Севкупниот резултат5
  • Штитот таблета е моќен мини игри Опрема, која функционира и како многу добра таблета во свој ред, ракување сè што би го сакате од вашиот пренослив уред.

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Nvidia Shield преглед: пренослив центар за гејмери” е напишана од страна на Иан Dransfield, за theguardian.com во средата 10-ти декември 2014 11.32 Според зоната: UTC

оригиналниот Шилд Nvidia е ни требаа ненадејно – хибрид на рачни игри уред и таблет, тоа е солидна, но не нешто со широк жалба. потоа, во август, компанијата објави Шилд таблет – втор обид да донесе своите игри фокусирани уред на масовен пазар.

Шилд не може да се погледне надвор од обичните, но со игри умот Nvidia е, и Tegra K1 процесорот / GPU комбо, таа се обидува да го приклучиш на јазот на пазарот за таблета која може да се справи конзола квалитет на игри.

Додека уредот е надвор за неколку месеци, воведување на нови интересни облак игри сервис ја врати во центарот на вниманието. Повеќе, ако сте во потрага да се купи таблета овој Божиќ, тоа може да биде на вашиот Список со желби.

Power Play

Штитот таблет е, да го стави отворено, нешто на ѕверот. quad-core процесорот на чип Tegra K1 е поддржана од страна 2GB RAM меморија и на графичкиот процесор работи на Кеплер архитектура. Ова значи дека вашето секојдневно сурфање и употреба стан е свилен мазна. во меѓувреме, визуелни ефекти како tesselation и HDR осветлување се ракува лесно, што го става на исто ниво со пониски спецификации домашни компјутери, наместо нејзините најблиски ривали таблета.

И кога ќе се вчита до некои од игрите специјално tweaked да ги искористат предностите на архитектурата Шилд е да започнете да се види што може да направи уред. Тројка фантазијата puzzler 2, кој доаѓа со таблет, е неверојатно импресивна, дува доста секоја таблета специфични игра, во однос на визуелни.

Други игри со штит конверзии како легендарниот портал и Half-Life 2 се одлично премногу. Гледајќи ремек вентил работи на таблета е чудно живот потврдувајќи. Меѓутоа, издавачи игри не се точно брзаат за поддршка на системот од нејзиното ослободување, така што библиотеката е тенок.

Во однос на власта, клучен ривал е веројатно да биде Nexus 9 таблета. последните куќи на Google многу од истите компоненти, вклучувајќи и ажурирана верзија на Tegra K1 (dual-core 64-битна варијанта, работи со поголема брзина од 2.5GHz). уред Nvidia е поевтин од околу £ 80, минус додатоци – и ги наведуваш на проширување меморија преку microSD картички, до 128GB дополнителни, е убав бонус за никого во пазарот за таблет игри.

сон поток

други маркиза функција Шилд е неговата способност да поток игра од вашиот компјутер или лаптоп (тоа треба графичка картичка од семејството GTX) и ќе ја играат на вашиот таблета, преку GeForce Искуство софтвер Nvidia е.

спарување на уредот е јасна – само внесете код кој се појавува на екранот на вашиот компјутер – и многу титули, автоматски се откриени од страна на стан. Игри кои не се директно поддржани може да се додаде рачно на листа, иако не постои гаранција дека тие ќе работат и јас искусни проблеми со компатибилноста.

Нема потреба од солидна домашна мрежа конекција. стриминг Играта автоматски ги прилагодува за да го добиете најдоброто можно искуство игра од вашата врска – и секогаш ќе се даде приоритет на мазност над квалитет на графика. Ова значи дека на прометни пати може да се игра со ниска резолуција, матно поток, но тоа сепак ќе биде борци. Имав многу забава скитници низ станот, истражување Skyrim и Заспаната кучиња.

инсистирање Nvidia е на само поддршка GTX процесори ќе заклучите од многу сопственици на компјутер и лаптоп заинтересирани во служба. Се надевам дека ова е нешто што на компанијата ќе се промени во иднина.

Исто така, треба да се напомене дека веќе може да поток на Андроид уреди без да се купи штит, користење на апликации како центарот на вниманието.

На стриминг иднина

Nvidia Shield преглед
За преземање на мрежа апликација, сопственици на штитот се претставени со околу 20 големи името PC наслови од последните неколку години. Никој не се на работ на крварење, но со селекцијата вклучувајќи Гранични 2 и Бетмен: Arkham Град тоа е тешко да се жалат. Фотографија: Nvidia

Како на почетокот на декември, Сопствениците на Шилд уреди ќе бидат во можност да ги искористат предностите на новиот Nvidia е игри на среќа мрежа Сервис, кои компанијата е туркање како Netflix на игри.

За 20 наслови во моментов се нудат. Вклучување преку сервери во Ирска, Ултра Street Fighter IV – игра потпираат на заостануваат-слободна врска – беше одговора, точно да ми влезови и изненадувачки убава за стриминг игра. Ова беше со 7.5MBps конекција преку безжичен рутер, со препорачани минимални суштество 6.5MBps брзина Nvidia е.

На услуга ќе се нуди бесплатно, најмалку до јуни 30, 2015, што значи дека нема ризик можност за сопственици на штит да го пробате за лансирање.

Мини HDMI и искуство на конзолата

И на-табла гејмерски перформанси Шилд и нејзините стриминг способност може да преземе целосно искористување на еден одличен допир на таблетот: мини HDMI излез пристаниште.
Со спојувањето на мини HDMI-HDMI олово, можете да играте игри – Streamed или на друг начин – преку кој било HD телевизор во полна 1080p, ако тоа е поддржано од страна на играта. Всушност, Шилд е способен за Ставање на 4K сигнал, иако јас бев во можност да ги тестираат оваа.

Функцијата е претставен преку режимот на штит е "конзола", и, исто така, овозможува до четири контролори за да се биде поврзан со уредот за едно искуство слично на тоа на Microsoft, Sony и Nintendo кутии. Тоа е исто така одлична за гледање филмови на голем екран, покажува слики исклучите во големи детали, па дури и за прелистување на веб. Apple и Google уредите можат да нудат HDMI излез, но тие бараат адаптер.

Траење на батеријата

Nvidia тврди дека околу девет часа на батеријата кога ќе го користите за прелистување на веб и со низок интензитет апликации. Ја играат сите игри кои, всушност, ги искористат предностите на хардвер на уредот и сте во потрага по часа околу две и пол – и штит што е топло на допир.

Ако сте размислување за играње игри со штит поставен на максимални перформанси, Ставање преку HDTV во 1080p, ќе треба да бидат вклучени на ѕидот. Тоа не е голем проблем, затоа што ако не сте поврзани на ТВ, кои најверојатно ќе да се има резервна приклучок во близина.

Но, кога сте надвор и за, користење на Шилд како преносни игри уред станува помалку остварлива опција – барем за нешто повеќе од половина час чудно тука и таму, освен ако не сте подготвени да се нурне во и да ја смени поставките на графика во корист на долговечноста врз работата на. iPad Air на Apple 2 и на Samsung Galaxy Tab S излезе подобро во бенчмарк тестови – дури и со поголеми екрани.

Цена

Nvidia Shield преглед
Достапни одделно за £ 25, капакот на Nvidia Shield двојки како стојат кој нуди голем број на работни места за гледање Фотографија: Nvidia

Штитот таблет часовници во £ 239,99 за 16GB, Wi-Fi верзија, или 299,99 £ за моделот од 32GB Wi-Fi / 4G. Тоа доаѓа со пакет на софтвер инсталиран и работи на прилагодена верзија на Android 4.4 KitKat (наскоро ќе биде надграден со 5.0 Шекерче).

Тоа е изненадувачки добра вредност, и многу поевтино од нејзиниот најблизок кандидат за потпретседател на таблета, Nexus на Google 9 (£ 319,99 / £ 399,99 / 459 £). Меѓутоа, контролорот Шилд, неопходни за голем број на игри како Бло 2, е екстра £ 50. Тоа е во ред, ако гломазна, но тоа не е толку добар како PS4 и Xbox Еден контролери.

Спецификации

  • Екран: 8во 1920 година×1200 мулти-екран на допир со full HD
  • Процесор: Nvidia Tegra K1 Kepler GPU; 2.2 GHz ARM Cortex A15 процесор
  • RAM меморија: 2МК
  • Складирање: 16/32МК (проширување до 128 GB со microSD)
  • Оперативен систем: Андроид 4.4 KitKat (шекерче подготвени)
  • Камера: 5пратеник HDR (напред); 5Пратеник автоматски фокус HDR (назад)
  • Поврзување: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Мини HDMI излез пристаниште, 4G (32само GB модел)
  • Димензии: 12.6cm x 0.92cm x 22.1cm
  • Тежина: 390g

Пресуда

Штитот таблета е моќен мини игри Опрема, која функционира и како многу добра таблета во свој ред, ракување сè што би го сакате од вашиот пренослив уред.

Додадена статисти не имаат тенденција да се види на друго место – како мини HDMI излез и можност за проширување microSD складирање – се големи допири, особено како да инсталирате игри gobbles до просторот многу брзо.

Во споредба со "чиста" таблети таму, Шилд го губи надвор на одреден начин – тоа е потежок, својата резолуција не е толку висока како Nexus 9 или iPad воздух е (3264×2448 и 2048×1536, односно) и нејзиниот век на батеријата не е толку добра. Но, ако сте во игри и сакате нешто што може да работи и надвор Кенди Здроби Сага, можете да направите многу полошо од ова.

Позитивни: Одлична за игри, добар спектар на опции за поврзување, речиси на исто ниво со Nexus на Google 9 моќ-мудар, фантастична способности стриминг

Конс: Контролорот е скапо и не доаѓаат како стандард, гори во траење на батеријата при играње игри, стриминг бара Nvidia GTX графички картички

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.