Филипс SHB9850NC Слушалки Преглед

Philips SHB9850NC Headphones Review
Севкупниот резултат3
  • На SHB9850NCs Philips се добар пример за пристоен безжичен бучава-поништување на слушалки доаѓаат во цена. А пред неколку години сет со еквивалентни перформанси би чинел речиси двојно.

Најнови Philips Bluetooth безжична бучава-поништување на слушалки се многу работи во право, но се попречени од страна на неколку niggles


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Филипс SHB9850NC слушалки преглед: поништување на шум без кршење на банката” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четвртокот 18-ти февруари 2016 07.00 Според зоната: UTC

најновите бучава-поништување на Bluetooth слушалки Philips е се обиде да се спакуваат во премија функции во лесен сет на лименки без кршење на банката.

средината на опсег на Philips SHB9850NCs на се релативно суптилни сет од над уво, кои се повеќе наликува на класичен слушалки од преголеми и светло-обоени генерација kickstarted од ритми на Apple.

Филипс SHB9850NC преглед
Слушалките SHB9850NC свитка или да очуквам да им помогне да се вклопуваат во кеси. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

компактен дизајн чаши на увото, но не и многу друго, во прилог на тенок, но удобно врвот бенд и добро тапициран уво чаши, кој исто така ги задржи вашите уши топло во зимските месеци.

Секоја чаша има сјајни пластични екстериерот, кои, најверојатно, ќе се покаже знаци релативно лесно, значително подигање на гребнатини во кратко време сум бил тестирање нив.

Тие се свитка во релативно мал пакет, која е лесно да се фрли во една кеса и веројатно нема да се фатат во други парчиња и делови.

допир контроли

Филипс SHB9850NC преглед
Куп на десната страна има уво копчето, слушалки пристаниште и контроли на допир, активира со swiping низ логото Филипс. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Куп на десната уво има допир контроли, слични на оние кои се наоѓаат на папагалот ЗИК линија на слушалки. Еден допир игра или паузира музика, swiping нагоре или надолу за прилагодување на јачината на звукот, додека поминување лево или десно прескокнува песни. Скокнеш песни работи добро, исто како и прилагодување на звукот дури и ако тоа е малку бавен, но снимање или допирање за да го паузирате музика е несигурен, што значи дека често завршуваат во неколку наврати се притискање на уво во јавноста - не е добар изглед.

Други копчиња вклучи копчето за вклучување-исклучување, и еден или активирате со поништување на шум или да се префрлиш на владата дека цевките на бучавата во позадината во слушалките за да слушате надвор за известувања или да разговарате со луѓе. Исто така има и копче за да го вклучите Bluetooth или исклучите и стандардните слушалки пристаниште за жичен слушање.

ги Спарување е лесно со помош на NFC со еден допир на Купот на левото уво со доста било кој паметен телефон со Android. Други, пак, ќе мора да го спарите рачно со држење на копчето за Bluetooth.

На Bluetooth конекција на телефонот во џеб е стабилна без никакви пречки од други уреди, како smartwatch или фитнес бенд. Слушалките може да се поврзете два уреди во исто време, која е корисна ако имате таблет и паметен телефон, и поддршка aptX и AAC за високо-квалитетни врски со компатибилни уреди.

Еден чуден нешто што го забележав е дека тие повремено ќе паузира од музиката во средината на песната за да нема некоја очигледна причина. Тоа ќе се случи само еднаш на секои пет албуми или така, но не можев да се изолира во што е проблемот.

Звук и изолација

Филипс SHB9850NC преглед
Откажување на бучава се добри во спречувањето на позадина беспилотни летала, изработка на електрични бучава слични со тие создадени кога мобилниот телефон се поврзува со звучник сè повеќе и повеќе очигледна. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Слушалките пристоен звук, со добра рамнотежа, без премногу доминантен бас. Оние кои се во потрага по грмотевицата thumps ќе мора да се погледне на друго место. Тие бере индивидуални инструменти и, но понекогаш ми звучеше малку матна во средината се движи. Voices на подкасти не се толку јасни што јас би сакал. Квалитетот смени малку со поништување на шум надвор, создаваат музика да звучи малку повеќе енергија.

На бучава беше ефикасен во блокирањето на позадина шумови и беспилотни летала. Но, тоа не беше особено добри во спречувањето на други звуци како гласови, и без музички тие беа акцентирани.

Најмногу досадни малку беше постојана електрична лелекаат во позадина, што не беше премногу звучни со музика за играње, но беше кога музиката беше откажана или за време на мирен делови. Се чинеше дека се најмногу распространети со извор Bluetooth поврзани и искажа сличен на бучава создадена кога мобилен телефон сигнал се меша со звучник.

Монтажа и финиш

Филипс SHB9850NC преглед
На тврда пластика грутка на дното на мрежа, која го опфаќа звучник во рамките на слушалките може да ви предизвика некои мачат. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Слушалките се вклопуваат добро, се чувствуваат светлина, но се обезбеди на вашата глава и се чувствуваат удобно за подолг слушање, освен ако вашите уши се држи надвор малку. Тие имаат тврда пластика плоштад во рамките на ткаенина за покривање на звучниците во секое уво чаша. Моите уши одмори против нив и стана непријатно по некое време. Други, пак, кои ги обиде на не страдаат од истиот проблем, па тоа зависи колку вашиот earlobes штрчат. Не бев свесен рудникот издржавме многу далеку, но очигледно повеќе од некои други.

Траење на батеријата е одличен, трае околу 15 часа со едно полнење. лесно доволно да се преживее во вредност од патување со поништување на шумот за една недела. Полнењето се нешто повеќе од еден час користење на microUSB порта скриени на врвот на слушалки под рака со држач за на глава.

Филипс SHB9850NC преглед
Пристаништето microsUSB се крие зад рака поврзување на слушалките со лента за на глава, кој изгледа уредно, но значи дека не можете да ги носат додека тие се наплаќаат. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Цена

На SHB9850NCs Филипс се достапни за £ 130. За споредба, Plantronics Backbeat Про чини £ 190 и папагалот ЗИК 2.0 чини 300 £. Жичен бучава-поништување на слушалки со почеток во околу £ 100.

Пресуда

На SHB9850NCs Philips се добар пример за пристоен безжичен бучава-поништување на слушалки доаѓаат во цена. А пред неколку години сет со еквивалентни перформанси би чинел речиси двојно.

Откажување на бучава е добра, се вклопуваат и тежина се одлични и траење на батеријата е цврста. Постојат само неколку niggles кои навистина ги споделите со слушалки надолу, имено, многу иритирачки електрични лелекаат, контроли finickity и чудни тешко грутки во чаши уво, кој може или не може да биде проблем за вас.

Позитивни: светлина, Компактен, откажување добра позадина потпевнувам, солидна Bluetooth конекција и траење на батеријата

Конс: досадни електрични лелекаат, тешко грутки во слушалки, пасивни звучна изолација може да биде подобро, не контролира како одзив како што треба

Филипс SHB9850NC преглед
светлина лента и се вклопува и во текот на главата без да се бара многу баласт да се биде удобно. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010