Oculus Rift: виртуелната реалност слушалки Фејсбук е тука

Oculus Rift: Facebook’s virtual reality headset is here

Слушалки пред-нарачки отворени, како корисници на Твитер се изрази разочарување во врска со цените


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Oculus Rift: виртуелната реалност слушалки на Фејсбук е тука - по цена” е напишана од страна на Никола Дејвис, за Обсервер во неделата 10-ти-ти јануари 2016 00.04 Според зоната: UTC

Universal Music Group - натписот кој може да се пофали Тејлор Свифт, Џастин Bieber и Мадона на својата листа - откри дека е здружување со iHeartMedia на "virtualise" искуството свирка, со хардверот сега е достапен за пред-нарачка. Индустрија експерти се согласуваат: 2016 може да биде година во која "виртуелната реалност" доаѓа на возраст од.

Купување на концептот, Меѓутоа, е скапи. На £ 499 за купувачите Велика Британија, на Oculus Rift кутија вклучува слушалки, сензор, игри и контролор, а следниот месец, за $1,499 (£ 1030), пакет ќе биде достапен за пред-нарачка, која вклучува компјутер - треба да ви антички лаптоп не е сосема до брзина.

цената тагови предизвикаа запрепастување, со многу преземање на Твитер да го изразат своето разочарување. Но, според Вилијам McMaster, шеф на VR во лондонската компанија Визуализирам, ослободување Oculus е клучен момент. "Тоа е дефиниција за она што VR слушалки се случува да биде како во иднина за сите,"Тој вели дека во споредба со пуштањето на првиот компјутер Macintosh. И VR-базирани медиуми веќе притискање на мејнстрим: надвор од гориво нов бран на игри, уметници, како што Бјорк се брза да го прегрнат технологија за музички спотови - навистина, во септември Тејлор Свифт и нејзиниот тим ги доби наградата ЕМИ за нивниот придонес AMEX Unstaged: Искуство на Тејлор Свифт.

Виртуелната реалност свирки се следната граница. "Тоа ќе биде страшно искуство да биде во можност да се види на бендот навистина сакаат во Кина, но вие сте во Лондон, [или] обратно,", Вели Џон Освалд, директор во дизајн и иновации фирма Ирците. McMaster, смета дека тоа е првенствено веројатно да биде рано adopters кои се подготвени да поздравниот надвор. "Дали е просечниот човек нема да оди надвор и да потрошат £ 500 на слушалки VR и £ 1000 за гејмерски компјутер? Најверојатно не," тој вели. Пирс Хардинг-Ролс, директор на игри на индустријата аналитичар IHS технологија, согласува. "Со воведувањето на овие слушалки оваа година навистина не е за масовен пазар," тој вели, додавајќи дека очекува гејмери ​​и посветени gadget-fiends да биде прв да се плаќа. "Мислам дека треба да биде само реални за тоа колку брзо тоа ќе се донесе,", Додава тој. "За high-end уреди очекуваме, на глобално ниво, помалку од три милиони долари за да бидат продадени оваа година низ сите уреди. "

На Oculus Rift не е само потрошувачите VR искуство може да се очекува да се во костец со оваа година: HTC е поставена да започне комерцијална верзија на својот слушалки, Vive, во април, додека VR Sony PlayStation е, исто така, треба да биде објавен во 2016. За оние со помал буџет и картон Google и Менувач VR, заедничко вложување меѓу Samsung Electronics и Oculus, се веќе достапни, го користите вашиот телефон за да се создаде виртуелен свет. Но,, вели, McMaster, на Oculus Rift е "врвот на линијата, вид на Ферари "кога станува збор за VR слушалки. "Она што се Oculus Rift да направите како дел од технологијата е нешто што евтини VR слушалки ќе бидат во можност да се направи во неколку години," тој вели.

Освалд верува забава е само почеток на можностите VR е. "Дали е тоа нешто музика комуникација? Мислам дека тоа е всушност начин подлабоко од тоа," тој вели, додавајќи дека тоа би можело да биде благодет кога станува збор за разбирање и лекување на болеста. Други, пак,, премногу, Верувам VR ќе расте. "Мислам дека наративниот филм одлуки, и 360[-степен] видео, ќе биде навистина голема,", Вели Мек, кој исто така го гледа рекламирање како клучна област за технологија. "Комуникацијата е другите големи еден за VR,", Додава тој. "Тоа е зошто Фејсбук купи Oculus назад во 2014 - Затоа што како платформа за комуникација е потенцијално неверојатен ".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

18189 0