Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Еден начин Марс патување: Кратка вклучува седум Австралијци” е напишана од Мајкл Сафи, за theguardian.com на 17-ти февруари вторник 2015 06.18 Според зоната: UTC

Седум Австралијците направија листа од 100 кандидати се натпреваруваат за еднонасочна патување до Марс да се воспостави првата колонија на Црвената планета.

Деветнаесет-годишен Teah, стенд-ап комичар Џош Ричардс и geoscientist Електра Navarone беа меѓу австралиските финалисти за Марс Еден проект, која има за цел да започне решавањето на четвртата планета од Сонцето од 2025.

Teah
Деветнаесет-годишен Шаре Teah има направено листа. Фотографија: Марс Еден

Проектот, формирана од страна на холандски претприемач Лош Lansdorp, тврди дека добил повеќе од 200,000 апликации од младиот и надежен марсовци, и вели дека е whittling листата сведува 50 мажи и 50 жени.

Беа избрани кандидатите врз основа на "нивното разбирање на ризиците, тимски дух и нивната мотивација за да бидат дел од овој живот-менување на експедицијата,"Се вели во соопштението.

Главниот медицински офицер на проектот, Норберт Кларк, рече дека следниот избор круга, ќе се фокусира на градење на силни тимови кои би можеле да го издржат изолација на меѓупланетарна населба.

"Како еден од најдобрите индивидуални кандидати автоматски не сте најголемиот тимски играч направи, па јас со нетрпение очекуваме да се види како напредува кандидатите и да работат заедно во претстојните предизвици,", Рече Кларк.

Локациите се Нескаутиран за земен за обука. Листата на 100 кандидатите ќе се намали од средината на годината да се само 24, кои ќе бидат испратени на Марс во групи од по четири секој 26 месеци, со почеток во 2024.

Тоа е целта, во секој случај. Марс Еден регистрираш Локхид Мартин во декември за изградба на сателитски да се стави во орбита околу Марс 2018. Но значајни технички прашања - како на пример како да слета на екипаж занает безбедно на површината на Марс, и како да се минимизира влијанието на длабоко простор зрачење на астронаутите - остануваат нерешени.

Проектот, исто така, ќе бара најмалку $ 7.7bn да се симне на земјата, која има за цел да се подигне најмногу од продажба на спонзорства и правата на реално ТВ шоу за проектот. Еден кампања Indiegogo во 2013-14 зголеми повеќе од $400,000. Вкупно донации од ноември минатата година изнесуваше околу $630,000.

Независната научна анализа укажа на тоа дека, спротивно на тврдењата на Марс Еден, одржување на животот на црвената планета ќе бара "технологии кои се повеќе способни од моменталната состојба на уметноста".

Планира да расте култури во внатрешноста на колонијата, составен од простор капсули и гумени живеалиште, всушност може да доведе до задушувачка oversupply на кислород, велат истражувачите, предвидувањето на првиот астронаут ќе умре по 68 дена.

Но финалисти, вклучувајќи Даен McGrath од Мелбурн, не се разтревожен. "Дали луѓето мислат дека тоа ќе биде Марс Еден, или на НАСА, или некоја друга програма, ние ќе одиме на Марс, тоа е на агендата за истражување на вселената,", Изјави таа за Канал Десет на Проектот.

"Тоа е дел од човечкиот дух, да продолжат да истражуваат. Јас сум само среќен да се биде дел од тоа ".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

22882 0