Нов тест користи една капка крв за да се открие целата историја на вирусни инфекции

New test uses a single drop of blood to reveal entire history of viral infections

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Нов тест користи една капка крв за да се открие целата историја на вирусни инфекции” е напишана од страна на Иан Пример Наука уредникот, за Гардијан во четвртокот 4 јуни 2015 18.00 Според зоната: UTC

Истражувачите развиле евтин и брз тест кој ја открива целата историја на вирусни инфекции една личност од една капка крв.

Тестот им овозможува на лекарите да се прочита список на вирусите кои се заразени, или ќе продолжат да се појават, пациенти дури и кога тие не предизвикаа никакви очигледни симптоми.

Технологијата значи дека лекарите може да бидат прикажани на пациентите за сите вируси способен за инфицирање луѓе. Тоа може да се трансформира на откривање на тешки инфекции, како што се хепатитис Ц и ХИВ, кој луѓето можат да носат со години без да знае.

"Нормално, Кога еден лекар сака да знае дали некој е заразен со вирус, тие мора да се погоди она што вирусот е, и потоа да се погледне специјално за таа вирус,", Изјави Стивен Elledge, кој го предводеше проектот во болницата Brigham и жените во Бостон.

"Ова би можело да доведе до дијагностички каде што луѓето одат на годишно ниво на нивниот лекар и да добијат нивната вирусна историја снимен. Тоа, секако, може да се открие вирусни инфекции кои се сериозни и дека пациентот не знаев дека имаше,", Рече тој.

На (16 £) тест се базира на напредокот во синтетички биологија и брза ген секвенционирање да се анализира повеќе од 1000 видови на човечки вируси во една помине. До сега, повеќето тестови барале само еден вид на вирус истовремено. Elledge проценува дека најновите тест, наречен VirScan, можеме да обработиме 100 примероци во 02:58 дена.

Тестот експлоатира фактот дека имунолошкиот систем го прави антитела за борба против вируси кога телото ќе стане заразен. Овие антитела може да живеат во крвотокот со години, па дури и децении.

Да се ​​развие тест, Elledge Инженерните серии на безопасни вируси да го носат делови од протеините од човечки вируси на нивните површини. Во вкупен, тие се врши протеини од повеќе од 1000 видови на 206 видови на вируси познати да зарази луѓе. Антителата ги користат овие протеински фрагменти да се признае освојувањето на вируси и да се започне нивните напади.

Кога капки на крв од пациентот се меша со модифицирани вируси, било антитела тие имаат бравата за да човечки вирус протеини тие признаваат како напаѓачите. Тогаш научниците се повлече од антитела и да ги идентификува човечки вируси од делови на протеинот тие се држат до.

"Ова е прв пат сме биле во можност да се погледне во сосема непристрасно во она што се вируси инфицирање луѓе, а ние може да го направи тоа за сите познати вируси,", Рече Elledge. Тестот крева антитела лице произведува од вакцинација, но тие можат да бидат отфрлени од резултатите од тестот. Детали се објавени во списанието Наука.

Во демонстрациите на технологијата, тимот анализирани крв од 569 луѓе во САД, Јужна Африка, Тајланд и Перу. Тестот покажа дека, во просек, луѓе биле инфицирани со 10 видови на вируси, иако најмалку две лица во текот на судењето имаше историја на 84 инфекции од различни видови на вируси.

Најчестите болести биле херпес вируси, кои предизвикуваат ладни рани, ентеровируси што ја вознемири stomaches, грип, и риновируси што предизвика настинка. Оние во САД го доживеале помалку инфекции од оние во другите земји, и како што се очекуваше, постари луѓе кои имале побогати вирусна истории од младите.

Тестот може да донесе големи придобивки за пациентите трансплантација на органи. Еден проблем кој може да се следи трансплантацијата е неочекуваниот будење на вируси кои се криеле неактивни во пациентот или донаторот години. Овие вируси можат да се вратат во сила кога имунолошкиот систем на пациентот се задушува со лекови за да ги спречи отфрлање на органот. Стандардни тестови често не успеваат да ги собереш латентните вируси пред операцијата, но VirScan постапка може да се открие нивното присуство и да ги алармира лекарите и пациентите на опасност.

"Ова би можело да биде многу корисно,", Рече Де Iwijn Vlaminck, биомедицински инженер на Универзитетот Корнел во Њујорк, кој не бил вклучен во студијата. "Она што ова ви овозможува да направите е да се погледне во минатото и мерење на изложеноста на претходните инфекции. Тоа има важни предности, затоа што може да детектира овие инфекции кои одат на латентност. Вие би можеле да бидат прикажани крв од пациенти и донатори на органи во овој широк начин и да се предвидат потенцијални идни проблеми со вирусна реактивирање. "

Научниците веруваат тест, исто така, ќе фрли светлина врз начинот на одредени вирусни инфекции може да предиспонира луѓето да се навидум неповрзани заболувања подоцна во животот. Некои инфекции може да предизвика трајно оштетување на телото ткива, или да се измени на имунолошкиот систем, на начин на кој ја оставиш луѓето се повеќе изложени на ризик од здравствени проблеми, кога тие се постари. На пример, инфекција со Epstein-Barr вирусот може да го зголеми ризикот од рак. Но, како и други вируси влијае долгорочно здравје е далеку murkier. "Овој вид на анализа е нешто што навистина го прави ова е можно,", Рече Elledge.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

Поврзани написи