Нов тип на Месечината карпи откриени од страна на кинеската лунарна сонда

New type of moon rock discovered by Chinese lunar lander

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Нов тип на Месечината карпи откриени од страна на кинеската лунарна сонда” е напишана од страна на Тим Редфорд, за theguardian.com во вторникот 22-ри декември 2015 16.04 Според зоната: UTC

Кинеските научници идентификувале нов вид на карпи на Месечината. Беспилотно Кинески Месечината лендерот, започна во 2013, има истражено древна проток на вулканска лава и идентификувани минерални составот сосема за разлика од нешто собрани од страна на американски астронаути помеѓу 1969 и 1972, или со последниот советски лендерот во 1976.

Вестите, испратени од кратерот влијание во Маре Imbrium, е уште еден потсетник дека планетарното истражување веќе не е на зачувување на Русите е, Американците или на Европската вселенска агенција: Јапонија, сите Индија и Кина започнаа Месечината сателитите на сопствените ракети. Велика Британија започна свој сателит, Просперо, на свој ракета, црна стрелка, од сопствени лансирањето сајт во Woomera, Австралија, во 1971 а потоа се повлече од трката за вселената.

Од крајот на програмата Аполо, Американските научници спроведоа нивните лунарниот истражување претежно од сателитите. Chang'e-3, беспилотни мисија на месечината во Кина, се спушти на роверот Yutu нарекува или "Jade зајак" за релативно младите лава проток. Ова роверот продолжи да се идентификуваат со минералошки тајната на Месечината, базалтен со "уникатни карактеристики во однос на составот."

Учењето, објави во природата комуникации, се очекува да се зголеми читања од сателитски инструменти, и да се фрли нова светлина врз потеклото на најблизок сосед на Земјата.

Месечината се смета дека се формирале кога со големина на Марс објект удрил во Земјата во почетокот на историјата на Сончевиот систем. Остатоците од судирот се споиле и ладење, но радиоактивни елементи длабоко во внатрешноста загрева карпата под кората, и 500 милиони години подоцна, вулканска лава slurped во кратери на Месечината за да се формира т.н. "море" или maria.

инструменти на роверот Yutu е да ја разгледувам лава, кои најверојатно течеше за 3 пред милијарди години. Она пак, што нема да се задржи обичните граѓани будни во текот на ноќта, но тоа е изненадување за научниците за планети. Geochemists може да се реконструира историјата на рок проток од улика мешавина на минерали во изладена лава. Базалти земаат мостри од астронаутот експедиции или собрани од сондата Советскиот Луна тенденција да се разликуваат два начина: или високо титан, или ниски.

Но, најновото откритие пријавени од првиот меко слетување на Месечината 40 години е и средно содржина титаниум и богата со железо оксид.

"Разновидноста ни кажува дека горниот мантија на Месечината е многу помалку подеднакво во состав од Земјата. И хемија во корелација со возраста, можеме да видиме како вулканите на Месечината се промени со текот на времето,", Вели Бредли Joliff на Вашингтон Универзитетот во Сент Луис, единствениот американски партнер во кинескиот тим.

Во микс на минерали во магма раскажува приказна: тоа е затоа што минерали во стопена рок карактеристично кристализира во различни температури. Значи рок на површината дава индиции за длабоко внатрешноста на планетата.

"Променлива дистрибуција Титаниум на површината на Месечината укажува на тоа дека во внатрешноста на Месечината не се хомогенизира,", Вели професор Joliff. "Се 'уште се обидувам да дознаам како тоа се случило".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

18827 0