Северна Кореја не вети дека ќе ги отфрли нова нуклеарна проба

North Korea vows not to rule out a new nuclear test

Северна Кореја во неделата кажа дека “не ќе отфрли” нова нуклеарна проба што ја бранеше својата понова ракетен лансирање во средината на опсег што предизвика голема меѓународна осуда.

“(ние) нема да ја отфрли можноста за нова форма на нуклеарен тест во насока на зајакнување на нашите нуклеарно одвраќање,” Министерството за надворешни работи на Пјонгјанг се вели во изјавата што ја пренесе државната новинска агенција КЦНА севернокорејски.

Зајакната со Zemanta
16320 1