Samsung Галакси S7 и S7 Edge Водоотпорен паметните телефони

Samsung Galaxy S7 and S7 Edge Waterproof Smartphones

Јужна Кореја мобилен гигант го претстави новиот телефони топ-end Андроид со слот вентилатор омилени microSD картичка, супер-брз камери и поголеми батерии


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Samsung Галакси S7 и S7 Edge водоотпорен предводник на паметни телефони лансиран на MWC” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во неделата 21-от февруари 2016 18.00 Според зоната: UTC

Samsung го претстави својот најнов предводник на паметни телефони Galaxy S7, враќање омилени карактеристики како што има за цел да се затвори на врвот крајот на пазарот Андроид.

Новиот Galaxy S7 и Galaxy S7 Еџ Андроид паметни телефони, откриен во Барселона во мобилен Светски конгрес, изградба на дизајн на минатата година најпопуларните верзии S6 но додаваат IP68 водоотпорен и слот за microSD картичка – две карактеристики на корејски компанијата стана познат по до 2015.

Галакси S7 има рамен 5.1in екран, но со заоблено стакло назад, додавање на ергономијата. Поголемите Галакси S7 Edge има екран 5.5in што се криви на левата и десна рака на рабовите и има минимални рамки другата страна на екранот што го прави еден од најпознатите тесни phablets достапни.

Samsung Галакси S7 microSD картичка
Новата паметни телефони имаат слот за microSD картичка за проширување складирање, нешто Samsung телефони имале до минатата година. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Тие и двете работи на најновата верзија на Android 6.0 Слез, имаат 4GB RAM меморија за подобрување на задачите и 30% помоќни процесори со "топлински засилувач" вода за ладење технологија, за да се избегне прегревање телефони.

И двете паметни телефони, исто така, имаат значително поголеми батерии, кои ветуваат дека ќе се избегне потребата постојано да биде во потрага по точка моќ. Компанијата, исто така, се стави во алатки за да ви помогне да заштедите енергија од батеријата додека игри, кои, исто така, им овозможи на корисниците да го фати снимки од нивните игри сесии слично на начинот на конзола гејмерите ќе можат да.

Samsung Галакси S7
Samsung Галакси S7 има секогаш на екранот функција, кој го прикажува времето, датум или други ограничени информации на екранот на сите времиња. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Самсунг е, исто така, врши притисок секогаш на екранот поставување дека го користи AMOLED дисплеј на екранот на виделина минимална графички приказ на времето, датум или други корисни информации може да се конфигурираат. Компанијата тврди дека функцијата ќе трошат помалку од 1% батерија на час.

На телефони, исто така, имаат нова, потенок 12-мегапикселна камера дизајниран со слаба осветленост фотографија во умот. Таа користи поголеми 1.4um пиксели и објектив со f-стоп на 1.7 дозволува 25% повеќе светлина во сензор, како и многу голема брзина на системот за автоматско фокусирање, за да се спречи зрнеста или заматени слики.

Samsung Галакси S7
Камерата сега само 0.46mm држи надвор од задниот дел на телефонот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Samsung, најголем производител на паметни телефони во светот, се заклучени во една битка во текот на подвижна гласови на smartphone купувачи со Apple во повеќето развиени пазари.

Компанијата е обложување на батеријата, не пропуштаат вода и камера додатоци за да примами купувачите, додека се обидува да се прошири на поголем екосистем околу smartphone.

Samsung Галакси S7 Edge
Samsung Галакси S7 Еџ со криви неговиот екран. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Рори О'Нил, шеф на бренд и маркетинг на производи за Samsung рече: "На пазарот на паметни телефони Велика Британија е созреана. оние кои се под 25 сега изберете паметен телефон, со акцент на неговите интеракции со други услуги и уреди. Ние треба да сторат повеќе отколку само да произведе паметен телефон, ние треба да се редефинира она што може да се направи на телефонот. "

Дел од тој притисок ќе биде интернет на нештата систем наречен SmartThings Самсунг, плус врски со телевизори на компанијата, дома аудио системи, фото апарати и виртуелната реалност слушалки направени во партнерство со Oculus Rift Фејсбук.

Samsung исто така, рече дека има намера да го доведе својот безконтактна систем за плаќање на мобилни телефони во моментов на располагање во САД и Јужна Кореја, Samsung плаќаат, на повеќе пазари во шест 2016, вклучувајќи ги Велика Британија, Шпанија, Австралија, Бразил, Кина и Сингапур.

Samsung Gear 360
на менувачот 360 е новиот 360-степен камера Самсунг, способен за снимање на видео и фотографии со помош на два рибино око леќи и две 15-мегапикселна сензори. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Samsung исто така, започна 360-степен камера, на менувачот 360, која наликува на мала топка само малку поголеми од топче за голф. Таа има две 180-степен рибино око леќи, може да се далечински контролирани од страна на телефон Samsung и може да се поточно видео или 30-мегапикселна слики во реално време.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010