови, музика и фотографии лесно. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Samsung го најде успех со користење на своите процесори во рамките на своите паметни телефони, како што се Galaxy S6, една од најбрзо паметни телефони во моментов на располагање. процесор јазиче S2 е, Меѓутоа, не толку брзо. Таа добива на работа, во најголем дел и се уште се чувствува одговорен особено нуркање во и надвор од листата на неодамна користени апликации, но тоа не се чувствува како брзиот како Galaxy S6 во употребата на ден-за-ден.

Мултитаскинг беше релативно безболна. таблети на Samsung Android овозможи да го користите две апликации рамо до рамо, но само за ограничен избор на апликации. Оние кои работат, како Chrome и Gmail, работи добро. Би сакал на листата на поддржани апликации веќе. Промена на големината на апликации, исто така може да биде здодевна.

Таблетата немаше проблеми играње видео, играње на чудни игра или гледате фотографии. Графички интензивна игри како што се Нова работи без проблеми, но батеријата се хит.

Траење на батеријата е добра, но не исклучителна. Добив околу седум часа на стрип читање со екран доста светол, што е добро. Време на мирување не беше толку импресивно. Доколку се остави на кафе на маса и се користи понекогаш тоа ќе биде мртов во рок од три дена, кој е заеднички проблем со Андроид таблети - оној кој е решен со Андроид 6.0 Слез. во режимот на заштеда на Самсунг помогна малку.

Тоа траеше нешто помалку од четири часа за целосно полнење. Немаше брзо полнење на располагање, што е разочарувачки.

Андроид Самсунг

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
Мулти Погледот овозможува две апликации кои се користат од страна на по-страна на екранот во исто време. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Бродовите јазиче S2 со Android 5.0.2 во Велика Британија и се должи да се ажурира на Андроид 5.1, но ажурирање не пристигнал од времето кога го заврши тестирањето на уредот.

вообичаените "TouchWiz" измени Самсунг на Андроид се присутни. Повеќето од нив се козметички, а не како елегантни и добар изглед како стандард Андроид искуство.

Some of the customisations add things lacking from standard Android. Good ones include Multi Window, which allow a small selection of apps to be placed side-by-side on one screen, two at a time.

Samsung’s smart stay, which keeps the screen on when you’re looking at it, is particularly handy for reading when you might not touch the screen for a minute or so.

Камера

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
The camera doesn’t get in the way and will do in a pinch. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

The cameras are similar to last year’s Tab S cameras, which are relatively bright for tablet cameras, but are not up to scratch compared to a decent mid-range smartphone camera. I don’t recommend making it your primary holiday camera

Белег на скенер

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
The fingerprint scanner works well and will work any which way up. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

The home button doubles as a fingerprint scanner for unlocking the device and some third-party apps. Тоа е брз, accurate and up there with the best of them, even when upside down.

Цена

The Samsung Galaxy Tab S2 comes in two sizes, with or without 4G. The 9.7in Galaxy Tab S2 with Wi-Fi and 32GB of storage as reviewed costs £399 in black or gold. The 8in version with Wi-Fi costs £319. 4G versions cost £50 more.

За споредба, iPad Air на Apple 2 with 16GB of storage costs £399 and Xperia Z4 Tablet на Sony costs £500 with a bluetooth keyboard.

Пресуда

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
The excellent screen makes comics, photos and videos a joy to view. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Галакси јазиче S2 е најдобар таблет Samsung е во тек. Тоа е тенок, светлина, има фантастичен екран и можат да прават ограничени од страна на по-страна мултитаскинг.

На 4:3 ratio screen is a mistake, Меѓутоа, as it makes watching video a poorer experience than those with a widescreen. It also is not as sprightly as Samsung’s top-end smartphones, which is disappointing and raises the question why it doesn’t have the same processor as the Galaxy S6?

Its main rival is the iPad воздух 2. For the same money you get a better screen, more storage and a microSD card slot with the Samsung, but battery life is disappointing. Hopefully an update to the latest Андроид 6.0 Слез may help.

Позитивни: limited multitasking, отпечатоци скенер, excellent screen, тенок, светлина, слот за microSD картичка

Конс: 4:3 ratio screen worse for watching video, battery life could be better, no quick charging, plastic back feels cheap compared to rivals

Samsung Галакси јазиче S2 преглед
The squarer screen makes viewing apps and websites such as the Guardian easier. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.