Plantronics BackBeat Про 2 – Преглед

Plantronics BackBeat Pro 2 – Review
Севкупниот резултат4
  • На Plantronics BackBeat Про 2 безжичен бучава-поништување на слушалки се многу добар пар на слушалки, која трае возраст помеѓу обвиненија, имаат добри контроли, солидна активна бучава и звук профилот кој ќе ги задоволи.

24 часа на батеријата, добри контроли и многу бас ќе звучи одлично на многу, Но, ако сте љубител на класичната музика, погледне на друго место


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Plantronics BackBeat Про 2: Бозе-ниво безжичен бучава поништување на буџетот” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во средата 1-ви февруари 2017 08.30 Според зоната: UTC

Plantronics ветува врвот крајот на бучава безжични слушалки за една третина помалку од лидери на пазарот, но новиот Про 2s BackBeat навистина дава?

Про 2s нови BackBeat имаат само една минлива сличност со нивните предци. Поминаа е облик круг во корист на повеќе ергономски овална која одговара на околу ушите отколку допирање на нив во некои делови.

Тие се, исто така, полесно и поудобно, со прилично добри прилагодување на слушалките за да се приспособат на различни облици на главата. Една работа што не да направите е да се свитка, вртење само така слушалките може да лежи рамно на маса, што значи дека тие се доста гломазна да носат околу во една кеса и кога не сте ги користите.

Plantronics BackBeat Про 2 преглед - контроли
Левата слушалките има копчето за централната пауза-плеј, flanking песна-прескокнете копчиња и бутване тркало за прилагодување на јачината на звукот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Левата слушалките има копчето за централната пауза-плеј, flanking песна-прескокнете копчиња и бутване тркало за прилагодување на јачината на звукот. Исто така има прекинувач на страната која вклучува или исклучува активна бучава, или гасови звуци на надворешниот свет во слушалките со користење на микрофон - корисни за слушање на најавите на воз.

Правото слушалките има порт за полнење на microUSB, слушалки кабел штекерот за слушање жичен, на прекинувачот за напојување, кој исто така иницира спарување со Bluetooth копче мулти-функција за активирање на Google асистент или Siri и црвено копче микрофон неми кога на повик.

Сите копчиња и прекинувачи се чувствуваат цврсти, додека џојстик обемот работи добро. Слушалките се исто така може да го паузирате музиката, кога ќе ги отстрани и да почне репродукцијата повторно кога ќе ги стави назад во текот на вашите уши.

тешки бас

Plantronics BackBeat Про 2 преглед - логото
Plantronics BackBeat Про 2 преглед – логото Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Стариот BackBeat Про слушалки имаше многу бас, но тоа беше значително намалена бучава од отказ кога е вклучено. Новиот Про 2 слушалки не страдаат истата безгласност проблемот предизвикан од активна бучава од отказ. Всушност, тие имаат прилично светол и заоблени бас - многу повеќе отколку велат Бозе QC35 - но тие не звучи премногу управувано од тоа. На високите тонови и издигнувања не се удави од и бас е остар и моќен, а не калливи.

Оние кои се во потрага по повеќе избалансиран или неутрален звук ќе треба да се погледне на друго место, но тие звучеше одлично, дури и при мала јачина кога се придвижуваат електрониката и ништо со моќен бас песна. Рок песни како што се Лејла Ерик Клептон звучеше одлично, но нешто како Јупитер Holst звучеше малку затапе и шупливи без искра поврзани со побалансиран слушалки.

поништување на шум

Plantronics BackBeat Про 2 преглед - маса
Добри во спречувањето на бучавата во позадината, но не и одлично ако има телефон ѕвонење околу. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

активен со поништување на шумот е многу ефикасна во отстранување на беспилотно летало на бучавата на моторот, но е помалку во однос на ненадеен шум на телефонот оди надвор или слични на патнички воз. Најголемата разлика меѓу Про 2s и пазарно-лидер Бозе QC35 е навистина во блокирањето на нивната пасивна бучава - може да се слушне повеќе од разговори околу вас со Про 2 на главата.

Про 2s се уште се многу поефикасни од од другите ривали, само не сосема златниот стандард поставен од поскапи QC35.

Траење на батеријата

Plantronics BackBeat Про 2 преглед - батерија метар
Повеќе од доволно батерија за да го видите преку вашиот менуваат. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Plantronics стапки Про 2s BackBeat како што имаат 24 часа на батеријата, што е за она што го добив со мојот слушање. They lasted for weeks of commuting and listening in the office with noise-cancelling active while attempting to concentrate on writing. I suspect they’ll last even longer with noise cancelling off or via cable.

Charging via a microUSB cable took a relatively long time, somewhere in the region of three hours from fully flat, but given the 24 часа на батеријата, I think that’s a solid trade off. Topping up with a 30 minute charge was certainly more than enough to see you through a day’s commute.

забелешки

Plantronics BackBeat Про 2 преглед - case
The solid but rather bulky hard case. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан
  • The hard case supplied with the more expensive “SE” versions is solid but rather bulky for travel
  • The supplied analogue cable doesn’t have a microphone or music controls on it
  • Bluetooth connectivity was excellent throughout

Цена

На Plantronics BackBeat Про 2 are available in two versions, the Pro 2 in brown costing £220 and a grey with a hard carry case for £250.

Пресуда

На Plantronics BackBeat Про 2 безжичен бучава-поништување на слушалки се многу добар пар на слушалки, која трае возраст помеѓу обвиненија, имаат добри контроли, солидна активна бучава и звук профилот кој ќе ги задоволи.

They’re comfortable to wear for prolonged listening and have some nice touches such as auto-pause-play when you remove them from your head. But those looking for balanced sound and the very best in noise blocking should look else where.

If you’re looking for a good value, nice-sounding and effective pair of wireless noise-cancelling headphones, you won’t go far wrong with BackBeat Pro 2s.

Позитивни: very long battery life, смиреноста, good noise cancelling, good bass, good controls, good value

Конс: sound profile won’t suit everyone, don’t fold up particularly well for travel, passive noise isolation could be better

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010